Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок І.І. Машевського на Преображенській вул. (1903 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 13 Лютого 2012 р. (09:00)

Прибутковий будинок Івана Ігнатійовича Машевського, проект: арх. В.А. Домбровський; Будівництво: арх. Ф.А. Троупянський, 1903 р., Преображенська вул., 18
Будинок на мапі
Стиль: ранній орнаментальний модерн / модернізована еклектика.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 661-Од.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – повітове земство
  • 1899 р. – до Жовтневої революції – Іван Ігнатійович Машевський

Наприкінці ХІХ ст. ділянка належала повітовому земству і у будинку на неї знаходилася Земська управа, яка у 1899 році переїхала у спеціально споруджений для неї будинок на Пантелеймонівській вул., 17 (пр. арх. М.К. Толвінський, 1894-1899 рр.). Ділянка на Преображенській вулиці була висунута на торги і її придбав Іван Ігнатійович Машевський, який також володів ділянкою на Ольгійївській вул., 3. Новий власник вірогідно мешкав у своєму будинку на Ольгіївській вулиці і з початку 1900-х років працював головним агентом Руського страхового товариства (Катеринінська вул., 4).

У 1903 році на замовлення Івана Машевського було споруджено триповерховий житловий будинок у суміши стилів історизму та модерну. Автором проекту був архітектор В.О. Домбровський, це одна з перших відомих його споруд.

Будинок триповерховий з напівпідвалом і має симетричну композицію, у плані П-подібний. У оздобленні присутні романські та ренесансні елементи, однак тинкування фасадів, неокласичні вінки у фільонках та вузькі потрійні вікна свідчать про вплив модерну, таким чином будинок є одним з нечисленних прикладів раннього модерну у Одесі. Архітектор Ф.А. Троупянський приймав участь у проектуванні і будівництві у якості учня В.А. Домбровського. У районі “Відрада” для А.І. Посохова Домбровський побудував будинок зі схожими фасадами, будівництво вірогідно відбувалося у ті же самі роки. Архітектор активно використовував зображення соняшників у оздоблені, зокрема у фльонках під вікнами другого поверху (звичайно у таких фільонках розміщувались королівські лілеї) та металевих ґратах дверей та вікон. Особливо виразними є фільонки лавровими вінками, слід зазначити, що подібні вінки та консолі балконів має будинок контрольної палати на Князівській вул., 10, споруджений В.А. Домбровським близько 1907 року.

На фасаді прикріплені металеві тримачі прапорів, що стилізовані під драконів. Подібні тримачі використовував архітектор В.І. Прохаска у будинках Ксиди (1900) та М.М. Бліженського (1911). Над лівим тримачем залишився слід від таблиці на який, згідно з публікацією “А.В. Красножон – Эпиграфические мелочи старой Одессы”, було написано: “В.А. Домбровський Арх.“. Зліва від проїзду розташований вхід до квартири першого поверху а в самому проїзді входи до квартир напівпідвалу.

Стіни з внутрішнього боку будинку прикрашені пласким рустом у стилі флорентійського ренесансу та фільонками, видно що дах має великий відступ від стіни. Сходова клітка частково знаходиться у великому ризаліті у нижній частині якого помітні готичні риси. У крилах будинку влаштовані двоярусні кімнати прислуги, на кінцях крил влаштовані службові сходи. Огорожа службових сходів має поширений еклектичний візерунок. Ліве крило будинку є більшим завдяки тому, що у 2000-х роках у ньому влаштували додатковий парадний під’їзд. Вхідні двері даного під’їзду є копією дверей напівпідвалу.

Вхід до під’їзду розташований з боку вулиці справа від проїзної арки, але сходова клітина розташована на протилежному боці будинку біля дворового фасаду і до сходів веде довгий вестибюль, якій освітлюється за допомогою вікон у проїзді. Стеля сходової клітки прикрашена класичним карнизом, але такі карнизи були популярні у Одесі на протязі всій доби модерну. Вікна клітки були розписані квітковими узорами, але дотепер залишились тільки окремі фрагменти. Огорожа сходів відноситься до не дуже поширеного, але все ж такі іноді зустрічається у інших інтерпретованих виглядах по крайній мірі у різних містах Російської імперії у тому числі у Одесі у будівлі заводу Фіхтмана і Шпирта.

