Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прозектура Нової міської лікарні (1900-1902 рр.)

Posted by Antique на Субота, 11 Лютого 2012 р. (16:17)

Прозектура Нової міської лікарні, проект: арх. В.О. Домбровський; Будівництво за участю Ф.А. Троупянського, 1900-1902 рр. або 1908-1909 рр., Академіка Воробйова вул., 5

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/23170951/uk
Стиль: цегельний.

Територія лікарні огороджена автентичної огорожею по периметру, але додатково ця територія розділена ще одною огорожею на дві частини, на більший частині розташовані лікувальні корпуси, круглий корпус та котельна, інше подвір’я має господарче призначення. На господарчому подвір’ї також міститься будинок прозектури та церква.

За даними різник джерел вказані різні роки побудови будинку прозектуру. У переліку пам’яток місцевого значення Одеси вказані 1900-1902 роки, а в книзі В.А. Пилявського “Зодчие Одессы. Историко-архитектурные очерки” вказано, що прозектура будувалася у 1908-1909 роки. Однак у своєму довіднику “Здания, сооружения, памятники Одессы и их зодчие” повторюються дані переліку пам’яток.

Будинок прозектури одноповерховий з напівпідвалом і має Т-подібний план. До складу  будинку входить морг та поліконфесійна капела. Судячи по напівкруглому об’єму з південної сторони заднього крила капела розташована у центрі будівлі на першому поверсі. Над входом, що розташований з боку головного східного фасаду будівлі розташований піддашок з витонченою ковкою. Під піддашком у фрамузі розташовані вітражу на загробну тематику. У напівпідвалі будинку імовірно розташований морг. Користувач wikimapia Evgen_Kot на сторінці, що описує контур будівлі церкви написав, що від моргу до церемоніального залу труна піднімалася за допомогою підйомної машини, що була розташована під залом. Також повідомляється, що механізм працював ще у 1990-і рр.

Будівля прозектури має своє окреме подвір’я, на яке також виходить задній фасад церкви. У напівпідвалі прозектури з боку цього подвір’я у північному фасаді заднього крила влаштований окремий вихід, призначений ймовірно для того, щоби виносити покійників у подвір’я безпосередньо з моргу. На першому поверсі на тому же північному фасаді влаштоване велике вікно, яке  скоріше є вікном великого залу де відбувається патологоанатомічний розтин вмерлих.

Нині будинок прозектури є відділенням ленінського району Областного паталогоанатомічного бюро.

Головний (східний фасад). Центральне крило:

Північний фасад центрального крила:

Західний фасад центрального крила:

Північний фасад заднього крила:

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s