Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Будинок і флігель М. Я. Зеліковського (1893—1894 рр., 1907 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 5 Березня 2012 р. (22:13)

Будинок і флігель Мовші Янкельовича Зеліковського, арх. Л. Л. Влодек, 1893—1894 рр. Надбудова третього поверху флігеля для З. З. Міхелевича, 1907 р., Велика Арнаутська вул., 14

Стиль: історизм.

Головний будинок було споруджено у 1893-му році архітектором Л. Л. Влодеком. Спочатку було подано прохання на спорудження 2,5-поверхового будинку і флігеля, а через деякий час Зеліковський подав на затвердження проект триповерхового будинку. Ймовірно що другий проект фактично був проектом надбудови до споруджаємого будинку. Візуально третій поверх будинку відрізняється від перших двох за оздобленням і можливо і висотою.

Фасад будинку Міхелевича  архітектор Л. Л. Влодек вирішив у дещо сухому стилі неоренесансу, у простінках розташовані пілястри, іонічного ордеру на рівні другого поверху та коринфські – на рівні третього поверху. У простінках рустованого третього  поверху розміщені лізени.  Сандрики над вікнами другого поверху створюють ілюзію ренесансної аркади, а вікна третього поверху мають прості прямі сандрики. Над останнім третім поверхом запроектований горищний поверх з маленькими круглими люкарнами з боку вуличного фасаду і прямокутними люкарнами, що виходять у бік подвір’я. Дворовий фасад будинку не містить ліпнини і прикрашений лише вирізаними з каменю профілями. Дуже незвичним є розташування сходових кліток, одна з них із входом з боку вулиці влаштована у правого торця будинку, а ліва сходова клітка вірогідно розмістилася на стику крил і має вхід з боку подвір’я. Автору на жаль не вдалося дослідити інтер’єри сходових кліток, але цілком вірогідно, що у головному (правому) під’їзді встановлені мармурові, або хоча б бетонно-мозаїчні сходи.

Історія спорудження дворового флігелю більш туманна. Хоча у 1893 році був затверджений проект побудови 2,5-поверхового флігеля, але характер його фасадів відрізняється від фасадного будинку, невідомо, чи був дійсно споруджений флігель у 1893—1894 роках, або його зведення відбулося вже наприкінці 1890-х років. Так чи інакше флігель на межі століть все одне мав два поверхи, тому що у 1907 році було затверджено проект надбудови третього поверху флігеля. Автор надбудови є невідомим, можливо це був А. Б. Мінкус, або Ф. А. Троупянський — останній мешкав у сусідньому будинку по Великій Арнаутській вул., 16. Також у рамках надбудови могла відбутися і реконструкція існуючого флігеля з винесенням у ризаліти сходових кліток, хоча у архівному джерелі це прямо не вказано, і тоді він прийняв сьогоднішній вигляд. Так чи інакше — вже не виявити.

Флігель у плані Н-подібний і розподіляє ділянку на два подвір’я – головне подвір’я і тильне невеличке подвір’я . Дворові фасади флігелю горизонтально розчленовані тягами, лиштва вікон є дуже простою, але традиційно для Мінкуса фасад заднього крила флігелю отримав розвинену композицію – дах вінчає трикутний фронтон, який повторюється у якості сандрику над вікнами другого поверху.

Автором нарису був досліджений під’їзд заднього флігеля, який був обладнаний недорогими металевими сходами виробництва майстерень товариства “Труд”. Виробництво сходів було влаштоване у власній будівлі товариства на Базарній вулиці, 17 що недалеко від будинку Міхелевича. У якості реклами на сходинки останніх маршів була нанесена назва товариства, подібна практика не була дуже поширеною, але у деяких будинках зустрічаються сходи помічені надписами, на яких вказано авторство В.Мюльнера, Яловікова, В.Рестеля, Нудельмана та інших. Незважаючи на типові металеві сходи, стеля під’їзду прикрашена доброю ліпниною.

Праве крило.

Заднє крило.

Заднє крило.

Зворотній фасад заднього флігеля.

Зворотній фасад заднього флігеля.

Під’їзд заднього флігеля:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s