Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Торговий дім ”Трестер В.Ф. и Ко” (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Лютого 2012 р. (15:15)

Торговий дім ”Трестер В.Ф. і Ко”, арх. П.У. Клейн, поч. ХХ ст., Успенська вул., 55
Будинок на мапі
Стиль: німецький ренесанс (модернізована еклектика).

Будівля контори з’явилася у першій декаді ХХ ст., скоріше за все після 1905-го року. Згідно з довідником довіднику “Вся Одесса” на 1902-1903 рр. у ті роки ділянка належала Л. Баллу, а контора Трестера взагалі відсутня у відповідному розділі довідника. Однак у тому ж довіднику можна дізнатися, що у Трестера був будинок за нинішньою адресою Лермонтовський провулок, 4. У 1910-му році контора Трестера вже існувала за нинішньою адресою.

Контора Трестера займалася посередницькими справами, займалася оптовим постачанням самих різних товарів, зокрема вугілля, чаю, калош, наждаку інженера Н.Н. Струка та ін. Також торговий дім був представництвом Санкт-Петербурзького залізопрокатного та проволоченого заводу  Донецько-Юр’євського металургічного товариства.

У будинок було проведено телефоні лінії з номерами 16-96 та 6-08.

Торговий дім розташований на дуже вузький ділянці і складається з двох будівель. У триповерховому з антресоллю фасадному будинку розташовані адміністративні приміщення, а у подвір’ї був побудований цегляний пакгауз для товарів висотою 7 метрів та площею 257 кв. м. Стіни пакгаузу підкріплені контрфорсами, а дах виконаний з дерева – таким чином вдалося обійтись без металевих колон.

Фасадний конторський будинок виконаний у стилі модерну з елементами еклектики. У довіднику В.А. Тимофієнко згадується будинок Трестера у провулку Ляпунова, що був споруджений архітектором П.У. Клейном. Той будинок скоріше за все і дійсно було споруджено Клейном, але його власником був Шайкевич. Однак контора Трестера на вулиці Успенській виконана у стилі модернізованого німецького ренесансу і у цілому відповідає творчості Пауля Клейна.

Більшість площі кожного з трьох поверхів займає велике приміщення, іншу частину займає 5-8 невеликих кімнат самих різних розмірів. Особливо виділяється другий поверх з балконом та найбільш великими вікнами. Між другим та третім поверхами були влаштовані фільонки у яких до 2014 року ще можна було помітит автентичні надписи “Торговый домъ В.Ѳ. Трестеръ Ко”. Арка дворового проїзду виділена невеликим ризалітом у ньому же розташований згаданий балкон і два вікна двох верхніх поверхів. Зверху ризаліт вінчає орел з простягненими крилами, який символізує напевно торгову імперію Трестера, яку він створив або намагався створити. Інші три вікна двох верхніх поверхів згруповані по три, а у додаток до цього вікна останнього поверху також об’єднані і спільним лучковим сандріком у стилі німецького неоренесансу. Невеликі люкарни антресолі виконані у барочному стилі. Кардинально відрізняється композиція першого поверху – чотири вузьких вікна розташовані обабіч аркової ніші. Можливо, що у ніші первісно була встановлена скульптура.

Ніні будинок знаходиться у приватній власності і продається.

План першого поверху.

План другого поверху.

План третього поверху.

План пакгаузу.

2011 р.

2014 р.

До 2014 року у фільонці існував автентичний надпис “Торговый домъ”.

До 2014 року у фільонці існував автентичний надпис “В.Ѳ. Трестеръ Ко”.


Автор креслення: Олександр Геращенко. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010Джерела:

  • http://uspenskaya.com.ua
  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s