Київ. Житловий будинок №5 (колишній №4) Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” (1910 р.)
Posted by Antique на Понеділок, 6 Лютого 2012 р. (12:40)
Житловий будинок №5 (колишній №4) Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”, арх. В. А. Обремський, 1910 р., Перемоги пр., 37 корпус 5
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/13620983/uk/
Стиль: модерн.
Перейти до огляду будівель комплексу
Біля північної межі ділянки інституту у 1910-му році були побудовані два нових ідентичних триповерхових житлових будинки. Кошти на будівництво отримувались за рахунок безпроцентної позики, а з кожної зарплатні жителів цих будинків відраховувались кошти на покриття позики.
Будинки схожі на попередні будівлі інституту тільки кольором цегли, на відміну від неороманського стилю університетського містечка будинки 1910-го року були побудовані у стилі розвинутого модерну у його цегельній версії, яка не передбачала ліпного декору. Виразність будинкам була надана насамперед об’ємами, що мають великі відступи від загальної площини фасаду. У плані Будинок Н-подібний, у центральній частині з боку східного фасаду розташовані два парадних під’їзди, а у бічних крилах у західній частині по одним чорним сходам. Всі під’їзди виділені невеликими ризалітами з вікнами прямокутної, лучкової та круглої форми. Ризаліти головних під’їздів вінчаються полігональними чотирикутними куполами. Різноманітність фасадам також придають трапецоїдні ризаліти у бічних крилах та трикутні еркери на східному фасаді.

План першого поверху
stasyadivnaya said
Як я люблю ці будинки, колись навіть мріяла там жити. ЦІкаво, до цього часу, там ще залишилися професори, вчені для яких із самого початку будувався цей будинок?
Antique said
Так, це досить цікаво, але творчі люди часто переїжджають з місця на місце тому я більше схиляюсь до думки, що перші жителі вже давно покинули будинок або були репресовані.
Анонімний said
Не завжди так. Зараз є навіть у нас в Одесі люди, родина яких живе більше століття в квартирах в старих будинках. І часто це саме інтелігенція. Просто великі квартири професури і.т.д. перетворювали в “комуналки”, але все ж таки залишали декілька чи одну кімнату сім”ї першовласника. Це було б цікаво дослідити, але це потрібно мати доступ до держархівів, загсу і.т.д. Ех… мрії.. мрії :) Мені ці всі три будинки подобаються. Хоча цей найзручніший, ніж 2 однотипних, що стоять між першим та четвертими корпусами.
Antique said
Вибач, щось неуважно прочитав… Мені здавалось що це коментарі про будинок Роліт /2011/07/19/київ-житловий-будинок-«роліт»-1931–1934-1935–1939/ який був побудований у роки репресій.
На кшталт цих будинків мені дуже цікаво, кому вони підпорядковані – якщо безпосередньо НТУУ, то може квартири дають тільки працівникам і вони не залишаються пізніше за родичами викладачів.
До речі, тут теж два однакових будинки. Вони розташовані торцями за друг другом. Мені вони якось теж більше подобаються – сам стиль більш цікавий, хоча у тих двох є своєрідна величність )
stasyadivnaya said
Ніби вже не НТУУ, хоча точно не можу знати. Рік тому зустрічала в газеті оголошення про продаж там квартири (дорога дуже… ррр), наврядчи, якщо б воно належало НТУУ, то так запросто продавалася за такі шалені гроші. Думаю все вже приватизовано давно. Давно там не була, може вже й призабула :) Що запам”яталось, так це квітники на вікнах.
Щодо Одеси, щось в нас таке є на Артилерійській, але там більш тініста місцевість, мало світла, ніж тут.
Певно величність навіть в тому, що вони частина ансамблю, центральна частина симетрії. А ті вже не так.
Треба поїхати все таки в Київ. Роздивитися все.
Antique said
Я бачив старих людей, що там живуть – не все продане!
stasyadivnaya said
Якби там хтось здавав квартиру на добу за невеликі гроші.. я б зняла, хоч би трохи відчути як це воно :) Мрії збуваються. Буду мріяти!
Анонімний said
Написала коментар, а він пропав :(
Не знаю чи в цьому будинку так було. Бо навіть у нас в Одесі є сім”ї, родини яких живуть в одній квартирі більш ніж століття. Але звичайно таких не надто багато. Адже, могли просто великі квартири інтелігенції перетворити у “комуналки”, та виділити першовласникам одну-дві кімнати.
Це все можна дослідити через держархіви, загси і.т.д., але треба мати доступ до такої інформації.
Мені всі три будинки подобаються, але цей більше, ніж ті два, що між 1 і 4 корпусами.