Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Я. М. Тепера на вул. Осипова (1901 р.)

Posted by Antique на вівторок, 28 Лютий 2012 р. (23:50)

Прибутковий будинок Я. М. Тепера, арх. Ф. А. Троупянський, А. Б. Мінкус, 1901 р., Осипова вул., 6
Стиль: історизм (ремінісценції на німецький ренесанс та готику)
Охоронний статус: пам’ятник архітектури та історії номер 590-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Будинок Якова Тепера на вулиці Осипова є першим відомим спільним твором архітекторів євреїв Адольфа Борисовича Мінкуса та Федора Абрамовича Троупянського. Пізніше спільно вони створили декілька цікавих будинків, переважно у Києві та Одесі. У публікації вказана дата побудови відповідно довіднику В.А. Пилявського, але у Переліку пам’яток місцевого значення вказані 1908-1910 роки побудови.

Будинок носить риси творчості архітектора Л.Л. Влодека у якого у ті часи працював А.Б. Мінкус. Фасади виконані у стилі німецького неоренесансу з елементами готики, виглядає яскраво і відрізняється пророблюванням деталей. Будинок має типову для архітектури Одеси тих років симетричну композицію з центральним та двома бічними фронтонами. Вертикальне членування переважає за допомогою лізен, на даху над кожним ризалитом розташований виразний високий фронтон, якій надає споруді динамічності. Центральний фронтон уявляє собою готичний щипець з люкарною у формі трилисника, а бічні фронтони виконані у стилі ломбардського ренесансу. У бічних фронтонах використовуються декоративні прикраси – аграфи, подібні тим що розташовані на фасадах будинку Кашихіна на Старопортофранківської, 99, Млині Інбер і Чібісова та у іншому побудованому А.Б. Мінкусом на Великій Арнаутській, 10. Між фронтонами у якості карниза використовується парапет з машікулями. Фасад будинку рівномірно рустований групами профільованих стрічок, що скоріше за все свідчить про вплив модерну. Балкони розташовані у шаховому порядку, і виконані у єдиному стилі окрім балкону другого поверху, у огорожі якого втілені рослинні мотиви готики. У цілому декорування фасаду подібно Казенному дівочому єврейському училищу Бродського (1904-1905 рр.)  проект якого розроблений А.Б. Мінкусом.

Периметр довгого та вузького подвір’я замикають крила будинку. Фасадам крил притаманна пластика, бічні крила мають три ризаліти, де у центральному ризаліті розташовани вікна сходової клітки, а бічні ризаліти прикрашені  ренесансним орнаментом. Заднє крило має один ризаліт трапецоїдної форми виконаний у пластиці модерну, а балкони на його фасаді мають напівкруглу форму. Подібний за формою ризаліт був втілений архітектором Ф.А. Троупянським у будинку Хаїма Плоткіна на вул. лейтенанта Шмідта, 3 (вірогідно будувався у 1900-1902 роках). На стиках флігелів розміщені чорні сходи та службові приміщення. Парадні під’їзди оформлені у загальному еклектичному стилі, асиметричні балясини огорожі сходів використовувались також у проектах Л.Л. Влодека. Стеля вестибюля та сходової клітки прикрашені ліпним карнизом, що також зустрічається у будівлях різних архітекторів тих часів. Особлива увага була надана підлозі, яка була вкрита кахлями зі складними рослинними та геометричними візерунками.

Архітектор Федір Абрамович Троупянський також реконструював будинок Г. Козловського причому його новий фасад отримав деякі аналогічні будинку Я.М. Тепера елементи оздоблення. На Молдаванці для деякого Шапіро також було споруджено будинок у ремінісценціях німецького ренесансу, але він у значній мірі відрізняється від даних будинків.

завдяки тому, що у будинку у 1946-1977 рр. роках мешкав двократний герой Радянського союзу Степан Єлізарович Артеменко (1913-1977 рр.) даний будинок є не лише пам’ятником архітектури, а також і історії.
Advertisements

Відповідей: 4 to “Одеса. Прибутковий будинок Я. М. Тепера на вул. Осипова (1901 р.)”

 1. stasyadivnaya said

  Оригинальное здание. Хотя планировка двора уже мне знакомая :) Часто встречали. Треугольный балкончик очень понравился!

  • Antique said

   Приветик. Рад снова тебя видеть ) Да, двор стандартный, даже на Молдаванке такие есть, но эти декоративные элементы придают двору изюминку )) Кстати, знаю ещё один двор с треугольным балконом: http://wp.me/p1DJuy-gh

   Само здание мне тоже очень нравится, оно очень элегантное да и зелёный цвет идёт.

   • stasyadivnaya said

    Засмущалась :)
    Согласна, тут действительно то, о чем ты говорил когда-то, цвет добавляет величия! Тот второй дом в зеленых цветах тоже был бы более таким видным. Действительно модерн и беж не то что бы несовместимы, скорее они немного из “разных опер”. Очень нравится лепнина здесь. Здорово, что сохранилась!

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s