Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Торговий будинок З.Х. Гершенкопа (М.І. Кравцова) (1896-1898 рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 24 Лютого 2012 р. (18:02)

Торговий будинок З.Х. Гершенкопа (М.І. Кравцова), арх. А.Б. Мінкус, 1896-1898 рр., Грецька вул., 36
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14938450/uk
Стиль: еклектика.

Оновлення 1: додане креслення.

Ця ділянка у довідниках “Вся Одесса”, “Вся Торгово-промышленная Одесса” за 1914-р та “В.А. Пилявский – Здания, сооружения, памятники Одессы и их зодчие”. вказують різні прізвища володаря цей ділянки (З.Н.Гершенкоп, З.Н. Горнштейн, Гершензон), але прізвища мають схоже звучання і можливо що це єдиний власник ім’я якого записували з помилкою, або він давав невірні дані о себе. Згідно з кресленням фасаду будинок належав З.Х. Гершенкопу (Z. Herschenkopp). Також будинок належав М.І. Кравцову, про що свідчить таблиця ліворуч від брами, можливо, що даний будинок є реконструкцією будинку М.І. Кравцова, а таблиця залишилася з часів до перебудови, у інших випадках Кравцов міг бути орендарем будинку, або придбати його після 1913 року.

У довіднику В.А. Пилявського для цього будинку вказаний лише архітектор А.Б. Мінкус у наслідок чого можна вважати першою самостійною будівлею архітектора. Однак будинок носить характерні риси стиля архітектора Л.Л. Влодека у якого Мінкус певний час працював на межі століть. До таких рис відноситься маскарон сатира та фронтони у стилі голландського ренесансу, таким чином Мінкус запозичив деякі прийоми свого наставника. Також облямуванням вікон на центральній вертикальній вісі будинок Гершенкопа нагадує прибутковий будинок Зоншейна (арх. А.Б. Мінкус, С.А. Ландесман, 1899-1900 рр.).

Будинок розташований на не дуже широкий ділянці і має типовий вигляд, однак дякуючи якісному та експресивному виконанню оздоблення він добре запам’ятовується на відміну від інших подібних.Фасад симетричний з двома ризалітами по краям. На ризалітах сконцентровані балкони, але ще один балкон розташований у центрі будинку – на другому поверсі. Центральна частина будинку, окрім вище згаданого балкону, також  виділена портиком з трикутним фронтоном та маскароном сатіра. Подібні портики без фронтону розташовані у ризалитах на рівні того же другого поверху. Дещо спокійним виглядає оздоблення третього поверху, де у простінках також розміщені колони. будинок вінчає розвинутий карниз з двома фронтонами у стилі голландського ренесансу. У середині фронтоні розташовані люкарни з металевими ґратами, що надає витонченості фронтонам. Первісно будинок мав балкони з кам’яною балюстрадою, яку в радянські часи вирішали не реставрувати, а замінити на примітивні металеві огорожі, що в ті часи було масовою практикою.  На першому поверсі будинку розташовані дві крамниці, однак за проектом вхід в ліву крамницю був розташований праворуч від вітрини.

На рівні третього поверху у ризалітах зображені надписи латинською: Arte – мистецтво і Mercatu – торгівля.

З.Х. Гершенкоп був торговим представником фірми “Модест Орлов”, яка здійснювала виробництво чаю, магазин фірми знаходився у даному будинку вірогідно з часів придбання ділянки Гершенкопом. Поряд під №38 знаходилась ділянка Дулгерових, де у домовласників був влаштований власний бакалійний магазин, де можна було також придбати чай. Таким чином між двома домовласниками скоріше за все існувала чайна конкуренція.

“Arte” – (лат.) мистецтво.

“Mercatu” – (лат.) торгівля.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s