На задньому кінці подвір’я була побудована одноповерхова нежитлова споруда у стилі неоренесансу у який могло бути розташоване означене Руське страхове товариство, у якому працював власник будинку. Товариство переїхало на ділянку Машевського відразу після спорудження будинку і залишалося на неї до самої революції. Товариство мало телефону лінію з номером 61-32.

Сам І.І. Машевський після спорудження будинку мешкав у одній з квартир будинку і з початку 1900-х років займався продажем землеробських машин (тел. 3-11, 4-45, 4-92, 6-53). У 1910-х роках у будинку мешкав член родини Лев Соломонович Машевський.
Також Іван Машевський у 1900-х роках був головою розпорядчого комітету Товариства для влаштування дешевих нічліжних притулків, яке тоді збиралося на квартирі Машевського), але вже у 1910-му році головою товариства був І.Ю. Тимченко і таким чином товариство збиралося у квартирі нового голови будинку на Князівській вул., 11. Однак Іван Машевський не припиняє свою благодійну діяльність і стає членом Центрального комітету Товариства допомого бідним міста Одеси, що знаходиться під августішим заступництвом її імператорської величності государині імператриці Марії Федорівни (Будинок І.С. Каца, канцелярія градоначальника, вул. Грецька, 9).  У 1913 році Машевський був однім з старшин Англійського клубу (вул. Ланжеронівська, 6) і членом Одеського відділення Імператорського технічного товариства (Князівська вул., 1).

У 1911-1913 роках Машевський придбав будинок Льва Райха на сусідній ділянці на розі провулку Маяковського і Преображенської вулиці.

За радянських часів будинок націоналізували, у флігелі у ІІ-й пол. ХХ ст. знаходилося інженерний центр АН УРСР “Екологія у зварювальному виробництві” при одеському держуніверситеті ім. І.І. Мечнікова та опірний пункт МНТК “ІЕЗ ім. Є.О. Паттона”.

Автентичні огорожі балконів за радянських часів були замінені, вірогідно вони були кам’яними і потребували реставрації. У 2000-х роках у лівій квартирі другого поверху сталася пожежа, станом на 1910-й рік вона так і не була відремонтована. 23 лютого 2007-го року сталася пожежа даху після якої був зруйнований лівий фронтон. Пізніше він був відновлений у спрощеному вигляді. 11 грудня 2013 року сталася пожежа у квартирі третього поверху лівого крила. Причиною даноъ пожежи стала свічка у руках покійної власниці квартири.

У цілому оздоблення головного фасаду знаходиться не у дуже  доброму стані, будинок потребує реставрації.

2011 р.

2013 р.

Будинок багато оздоблений квітковим декором який широко застосовувався у добу декоративного модерну. У ліпних та металевих прикрасах Домбровський використовує не дуже поширене зображення соняшника.

 

Люнет брами. Автор: М. Бєгань. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010. – 340с. ISBN 966-96181-9-8

 

Тримач для прапору

Над тримачем залишився послід від таблиці з ім’ям архітектора.

Двері лівоворотньої квартири першого поверху.

Грати вікна у підворітті вестибюлю окремої сходової клітки лівоворотньої квартири.

Грати вікна вестибюлю парадної сходової клітки (праворуч від брами).

Двері лівоворотньої квартири напівпідвалу у підворітті.

Праве крило будинку.

Ліве крило будинку.


Два перших поверхи були відремонтовані, вікна обладнані ґратами які по стилю нагадують візерунки двері флігеля та підворіття. Двері у підворітті можливо були дещо змінені, або встановлена дуже приблизна копія автентичних дверей.

Парадна сходова клітка:

Поруччя у вестибюлі

Вікно у вестибюлі, яке виходить до підворіття.

У одному з вікон є залишки скла з розписами у стилі модерну

Стеля

На четвертому поверху розписи на склі у більш привабливому вигляді

 

Службові сходи:

Огорожа службових сходів правого крила.

Флігель у задній частині подвір’я.

Флігель у задній частині подвір’я.

Таблиця на флігелі.

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010. – 340с. ISBN 966-96181-9-8
  • Первый Одесский портал: На Преображенской горит дом (фото, видео) (11.12.2013 р.)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s