Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ш.Г. Шихман (1902-1903 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 2 Березня 2012 р. (18:22)

Будинок А. Барт та Шаї Гершківни Шихман, арх. Р.Й. Марцинковський, Ф.А. Троупянський можливо за участю К.М. Попова, 1902 – 1903 рр., Канатна вул., 84 / Італійський бульвар
Стиль: модернізована еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – А. Пирошкова
  • 1900 р. – спадкоємці Пирошкової
  • 1901 р. – 1902-1903 рр. – А. Барт
  • 1902-1903 рр. – 1913 р. – Шая Гершківна Шихман
  • 1913 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Бернблюм.

Наприкінці ХІХ ст. ділянка на розі Канатної вулиці та Італійського бульвару належала А. Пирошкової, потім нетривалий час ділянка належала А. Барту для якого за даними В.А. Пилявського у 1902 році почалося спорудження будинку за проектом інженера Р. Й. Марцинковського. Невідомо чи був проект реалізований тому що у 1903 році ділянка вже належала Шає Шихман для якій інженер Ф. А. Троупянський спорудив прибутковий будинок.

Не виключено, що обидва архітектора займалися проектом одного будинку, Ф.А. Троупянський на початку своєї діяльності не міг споруджати будинки і всі його проекти вказувались у співавторстві. Не відома участь Марцинковського у даному проекті, можливо він лише дав підписку і здійснював нагляд за будівництвом, але його проект був реалізований лише частково, якщо припустити, що Барт несподівано продав ділянку Шихман яка вирішила добудувати будинок по зміненому проекту інших авторів.

За зовнішнім виглядом будинок нагадує споруди архітектора К.М. Попова, який створив декілька будинків поблизу, також є дуже вірогідним, що Ф.А. Троупянський працював з Поповим при спорудженні будинків І.М. Полчакі (1901-1903 рр.) та М.М. Самохвалова на вул. Осипова (1906 р.).

Будинок 3/4-поверховий, займає кутову ділянку на перехресті Італійського бульвару та Канатної вулиці. Подвір’я будинку замкнене двома дворовими крилами, проїзд до подвір’я влаштований з боку Канатної вулиці.

Будинок Шаї Шихман складає враження важкої великої будівлі. Вона декорований у еклектичному силі, але у оздобленні застосована невелика кількість ліпнини, яка сконцентрована під великим карнизом під дахом. У яскравому еклектичному стилі виконані і огорожі балконів. У цілому детальність фасадів підвищується у напрямку виші. Активно використовується руст – напівпідвальний поверх рустований суцільно пласким рустом, на першому поверсі плаский руст чергується з діамантовим. Монументальності першому поверху надають напівкруглі вікна, які замінюються у ризалітах вузькими вікнами стилю модерн. На другому та четвертому поверсі рустовані тільки ризаліти та лопатки. Дах має виразний силует, створений трьома великими центральними фронтонами різної форми та чотирма бічними маленькими фронтонами у стилі модерну.Фронтони поєднуються між собою важким аттиком.

Найвиразніший фронтон розташований у центрі фасаду з боку Канатної вулиці. Він має наібільші розміри та люкарну з трояндою у центрі. Більш скромний вигляд завдяки менш ефектному трикутному фронтону отримав фасад з боку Італійського бульвару. У кутовій частині розташований фронтон у стилі схожому на неороманський, цей фронтон також суттєво поступається фронтону з боку Канатній і таким чином кут також має другорядне значення.


Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s