Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Торговий будинок З. Н. Гершенкопа (М.І. Кравцова) (1895—? рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 24 Лютого 2012 р. (18:02)

Торговий будинок З. Н. Гершенкопа, проект: А. Б. Мінкус, нагляд: невідома особа, 1895—? рр., Грецька вул., 36
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14938450/uk
Стиль: історизм.

Ця ділянка у довідниках “Вся Одесса”, “Вся Торгово-промышленная Одесса” за 1914-р та “В.А. Пилявский – Здания, сооружения, памятники Одессы и их зодчие”. вказують різні прізвища володаря цей ділянки (З. Н. Гершенкоп, З. Н. Горнштейн, Гершензон), але прізвища мають схоже звучання і можливо що це єдиний власник ім’я якого записували з помилкою, або він давав невірні дані о себе. Згідно з кресленням фасаду будинок належав З. Х. Гершенкопу (Z. Herschenkopp). Також будинок належав М. І. Кравцову, про що свідчить таблиця ліворуч від брами, ймовірно Кравцов придбав ділянку після 1913 року.

Прохання на склад будівельних матеріалів гершенкоп подал ще у 1895 році. Але А. Б. Мінкус отримав свідоцтво, що давало право нагляду за будівельними роботами лише у 1897 році, таким чином нагляд за будівництвом здійснювала інша особа.

Будинок розташований на не дуже широкий ділянці і має типовий вигляд, однак дякуючи якісному та експресивному виконанню оздоблення він добре запам’ятовується на відміну від інших подібних.Фасад симетричний з двома ризалітами по краям. На ризалітах сконцентровані балкони, але ще один балкон розташований у центрі будинку – на другому поверсі. Центральна частина будинку, окрім вище згаданого балкону, також  виділена портиком з трикутним фронтоном та маскароном сатіра. Подібні портики без фронтону розташовані у ризалитах на рівні того же другого поверху. Дещо спокійним виглядає оздоблення третього поверху, де у простінках також розміщені колони. будинок вінчає розвинутий карниз з двома фронтонами у стилі голландського ренесансу. У середині фронтоні розташовані люкарни з металевими ґратами, що надає витонченості фронтонам. Первісно будинок мав балкони з кам’яною балюстрадою, яку в радянські часи вирішали не реставрувати, а замінити на примітивні металеві огорожі, що в ті часи було масовою практикою.  На першому поверсі будинку розташовані дві крамниці, однак за проектом вхід в ліву крамницю був розташований праворуч від вітрини.

На рівні третього поверху у ризалітах зображені надписи латинською: Arte – мистецтво і Mercatu – торгівля.

З. Н. Гершенкоп був торговим представником фірми “Модест Орлов”, яка здійснювала виробництво чаю, магазин фірми знаходився у даному будинку вірогідно з часів придбання ділянки Гершенкопом. Поряд під №38 знаходилась ділянка Дулгерових, де у домовласників був влаштований власний бакалійний магазин, де можна було також придбати чай. Таким чином між двома домовласниками скоріше за все існувала чайна конкуренція.

“Arte” – (лат.) мистецтво.

“Mercatu” – (лат.) торгівля.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s