Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Нова міська лікарня (1901-1904 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 12 Лютого 2012 р. (23:41)

Нова міська лікарня, проект: арх. В.О. Домбровський; Будівництво за участю Ф.А. Троупянського, 1901-1904 рр., Академіка Воробйова вул., 5

Стиль: неоренесанс (ремінісценції південноіталійського ренесансу)

Зміст (назви більшості корпусів умовні):

У звязку з тим, що щільність населення міста поступово збільшувалась,  наприкінці ХІХ-го століття можливостей міської лікарні не вистачало. Міська лікарня була побудована на початку вулиці Пастера ще у 1808-му році і складалась всього лише з одного корпусу. Пізніше буди побудовані Єврейська, Євангелістьська лікарні, які приймали і звичайних пацієнтів та лікарня для робітничих. Але згадані лікарні дозволили лише відкласти питання розширення міської лікарні, однак наприкінці ХІХ ст. т.з. Стара лікарня мала невелику ділянку з неможливістю її суттєвого розширення і таким чином у 1899-му році було прийнято рішення будівництва нового комплексу на окраїні міста. Була вибрана ділянка за Слобідкою (первісно: Слобідка-Романівка), яка була найменш перспективною для розвитку міста, їй не загрожувало ущільнення забудови та достатньо відокремлена від міста, що дозволяло у разі епідемій ізолювати місце. На сусідній ділянці на початку 1890-х архітектором Ю.М. Дмитренко була побудована Міська психіатрична лікарня, місце для будівництво, безумовно, було вибране з врахуванням вищенаведених переваг. Проектування комплексу було доручено архітектору при градоначальстві В.О. Домбровського. Імовірно, що архітектори, які мали великий опит у будівництві були зайняті іншими проектами. У Владислава Домбровського не було досвіду у будівництві лікувальних споруд, однак він виконав декілька власних проектів та втілив їх у життя, причому будівлі переважно були виконані у цегельному стилю, який значно зменшував кошторис у порівнянні спорудами з тинькованого вапняку. У 1900-му році Домбровського було відправлено у відрядження у Європи для переймання досвіду у проектуванні лікарняних споруд. У тому же році він підготував проект лікарняного комплексу, який мав офіційну назву Нова міська лікарня, а лікарня на Пастера стала називатися Старою Міської лікарнею. З 1901 по 1904-й рр. продовжувалось будівництво лікарні на Слобідці, яке відбувалося під керівництвом В.О. Домбровського та молодого архітектора Ф.А. Троупянського.На кшталт будинку прозектури однак існує деяка розбіжність у датуванні. В.А. Пилявський у  в книзі “Зодчие Одессы. Историко-архитектурные очерки” вказує дати 1908-1909, а у переліку пам’яток місцевого значення Одеси вказані 1900-1902 рр. Окрім лікарняних корпусів різного розміру був побудований будинок прозектури та церква, проект якої був розроблений петербурзьким архітектором Н.В. Султановим. Велика будівля котельної забезпечувала автономний нагрів води.

Ділянка лікарні огороджена наріжною кам’яною огорожею. Існує також ідентична внутрішня кам’яна огорожа, яка відокремлює лікувальні корпуси від великого господарчого подвір’я на якому розташовані будинки прозектури та церкви. Розміри господарчого подвір’я можливо були обумовлені резервацією території під розширення на випадок подальшого зростання пацієнтів, однак цього не трапилось і у ХХІ-му столітті один з малих корпусів і зовсім не використовується.

Лікарняні корпуси розташовані симетрично, Корпуси з одного боку від вісі, що проходить скрізь проїзд у приймальному покої дзеркально повторюються на протилежному боці. Однак це не стосується великих Н-подібних корпусів, які хоч і розташовані дзеркально, але ризаліти у центральному крилі орієнтовані у один бік.

З боку вулиці на вісі симетрії ділянки розташований найяскравіше оздоблений корпус приймального покою, за ним був побудований круглий корпус нез’ясованого господарчого призначення, а ще далі – котельна. На господарчому подвір’ї окрім будинку прозектури та церкви, що також мали власне спільне подвір’я. Поряд з прозектурою розташована брама та будинок воротаря (двірницька). Можливо. що ще один будинок воротаря розташований у приймального покою біля головного входа – це перебудований під аптеку невеликий одноповерховий будинок у якого, напевно, від первісного вигляду залишились  хіба що вхідні двері.

Комплекс лікарні виконаний у стилі південноіталійського ренесансу, однак найбільш характерно оздоблена тільки будівля приймального покою, стилевих ознак у інших корпусах стає тим менше, чим менші розміри мають корпуси. Так будинок прозектури да два самих малих  корпуси мають за обмаль стилевих ознак і їх можна віднести до цегельного стилю.  У будинках також присутні елементи раціонального модерну, втілені у звужених віконних отворах на торцях Н-подібних корпусів та похідних від них та поясках, що огинають будинок на рівні верхньої частини вікон. Також на фасадах між поверхами проходить окантування декоративним елементом цегельного стилю – поребриками. Котельна виконана у поширеному цегельному стилі неороманської спрямованості. Дахи лікарняних комплексів достатньо мальовничі, згідно з особливостями південноіталійського ренесансу дахи мають великий відступ від стіни та підтримаються кониками.

На фасадах корпусів розташовано багато вентиляційних отворів, що замасковані під технологічні отвори, які можно спостерігати на багатьох будинках Мілану, Верони та інших.

Корпус прозектури має три ризаліти, причому обабіч центрального ризаліту розташовані чотири вежи-кампаніли (по дві з кожного боку). Ризаліт вкритий тиньком на рівні першого поверху, тиньк також був застосований для виконання лиштви.

Нині корпуси займає

ї

Приймальний покій та адміністрація

Терапевтичне та нейрохірургічне відділення

Травматологічне відділення

Кафедра фтизіопульманології ОДМУ

Обласний дермато-венерологічний диспансер

Лабораторний корпус

Хірургічне відділення

Північний малий корпус

Котельна

Кругла будівля

Храм

Прозектура

Двірницька біля брами у прозектури.

Будинок біля приймального покою

Постамент від пам’ятника.

Огорожа лікарні

Брама біля прозектури

Храм Нової міської лікарні (1901-1904 рр.)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s