Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок П. М. Мавроматіс (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на понеділок, 12 Березень 2012 р. (21:16)

Будинок Пелагеї Михайлівни Мавроматіс, арх. А.Б. Мінкус, поч. 1900-х рр. (до 1904 р.), Велика Арнаутська вул., 10

Стиль: цегельний / ретроспективізм.

Відомі власники ділянки:

  • кін. 1890-х рр. – 1899 р. – спадкоємці Островські
  • 1899 р. – 1902 – 1903 рр. – І. Сербулов
  • 1902 – 1903 рр. – до Жовтневої революції – Пелагея Михайлівна Мавроматіс

Будинок Мавроматіса виконаний у цегельному стилі у ремінісценціях німецького ренесансу. Будинок має певну схожість з будинком Тепера на вулиці Осіпова який теж виконаний з використанням елементів німецького ренесансу, та з будинком М. і А. Тепера на вулиці Троїцькій, який дуже нагадує за сілуетом Будинок Мавроматіса.  У обох будинках використані металеві прикраси – аграфи, які мають подібний візерунок. У будинку Мавроматіса використовується два типа візерунків аграфів: круглий, на лізенах по краям будинку та Х-подібні аграфи з двох півкіл. Певна схожість спостерігається і з будиноком Векслера на Малій Арнаутський, який був побудований у 1901-му році архітектором Л.Л. Влодеком з яким Мінкус працював у ті роки.

Якщо порівняти будинок, наприклад, зі цегельними спорудами архітектора П.У. Клейна, то у будинку спроектованому А.Б. Мінкусом не відчувається вага та масивність, завдяки надмірно високим вузьким вікнам та невеликий рельєфності цегляного декору.

Окрім головного чотириповерхового будинку, крила якого утворюють мале замкнене подвір’я, на ділянці був побудований менший П-подібний триповерховий флігель, що прибудований до заду заднього крила будинку. Подвір’я, що утворилося між заднім крилом головного будинку та флігеля має ще менші розміри.

Парадний під’їзд головного  будинку найвишуканіший серед всіх під’їздів будинку.  Вхід до цього відносно просторого під’їзду розташований з боку вулиці. Достатньо цікавим є бетонно-мозаїчний майданчик з надписом “Salve” за дверми під’їзду. Salve – це привітання на латині, такі надписи іноді замовляли деякі власники майбутніх будинків. На мармурових сходах встановлена примхлива огорожа, яка також зустрічається у будинках 1890-х років.

Також автором був досліджений один з спільних під’їздів бічного та заднього крила. Він має менші розміри, витягнутий та освітлюється за допомогою ліхтаря на даху. На сходах встановлена цікава, можливо виготовлена за авторськими кресленнями, але невисока огорожа сходів, яка можливо ніде більше не зустрічається. На кожному з майданчиків влаштовані входи до квартир, що є можливим з-за різного рівня поверхів заднього та бічного флігелів.

У під’їзді центрального крила заднього флігеля використовуються бюджетні сходи з металу і з чавунними балясинами огорожі. Сходи виготовлені машинобудівним та чавунно ливарний заводом В. Рестеля, про що вказує надпис  на останніх маршах сходів.

На фасаді будинку розташована таблиця, яка сповіщає, що у будинку у 1996-2004 рр. жив герой Радянського союзу Олександр Іванович Майоров.


Перше подвір’я:

Задній фасад центрального крила будинку.

Південний фасад заднього крила будинку.

Друге подвір’я:

Фасад центрального крила флігеля будинку.

Фасад лівого крила флігеля будинку.

Фасад лівого крила флігеля будинку.

Парадний під’їзд центрального крила головного будинку:

Скло вкрито сучасною плівкою “Під вітраж”.
Під’їзд правого крила головного будинку:


Під’їзд центрального крила заднього флігеля:


який теж виконаний з використанням елементів німецького ренесансу

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s