Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Дача Бродської (1906 р.)

Posted by Antique на Четвер, 16 Лютого 2012 р. (13:02)

Дача Марії Бродської, Проект: арх. В.О. Домбровський. Будівництво: Ф.А. Троупянський, 1906 р., Фонтанська дор., 165

Стиль: еклектика.

Дача Бродської є найвишуканішим особняком Великого Фонтану. У переліку пам’яток місцевого значення Одеси власником вказаний Бродський, але за довідником “Вся Одесса” 19190-го року  власником вказана Марія Бродська, а у довіднику Вся Одесса на 1914-й рік вказаний інший представник родини – Н.І. Бродська. Можна припустити, що фактичним власником був чоловік тоді як ділянка була записана на якогось родича жіночої статі.

Широкому загалу не відомо ким була родина Бродських, яка володіла особняком, але у Одесі існував достатньо відома родина цукрозхзаводчикив Бродських. По батькові Н.І. Бродскьої починається на І і звідки можна припустити, що це донька Ізраїля Марковича Бродського та одна з сестер відомого підприємця Льва Бродського. Але для підтвердження цих здогадок потрібні додаткові джерела.

Після революції на базі особняка з парком був створений санаторій ім. Горького, у 1950-х були побудовані нові корпуси та курзал. У 1910-му році особняк був відремонтований за власною ініціативою санаторію.

Дача виконана у дусі еклектики. У якості основних стилів було використане бароко та ренесанс, причому компонування будинку скоріше відповідає південноіталійському ренесансу у якому архітектор Домбровский раніше виконав комплекс Нової міської лікарні. Навпроти, ліпне оздоблення виконано у стилі бароко. До головново входу у особняк ведуть широкі сходи обабіч яких встановлені скульптури лева та левиці – копії скульптур з дачі Маразлі авторства А. Кена (Скульптури дачі Маразлі були перенесені у Міський сад).

Особняк є одним з найбільших у Одесі, головні сходи розташовані у середині будинку і освітлюються скрізь ліхтар на даху.

Перед особняком розташований фонтан, який скоріше за все веде своє існування ще за часів Імперії, але можливо, що пізніше він був реконструйований. На жаль за відсутністю дореволюційних фотографій важко порівняти стан будівлі і інших споруд.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s