Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В. Г. Худякова (ХІХ ст., 1911—1912 рр.)

Posted by Antique на Четвер, 26 Січня 2012 р. (14:49)

Будинок Василя Германовича Худякова, ХІХ ст., надбудова головного будинку, проект: 1908 р. Роботи: 1912—1913 рр.. Спорудження флігеля, арх.  Л. С. Шінкер, 1912—1913 рр., Успенська вул., 24

Стиль головного будинку: історизм
Стиль дворового флігеля: модерн.

У довіднику В.А. Пилявського вказано, що будинок належав Товариству Одеського приватного ломбарду, але за довідником “Вся торгово-промышленная Одесса” за 1914-й рік, ділянка Товариства знаходилась поряд, під №22 і на неї у 1930-х роках була побудована взуттєва фабрика (арх. А.Б. Мінкус), а №24 належав В.Г. Худякову.

Оскільки В.І. Зуєв відомий у якості підрядника, то будинок Худякова скоріше за все належить авторству архітектора Л.С. Шенкера.

Ділянка містить триповерховий головний будинок з великими задніми крилами і чотириповерховий флігель.

Згідно знімку опублікованому на сайті Юрія Парамонова (див. джерела) до 1910-х років будинок був двоповерховим. Фасад його було виконано у стилі реонесанса, що притаманно кінцю ХІХ ст. Вірогідно у 1900-х роках  будинок було надбудовано третім поверхом у стилі бароко. У центральній частині були влаштовані два вузьких вікна, що було притаманно добі модерну. У плані будинок П-подібний і у бік подвір’я він обернений дворовими крилами, які були надбудовані двома поверхами, верхній з яких мав малу висоту стелі і вірогідно призначався для прислуги.

Будинок має простий, але приємний оку декор. Перший поверх рустований з вікнами без лиштви, другій поверх виконаний у дусі ренесансу, а лиштва вікон третього поверху з віяльними замковими каменями виконана у барочному стилі. Безпосередньо під дахом розташоване горище, що освітлюється невеликими прямокутними люкарнами. Центральна частина будинку виділена ризалітом у якої у міжвіконному просторі розташовані доричні пілястри та рустовані лізени. Причому канелюри двох центральних пилястрів заповнені профілями на половину. Подібний вигляд мають і люкарни у дворовому проїзді. Дворовий фасад оздоблений подібним чином до головного фасаду.
Під’їзд будинку оздоблений діамантовим рустом, на сходах встановлена достатньо оригінальна еклектична огорожа, двері під’їзду також виконані у стилі еклектики, однак двері квартир відносяться до стилю модерн, і у певній мірі схожі на двері будинку Тарасевича на вул. Буніна (арх. Ф.Е. Кюнер). У крилах будинку замість вищезгаданого горища влаштований повноцінний четвертий поверх, який однак має стелю малої висоти – це своєрідний перехід до чотириповерхового флігеля. На кінцях крил розташовані сходові клітки чорних сходів, з яким можна потрапити як у квартири головного будинку так і у квартири флігеля. У крилах встановлені металеві сходів з огорожами спрощеної версії.

Восені 1912 році Худяков подав прохання на спорудження флігелю за підпискою інженера Шінкера, що закінчив Ризьке політехнічне училище.

Дворовий флігель відповідає архітектурним тенденціям 1910-х часів, на його фронтоні вказана дата початку будівництва – 1912 р. У подвір’ї був влаштований фонтан, який нині використовується просто як водойма.

Фасад флігелю оздоблений зовсім просто, перші два поверхи рустовані смугастим рустом, а під вікнами наступних двох поверхів влаштовані фільонки. Дах увінчаний фронтоном з датою будівництва “1912 г.” Флігель має одне ліве крило, праве відсутнє. У флігелі влаштовано два під’їзди, вікна яких виходять до заднього фасаду флігеля. Задня частина флігеля є саме фасадом, вона також оздоблена, на неї також виходять вікна квартир  -імовірно це було зроблено з оглядом на те, що на протилежної ділянки кварталу не планувалось висотне будівництво. У під’їздах встановлені бетонно-мозаїчні сходи, у конструкції огорожі сходів застосовані літі вставлення дуже віддалено подібні тим, що встановлені у будинку Лівшиця (арх. Л.М. Чернігов).

Будинок ломбарду №24. Ліворуч видно фрагмент двоповерхового будинку №22 Джерело: сайт Ю. Парамонова.Двері квартири першого поверху

Ліве крило головного будинку

Праве крило головного будинку

Дворовий флігель:

Задній фасад дворового флігеля


Чаша фонтану.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s