Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Б.М. Гросул-Толстого (1903-1904 рр.)

Posted by Antique на четвер, 1 Березень 2012 р. (22:35)

Прибутковий будинок бориса Михайловича Гросул-Толстого, арх. Л.Л. Влодек, А.Б. Мінкус, 1903-1904 рр., Торгова вул., 3

Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • до 1901-1903 рр. – А. Пашков
  • 1901-1903 рр. – 1911-1913 рр. – Борис Михайлович Гросул-Толстой
  • 1911-1913 рр. – вірогідно до революції – Григорій Михайлович Гросул-Толстой

За даними довідників “Вся Одесса” А. Пашков володів ділянкою до 1’901-1903 років, коли її придбав Б.М. Гросул-Толстой, для якого А.Б. Мінкус з Л.Л. Влодеком також спорудили будинок на Ніжинській вулиці. У 1910-х роках будинок на Торговій вулиці перебуває у власності  Григорія Гросул-Толстой. Гросул-Толсті були відомою і заможною родиною що володіла різноманітним майном у Одесі та повіту.

Будинок є результатом спільної творчості архітекторів Л.Л. Влодека та А.Б. Мінкуса  і будинку помітні характерні прийоми обох архітекторів. Так Влодеку було притаманно використовування не дуже дрібного декору, площин вкритих цеглою або кахлями, однак у даному випадку декорування набуло вигадливих рис, які можна зустріти у еклектичних будинках Мінкуса на Грецькій та особливо групі будинків на Великий Арнаутській вулиці. Найбільш активним у будинку є горизонтальне членування, поверхи розподіляються за допомогою тяг, фасад рустований стрічками у манері Л.Л. Влодека. Композиція будинку симетрична: у середині фасаду розташований еркер з вежею, а під еркером влаштований дворовий проїзд обабіч якого розташовані двері до під’їзду та однієї з квартир першого поверху. На даху будинку над бічними ризалітами розташовані фронтони у стилі німецького бароко.

Крила будинку утворюють замкнене подвір’я у якому влаштований наскрізний проїзд скрізь центральне крило, двір та заднє крило. Сусідній будинок під №1 був зруйнований за часів Другої світової війни, але і коли він існував, то імовірно верхню частину брандмауера будинку Пашкова було видно з боку бульвару Жванецького і тому ніша у брандмауері прикрашена готичним щипцем, який став третьою домінантою у силуеті місцевості, що створювався романтичними будинками Де-Азарта та Бржозовського.

Парадні під’їзди у головному та задньому крилах мають надзвичайно великі розміри і освітлюються двома рядами аркових вікон. Головний під’їзд має вишукане оздоблення з використанням барельєфів у медальйонах. Під’їзд заднього флігеля можливо оздоблений подібним чином.

Раніше посеред подвір’я була розташована статуя Геракла, але нині від неї залишився тільки постамент на якому встановлена скульптура дельфіна. Ця скульптура недоступна для відвідування міськими жителями: брама будинку звичайно зачинена.Готичний щипець з боку лівого брандмауера

Зворотній фасад заднього крила.


Advertisements

Відповідей: 3 to “Одеса. Прибутковий будинок Б.М. Гросул-Толстого (1903-1904 рр.)”

  1. stasyadivnaya said

    Ты им все таки отомстил гневной последней строчкой:))) Бяки. Вот видишь, дельфинчик действительно был установлен позже. Интересно, какая же была эта скульптура Геракла.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s