Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Маяки на Великому Фонтані (1814-1827 рр., 1901 р.)

Posted by Antique на Неділя, 19 Лютого 2012 р. (00:15)

Старий маяк на Великому Фонтані, 1814-1827 рр. Новий маяк, 1901 р., Маячний пров., 5

Стиль: цегельний (неороманський)
Будівля працівників на мапі: http://wikimapia.org/22934490/uk/
Місце, де був споруджений маяк на мапі: http://wikimapia.org/23281644/uk/

Великофонтанський маяк був розташований на мисі Великий Фонтан, що видається далеко у море і це створювало небезпеку для судноплавства. Таким чином з самого початку виникнення Одеси у на Великому Фонтані був потрібний маяк, однак земля належала дворянину Олександру Теутулу. У 1908-му році митрополит Київський та Галицький Гавриїл, у миру Банулеско-Бодоні домовився з Теутулом про будівництво маяка та храму при ньому, однак довгі роки нічого не робилося. У 1813-му році все ж таки сталася корабельна аварія, яка коштувала декількох людських життів і після цього А. Теутул віддає Православній церкві землю під будівництво храму та маяка. У 1814-му році почали будувати скіт та маяк. Автором проекту маяку був архітектор Юст Валентинович Гаюї. Пізніше будівництвом маяку зайнялось Громадянське морське відомство, яке закінчило будувати його у 1827-му році. Це була капітальна споруда висотою 15 метрів, яку було добре видно з моря та берега, імовірно десятиліттями пізніше біля неї з нетинькованого вапняку була побудована будівля для персоналу. Освітлювання здійснювалось за допомогою електричного генератору, ще один генератор був резервним. Використовувалась парова сірена системи Сан-Галлі, вона лунала кожні 10 секунд з інтервалом 20 секунд.

Напевно цей маяк застарів, тому що на межі століть поблизу був споруджений новий маяк та будівля для персоналу. За даними фотогалереї lightphotos.net та Russ Rowlett’а новий маяк був споруджений у 1901-му році. За даними Єви Краснової маяк було встановлено 10 вересня 1910 року, він мав висоту 77 футів, висота над рівнем моря 212 футів. Згідно з шильдиком маяка прожектор був вироблений французькою фірмою Sautter-Harlé & Cie. Металеву ферму могли виготовити у Одесі, або вся конструкція була виготовлена Sautter-Harlé & Cie. Фірма змінила декілька назв, причому по інформації сайту Марка Морнінгстара (див. джерела) видно, що до 1891-го року фірма має назву Sautter, Lemonnier & Cie, а після  – Sautter-Harlé & Cie. Цегельний стиль будівлі для персоналу також свідчить про спорудження у межах кінця ХІХ – початку ХХ ст. Можливо тоді був споруджений і будинок персоналу нового маяку. На фотографії 1924-го року видно, що будівлі біля старого маяку знаходяться у поганому стані, можливо що маяк був зруйнований оповзом.  У нинішні часи від маяка залишились тільки фрагменти фундаменту.

У 1913 році на мяку мешкали Кирило Захарович та Іван Кирилович Захарови.

У нового маяка доля склалася не так погано – за радянських часів він діяв і був підпорядкований Міністерству оборони, але вже за часів незалежності він був демонтований після спорудження сучасного маяка. Місце на якому він був розташований відмічено інформаційною таблицею на якій прикріпленій вище згаданий шильдик.

Будівлі нового маяку цілком збереглись – про це можна судити по старим фото. Окрім головної будівлі, де розміщувались як адміністративні так і житлові приміщення, навколо маяку був споруджений ще один одноповерховий будинок та льохи. У одному з приміщень напевно розміщувався електричний генератор.

Будинок персоналу виконаний у цегельному стилі у неороманських ремінісценціях, головним чином з вапняку, але з додаванням червоної цегли для більшої виразності.

Фотографії старого маяку (нині не існує):

Фотографія датована 1924-м роком.

Фотографії нового маяку (зберігалася тільки будівля):

Стара таблиця. За радянських часів маяк був власністю ЧЧФ (Червонопрапорного Чорноморського флоту, рос – КЧФ)
Погреб.
Джерела:

Відповідей: 2 до “Одеса. Маяки на Великому Фонтані (1814-1827 рр., 1901 р.)”

  1. mitko said

    Добрый день! Нельзя ли задействовать фото на некоммерческом маячном проекте со ссылкой на источник?

    • Antique said

      К сожалению вынужен Вам отказать в просьбе касательно Большефонтанского маяка. Буду рад, если вам удасться найти автора подобных фотограий, который сможет поделиться снимками.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s