Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок А.Е. Гаєвського (1903-1905 рр.)

Posted by Antique на Середа, 15 Лютого 2012 р. (16:42)

Прибутковий будинок Антона Еразмовича Гаєвського, проект: арх. В.О. Домбровський; Будівництво: Ф.А. Троупянський, 1903-1905 рр., Єлісаветинська вул., 17

Стиль: орнаментальний модерн.

Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – М. Ксантопуло
  • 1899 р. – 1907-1909 – Антон Еразмович Гаєвський
  • 1907-1909 – до Жовтневої революції – Діонісій Яковлевич Аврахов

Упродовж 1903-1905 років архітектором В.А. Домбровським було споруджено житловий будинок на ділянці поляка Антона Гаєвського, який був співвласником аптеки Гаєвського та Поповського. Між 1907 та 1909 роками Гаєвський продав дану ділянку Діонісію Аврахову. Це вірогідно сталося у зв’язку з придбанням А.Е. Гаєвським дуже дорогої ділянки вмерлого О.П. Руссова, на який розташований будинок надзвичайної вишуканості.

Тириповерховий з напівпідвалом та антресоллю будинок Апрахова виконаний стилі раннього орнаментального модерну на базі історичних стилей. Формою він нагадує ренесансні палаци, у фільноках розташований неокласичний декор, гутти. Також присутні суто модернові елементи такі як квітки ромашки та канелюри на лопатках. Над останнім дахом будинку влаштована антресоль, фасад якої достатньо насичений декором. У центри будинку розташований фігурний проїзд з високим отвором у глибині кого влаштовано вікно кімнати двірника.

У підїзді використована непівторна огорожа сходів у вигляді балясин, які уявляють собою спіралеподібні візерунки з металевої профільованої стрічки. Сходові майданчики виконані з бетону і можливо мають радянське походження – можливо за радянських часів сходи були таким чином відремонтовані.

У будинку між 1906 та 1907 роками розміщувалась щойно заснованая жіноча гімназія Л.Д. Чудновської з правами державної гімназії Міністерства народної освіти. Наприкінці 1900-х років вона переїхала у будинок Майзельса на Єлісаветинській вул., 2.

 

 

 

 

 

Огорожі сходів виконані в дуже оригінальній техніці

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s