Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А. Брігера (1911 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 24 Січня 2012 р. (17:51)

Будинок А. Брігера (Р. Дорфмана), арх. Л.С. Шенкер, 1911 р., М’ясоєдовська вул., 30 / Богдана Хмельницького вул., 22
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Охоронний статус: щойно виявленая пам’ятка архітектури (№ 580  від 27.12.1991 р. (729)).

Прибизно до1911-го року ця ділянка згідно довіднику “Вся Одесса” на 1911-й рік належала Абраму Брігеру, у довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” на 1914-й рік вказан вже інший власний – Р. Дорфман. Можливо, що нинішній будинок був побудований Дорфманом, але у довіднику В. Пилявського вказаний саме А. Брігер. В.А. Пилявський помилився з адресою, вказав у своєму довіднику будинок під №24, але Брігер мав на М’ясоєдовській тільки ділянку на перетині з вулицею Богдана Хмельницького – №30, а під номером 24 не виявлено будинку відповідного епосі.

Будинок споруджений на Молдаванці – у районі фонової забудови і є одним з найвидатніших будинків цього району. Будинок Брігера спільно з будинком приймального відділення Єврейської лікарні (арх. А.Б. Мінкус, 1911 р.) утворює своєрідні пропілеї, скрізь які проходить вулиця Богдана Хмельницького. Обидва будинки мають фронтони які розташовані у їх кутових частинах, що робить їх схожими у віддаленому наближені.

Будинок Брігера відноситься до пізнього модерну, коли спостерігалися тенденції використання перероблених елементів історичної спадщини, неоромантизму. Лев Шенкер надав фасадам будинку риси, що притаманні європейському зодчеству, зокрема готичний кутовий фронтон у формі щипця, що зустрічається у Німеччині. Але у цілому будинок декорований у стилі віденського сецесіону (вінки, фронтони). Присутній також такий класичний елемент, як зубчатий карниз з триглифами. Тип сандриків верхніх вікон будинку звичайно зустрічається у спорудах виконаних у цегляному стилю. За радянських часів автентичні балкони були замінені на балкони з мозаїкою, що встановлювались на фасадах будинків 1960-х років, т.з. “Хрущьовок”. Від брами проїзду залишилася тільки фрамуга, яка дещо схожа на фрамуги будинків Руссова на вулиці Коблевській (арх. Л.М. Чернігов).

Будинок має два під’їзди, один ліворуч від проїзду із входом з вулиці, а іншій розташований біля стику з правим дворовим флігелем (кутовий під’їзд) і його вікна виходять на сусідню ділянку під №28, що у 1911-му році належала Кременському. Між будівлями Брігера і Кременського існує невеликий простір до якого виходять також  вікна флігелів – це звичайно не практикувалося тому, що брандмауери повинні були бути без вікон, але якимось чином будівництво на цих ділянках вдалося узгодити.

У правому під’їзді встановлені прості металеві сходи з огорожею поширеного типа, ймовірно, що сходова огорожа і фрамуга відноситься до своєрідного єгипетського стилю. Одне з вікон кутового під’їзду виходить також у підворіття, це вікно не велике і розташовано у стелі сходового майданчику у наслідок цього захищено гратами єдиного дизайну з огорожею дворових балконів.

У під’їзді правого флігеля влаштована більш простора клітина з металевими сходами і еклектичною огорожею модифікованого найпоширенішого типу (модифікація полягала у надаванні шестикутної форми рамці балясини замість звичайної, закругленої).

З боку вулиці Богдана Хмельницького на ділянці, ще раніше побудований (можливо у ХІХ ст.) невеликий двоповерховий будинок з невиразними рисами.
Вид на вікна правого підїзду що розташовані у правому торці будинку

Автор креслення: Наталія Золотухина. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

 

Вид наподвір’я та дворовы фасади старого будинку.


Сходи правого флігеля:

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s