Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Контора Одеського відділення товариства М.С. Кузнецова (1907 р., 1913 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 21 Лютого 2012 р. (21:39)

Контора Одеського відділення товариства М.С. Кузнецова з флігелем, 1907 р.; Реконструкція, арх. Ю.М. Дмитренко 1913 р., Успенська вул., 83
Будинок на мапі
Стиль: ретроспективізм.

Товариство Матвія Сидоровича Кузнецова було потужним підприємством, яке на початку століття виробляло більшу частину фарфору у межах імперії. Виробництво посуду було започатковано дідом М.С. Кузнецова у місті Дулево у 1932-му році. Справи йшли у гору, Кузнецови скупалі заводи інших власників і таким чином наприкінці ХІХ ст.родина мала вже 18 підприємств по всій Російській імперії. Популярність фарфору Кузнецова містилася у народному характері оформлення, що було ближче для широких шарів населення, ніж елегантні пишні візерунки візерунки деяких інших підприємств. У 1889-му році Було створено Товариство виробництва фарфорових та фаянсових виробів М.С. Кузнецова. Філіали товариства були влаштовані у різних містах імперії. Одеса, яка у ті часи була одним з самих великих міст російської імперії не була виключенням. Велика кількість ресторанів, кондитерських та кафе, притулків, навчальних закладів та військових частин створювала великі можливості по реалізації продукції. Навіть і у наш час у Одесі існують пропозиції по придбанню військового посуду для громадського харчування.

По меншій мірі з початку 1890-х років контора М.С. Кузнецова розміщувалася у старому будинку доби класицизму на Успенській, 85. У 1905-му році Товариство придбало у С. Рабіновича сусідню ділянку, про що свідчить дата на люнеті брами і у 1907 році подала прохання на спорудження двоповерхових будинку та флігеля. Вірогідно до наших часів  зданого будівельного періоду зберігся фасад по провулку.

У квітні-травні 1913 року наявна споруда була перебудована архітектором Ю.М. Дмитренко. Будинок отримав новий фасад з боку Успенської вулиці, а на першому поверсі вірогідно були влаштовані крамничні приміщення. Однак фасад, що виходить у провулок Ніни Онілової вірогідно залишився без змін, а на куті вулиць фасад непримітно змінюється і з боку Успенської вулиці будівля виглядає відповідно добі модерну. На подвір’ї скоріше за все був розташований склади готової продукції, про що свідчив один з колишніх жителів дворового флігеля.

У 1913 році у будинку також було розташовано представництво фірми торговий дім “Мейзель і Мазор” (тел. 23-36), членами якого були  Моес, К.А. Мейзель, Юліан і Марк Мазор. Фірма займалася постачанням паперу (у тому числі і обгортного) та мітавської клейонки, килимів Балтійського кокосово-ткацького закладу.

У довіднику з даними на той же самий рік вказується мануфактурне товариство торговий дім Гурлянд, яке займалося оптовим постачанням.

На даній ділянці були розташовані і житлові квартири.

Деякі жителі ділянки у 1913 році:

  • Василь Іванович Ванцев, працівник товариства мануфактур Н.Н. Коншина
  • Авксентій Іванович Барченков, товарищ голови Старообрядницької спільноти храму Пресвятої Богородиці (Старорізницька вул., 5)

Фасад будинку виконаний у стилі модернізованого ретроспективізму. У архітектурі будинку переважають раціоналістичні тенденції, а з нечисленних ліпних елементів особливо помітна еклектична барочна ліпнина у фронтоні. З боку Успенської виглядає асиметрично за рахунок зміщених у право фронтонів, вікна другого поверху згруповані по два з доричними колонами між ними. Групи вікон розділені масивними лопатками з фактурою під цеглу.

Після Жовтневої революції у будинку розмістився склад №2 (базисний) Центрального робітничого кооперативу та мануфактурний склад №3 того ж самого кооперативу,. Нині у будинку розташований Департамент господарства Одеської міської ради.


Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s