Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Київ. Прибутковий будинок В.Н. Ханенко (1913-1914 рр., надбуд. 2000-і рр.)

Posted by Antique на Субота, 28 Січня 2012 р. (00:44)

Прибутковий будинок  Варвари Николівни Ханенко, арх. імовірно П.С. Андрєєв або Р.-Ф. Мєльцер, 19131914 рр. Відновлення, 1946 — 1947 рр. Надбудова поверхів, 2000-і рр., Терещеківська вул., 13

Стиль: неокласицизм.

Ділянко на якому пізніше постав прибутковий будинок Варвари Николівни Ханенко (у дівоцтві – Терещенко) був придбаний у 1913-му р. її чоловіком, Богданом Івановичем Ханенком у родини Терещинків. Таким чином нова ділянка була додана до складу більш старої, на який ще у 1891-му році був побудований особняк Ханенків. Прибутковий будинок первісно мав шість поверхів з напівпідвалу і був зіпсований двоповерховою надбудовою тільки у 2000-х рр. Навіть під час відновлення, яке відбулося після того, як третина будинку була зруйнована за часів Другої світової війни, не було прибудовано жодного поверху. Будинок виконаний у ретроспективному стилі – неокласицизмі, але споруда була  достатньо досконала для своїх часів. У підвалі була розташована котельна, а на першому поверсі два автомобільних гаража. З особняка Ханенків до прибуткового будинку був влаштований перехід скрізь другий поверх і власники могли потрапити до прибуткового будинку прямо з власного особняка.

Споруда складається з головного будинку і двох прибудованих П-подібних флігелів, один з яких спільно з головним будинком створює замкнене подвір’я – одне з небагатьох подвір’їв даного типу у Києві. Другий флігель побудований упритул до першого і створює друге замкнене подвір’я, що виникло між другим флігелем і спорудою на протилежної ділянці кварталу.

Скрізь флігелі і головний будинок влаштовані великі проїзди, арочний проїзд у головному будинку досягає двоповерхової виші. Під склепіннями проїзду розташована кімната воротаря, який міг стежити за вулицею у ті часи коли брама була зачинена.

Будинок оздоблений у стилі розвинутого модернізованого неокласицизму, який набув популярності у останні роки перед Першою світовою війною. Такі будинки не містили явних елементів модерну, хоча конструкція, і вишукані чисті форми декору, та характерна монументальність дозволяють відрізнити будівлі цього стилю від споруд часів еклектики. Перший поверх та напівпідвал візуально виконують роль цоколя, на цьому рівні фасад рустований об’ємним рустом великого розміру і пофарбований у темний колір. Вікна цього “цоколю” вінчають віяльні замки, причому віяльні замки невеликих вікон напівпідвалу ідентичні за розмірами самим вікнам. Вікна другому поверху теж мають віяльні замки, але у них розташовані маскарони, над вікнами наступних трьох поверхів розташовані звичайні замкові камені, але у двох вікнах третього поверху також присутні віяльні замки з маскаронами. Таким чином фасад здавався би дуже монотонним, але кам’яні балюстради численних балконів, і головне – барельєфи у простінках вікон останнього поверху оживляють фасад. Барельєфи мають великі розміри та об’ємність і виконані на давньогрецьку тематику, зокрема зображені супутники бога Діоніса, заступника виноградарства. У невеликих простінках центрального балкону розташовані ліпні палаючи факели. У наслідок того, що будинок постраждав у 1940-х рр. деякі елементи оздоблення імовірно були виготовлені наново.

Якщо враховувати флігелі, то у напівпідвалі будинку було дев’ять квартир, а на інших поверхах – шість квартир. Склепіння напівпідвалу були виконані з бетонних плит. Збереглося оздоблення головного під’їзду. Вестибюль прикрашений барельєфами, на сходових майданчиках встановлені дзеркала, стіни сходової клітки прикрашені вазами. Задній флігель також має оздоблення, яке виконано у більш спрощеній формі – стіни прикрашені хвилеподібними візерунками, перед входом розташований тамбур з деревини.

Щодо авторства, то за версіями деяких дослідників Києва будинок був спроектований архітектором П.С. Андрєєвим або Р.-Ф. Мєльцером (посилання російською).

План першого поверху.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s