Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Лікарня Товариства піклування про незаможних (1912 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 17 Лютого 2012 р. (20:56)

Лікарня Товариства піклування про незаможних, арх. В.О. Домбровський, 1912 р., Куяльник

Стиль: неоренесанс

Будівля на мапі: http://wikimapia.org/17299273/uk

З початку свого існування курорт Куяльник користувався великою популярністю. Під схилом Жевахової гори зявилось багато приватних санаторіїв, лікарень та пансіонатів, наприкінці ХІХ ст. була побудована велика міська грязелікарня, проведена залізнична колія і влаштований вокзал. У 1912-му році архітектором Домбровським була зведена велика будівля лікарні Товариства піклування для незаможних. Авторство будівлі легко впізнати по її зовнішньому обліку – ремінісценціям південноіталійського ренесансу та даху з широким виносом. Також за зовнішнім виглядом будинок нагадує корпуси Нової міської лікарні. За даними В.А. Пилявського архітектор В.О. Домбровський у 1912-му році вже жив у Москві, однак, як бачимо, він не відразу розірвав зв’язок з Одесою у плані творчості. З підпису під фотографією радянських часів відомо, що деякий час у будинку був розміщений санаторій ім. Леніна. Нині у будинку влаштований гуртожиток, що зробило поганий вплив на стан будівлі.

Будинок має П-подібний план, розвинуті бічні крила та об’ємні ризаліти у кутах та центрі крил. Між ризалитамі влаштовані балюстради, які нині забудовані жильцями. Отвори вікон другогоповерха у ризалітах мают напівкруглу ренесанснуформу, ризалити бічних крил складають аркаду. Дах будинку вкритий черепицею.

Будинок має просторий вестибюль у центральному крилі, який освітлюється скрізь напівкруглі вікна заднього фасаду. По периметру вестибюль огинають мармурові сходи, що ведуть на другий поверх будинку. Огорожа сходів аналогічна той, що використовувалась у ті часи архітектором М.І. Лінецьким у своїх прибуткових будинках, у звязку з чим у автора статті виникло питання: Чи не міг архітектор М.І. Лінецький здійснювати нагляд за будівництвом?

14 липня 2014 року вночі згоріла центральна та права частини будівлі, вогонь швидко розповсюдився завдяки численним прибудовам. Виклик пожежники отримали у  2:47.Вхідний тамбур. Вид з вестибюля на вулицю.

Вид з вхідного тамбуру у напрямку вестибюля.


Джерела:

Відповідей: 3 до “Одеса. Лікарня Товариства піклування про незаможних (1912 р.)”

  1. stasyadivnaya said

    Цікаво, що стан самої будівлі не сказала, що аж такий поганий. Не побачила величезних тріщин в несучих стінах, просідання (хоча впевнена, що рівень грунтових вод там достатній і з таким доглядом за будівлею, воно мало вже 300 разів просісти). Хоча звичайно це треба дивитися на місці. Але є такі будівлі, де зразу кидається в око аварійний стан. Гуртожиток сімейний? Зараз може приймуть якийсь закон, щодо приватизації гуртожитків сім”ями, що там проживають, хтозна може тоді щось зміниться.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s