Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок А. Житкова (1853 р., 1910-і рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 17 Лютого 2012 р. (16:54)

Житловий будинок, арх. Д.І. Круг, 1853 р. Реконструкція з влаштуванням крамниць для І.Н. Машевського, арх. В.О. Домбровський та вірогідно П.Л. Славкін, 1910- рр., Маяковського пров., 10 / Преображенська вул.

Стиль: раціональний модерн / неоренессанс

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1902-1903 рр. – А. Житков
  • 1902-1903 рр. – 1911 р. – Лев (Леон) Соломонович (Симонович) Райх
  •  1911 р. – 1912-1913 рр. – Надія Яківна Райх
  • 1912-1913 рр. -до Жовтневої революції – Іван Ігнатійович Машевський

Невідомо, кому первісно належав будинок, але на межі ХІХ – ХХ ст. він належав А. Житкову. Невідомо, який первісний вигляд мав будинок, але по люкарнам, що залишились від первісного оздоблення, можна припустити, що будинок був виконаний у стилі раннього неоренесансу, а вікна – з лучковими отворами. У 1900-х роках Льву Райху. На початку 1910-х років Лев Райх вмирає, ділянку отримує у власність Надія Райх, яка невдовзі продає ділянку власнику сусіднього будинку на Преображенській вул., 18 І.І. Машевському.

За даними В.А. Пилявського у 1910-му році будинок був реконструйований з влаштуванням торгового приміщення. Автором перебудови у довіднику В.А. Пилявського вказується В.О. Домбровський, але наявна техніка оздоблення не відповідає стилю даного архітектора. Натомість фактурне оздоблення будинку у багатьох деталях ідентично новому оздобленню старого будинку на Великій Арнаутській вул., 49 для Гаврила Марковича Фащевського виконаного вірогідно архітектором П.Л. Славкіним та інженером А.І. Плотницьким. У іншому проекті Славкіна, будинку Г.Л. Боскі (1912 р.) використовуються подібні до будинку Райха двері квартир з поперечинами у вікнах. За даними Олександра Сандлера саме Машевський у зв’язку з майбутнім влаштуванням зупинки (постанова управи № 306 від 01.06.1911) у якому питав про те, чи не буде навіс зупинку закривати будинок, який він планує перебудувати. Машевський стверджував, що перебудова здійснюється з метою надання будинку більш привабливого вигляду. Таким чином перебудова була здійснена у 1911 році або пізніше.

Фасади зазнали суттєвих змін: віконні отвори імовірно були зроблені більш високими і отримали прямокутну форму, фасад був покритий фактурним тиньком різних візерунків. Під відпалою фактурою на рівні другого поверху фасаду з боку Преображенської вулиці можна спостерігати первісний вигляд лізени, яка традиційно була прикрашена фільонкою.

У якості декоративних елементів були встановлені козирки над вікнами другого поверху, решту ще можна побачити на деяких вікнах з боку Преображенської вулиці. Перед напівпідвалом будинку розташований приямок, що призначений для кращого освітлення квартир напівпідвалу. Від вулиці приямок захищений огорожею у еклектичному стилі. Цю огорожу з фрагментом будинку Райха можна помітити у фільмі “Улюблена жінка механіка Гаврилова” де у епізоді фільму на огорожі сиділа головна героїня фільму Л.М. Гурченко. Брами будинку та дворових фасадів реконструкція не торкнулась, з боку подвір’я збереглась автентична дерев’яна фрамуга 1850-х років.

Будинок має галерейне планування, вхід до галерей влаштований у вигляді під’їзду із входом з боку арки, у під’їзді збереглися масивні чавунні балясини огорожі сходів, які можливо було встановлено у І-й половині ХІХ ст. при спорудженні цього будинку.

Будинок відноситься до галерейного типу, причому можливо сходова клітка не змінювалась під час реконструкції, а на сходах встановлена сходова огорожа з чавунними балясинами доби класицизму. Стеля галереї прикрашена ліпним карнизом, а у результаті реконструкції архітектором Домбровським були встановлені нові двері у стилі модерн під’їзду та квартир.

У лютому 2013 року були демонтовані автентичні двері під’їзду, а замість них встановлені прості двері з металевого листа.

У тісному подвір’ї розташоваий двоповерховий Г-подібний флігель, та виходять вікна прорізані в брандмауері сусіднього будинку Машевського.

Кадр з фільму “Була не була” (1986 р.).

Фасад з боку Преображенської вулиці.

Під відпалою фактурою можна спостерігати первісний вигляд лізени.
Вид на колишній брандмауер сусіднього будинку Машевського на Преображенській вулиці.


Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s