Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Особняк графа Е. Унгерн-Штернберга (1910-і рр.)

Posted by Antique на понеділок, 12 Березень 2012 р. (16:45)

Особняк графа Евальда Унгерн-Штернберга, арх. Л.Л. Влодек, А.Б. Мінкус,  після 1910 р., 2-й куліковський пров., 4
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • 1900-і рр. – 1906 – 1908 рр. – Давід Львович Коган-Бернштейн
  • 1906 – 1908 рр. – раніше 1911 р. – Ніов. Фр. Фук
  • раніше 1911 р. – до Жовтневої революції – граф Евальд Унгерн-Штернберг

Цей шляхетний особняк, що був побудований у затишному куточку за межами щільної міської забудови, у 1913-му році належав графу Евальду Унгерн-Штернбергу. Можливо, що граф був нащадком відомого залізничного будівничого барона Унгерн-Штернберга. У довіднику В.А. Пилявського під цей адресою вказаний особняк П. Зеленого, що був побудований у тому же 1906-му році архітектором Л.Л. Влодеком, але провулок у довіднику має назву Куліковський з вказаними попередніми назвами Жовтневий та 2-й Куліковський. У провулку під № 2 існувала дача градоначальника, яка могла дійсно бути спорудженою Влодеком. У довіднику є також окремий запис у якому вказаний 2-й Куліковський провулок. Особняк Когана вказаний за адресою пров. Катаєва, але будинок, що розташований за цей адресою не відповідає стилю архітектора. За даними Якова Майстрового Когану-Бернштейну належали дві великі ділянки, що були розташовані по обом бокам Куліковського провулку. Пізніше він продал ділянки по частинам.

За думкою Валентина Пилявського особняк належав міському голові П.О. Зеленому, але він мешкав на розі Пироговської вулиці і ІІ-го Куліковського провулка (Куліковський пров., 2).

У Переліку пам’яток місцевого значення міста Одеси  особняк, що був побудований Л.Л. Влодеком у 1906-му році вказаний за іншою адресою, ніж у довіднику В.А. Пилявського – Куліковський пров. (Катаєва), 4. Що же стосується будівель за згаданими адресами, то будинок у провулку Катаєва, 6 відноситься до фонової забудови і не має особливих ознак і не є особняком. Будинок №4 відноситься до прибуткових будинків, але схожий за стилем на творчість Л.Л.Влодека або А. Б. Мінкуса. Будинок у 2-му Куліковському провулку, 4 у певній мірі може відноситься до творчості обох архітекторів, за стилем він нагадує будинок Пашкова (арх. Л.Л. Влодек, А.Б. Мінкус, 1903) та будинок Тепера на Великій Арнаутській, 14 (арх. А.Б. Мінкус, проект до 1904 р. буд. 1906-1908 рр.). Таким чином, з високою вірогідністю, особняк у 2-му куліковському провулку був спроектований архітектором А.Б.Мінкусом.

Особняк розташований у глибині паркової ділянки і головним фасадом орієнтований у бік провулку, від якого відділений гарною огорожею з вістрями у вигляді королівських лілій. Лілії у подібному виконанні також присутні  у якості аттику Київської дитячої лікарні на Парковій дорозі (інж. М.Г. Артинов, арх. А.Б. Мінкус, 1904 р.). Брама огорожі виконана у неомавританському стилі, біля неї розташована двірницька. Особняк має два поверхи, з яких другий поверх уявляє собою “piano nobile“, а у першому скоріше за все були розташовані допоміжні приміщення.Домінантою головного фасаду є глибокий ризаліт з великими вікнами парадного залу другого поверху. Фасад рустований стрічками.

Огорожа парадних сходів виконана у стилі рококо і є аналогічною огорожі у будинку Амбелікопуло на вулиці Дідріхсона, 9 (арх. М.І. Лінецький, 1901 р.).

У 1923 – 1925 рр. році за адресою 2-й Куліковський пров., 2 був розташований Дитбудинок №13, у 1925 році за адресою Куліковський пров., 9 існувало Дитмистечко ОКПД № 8. У 1929 році в Куліковському провулку існувало Дитмістечко №26. Можливо ці заклади послідовно розміщувались саме в цьому особняку.

У 1980-х роках і нині у будинку розміщується Одеський обласний лікарсько-фізкультуриний диспансер.

Автор фотографії: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Автор фотографії: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Автор фотографії: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.


Фронтон південного фасаду.

Фронтон південного фасаду.


Джерела:

  • Яков Яковлевич Майстровой. История Одессы в названиях улиц : топонимический справочник. — Одесса : ПЛАСКЕ, 2012. — 438 с., илл. — ISBN 978-966-8692-56-7
Advertisements

Відповідей: 3 to “Одеса. Особняк графа Е. Унгерн-Штернберга (1910-і рр.)”

  1. stasyadivnaya said

    Очень красивый!!! Умели же строить!

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s