Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок спадкоємців А. М. Брігера (1911—1912 рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 24 Січня 2012 р. (17:51)

Будинок спадкоємців А. М. Брігера, арх. Л. С. Шінкер, 1911—1912 рр., М’ясоєдовська вул., 30 / Богдана Хмельницького вул., 22
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Охоронний статус: щойно виявленая пам’ятка архітектури (№ 580  від 27.12.1991 р. (729)).

Прибизно до 1911-го року ця ділянка згідно довіднику “Вся Одесса” на 1911-й рік належала Абраму Брігеру, у довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” на 1914-й рік вказаний вже інший власник – опікун над майном Біргера Рувін Володимирович Дорфман.

Будинок споруджений на Молдаванці – у районі фонової забудови і є одним з найвидатніших будинків цього району. Будинок Брігера спільно з будинком приймального відділення Єврейської лікарні (арх. А.Б. Мінкус, 1911 р.) утворює своєрідні пропілеї, скрізь які проходить вулиця Богдана Хмельницького. Обидва будинки мають фронтони які розташовані у їх кутових частинах, що робить їх схожими у віддаленому наближені.

Будинок Брігера відноситься до модерну близького до віденського сецесіону. Лев Шінкер надав фасадам будинку риси, що притаманні європейському зодчеству, зокрема готичний кутовий фронтон у формі щипця, що зустрічається у Німеччині. Але у цілому будинок декорований у стилі віденського сецесіону (вінки, фронтони). Присутній також такий класичний елемент, як зубчатий карниз з триглифами. Тип сандриків верхніх вікон будинку звичайно зустрічається у спорудах виконаних у цегляному стилю. За радянських часів автентичні балкони були замінені на балкони з мозаїкою, що встановлювались на фасадах будинків 1960-х років, т.з. “Хрущьовок”. Від брами проїзду залишилася тільки фрамуга, яка дещо схожа на фрамуги будинків Руссова на вулиці Коблевській (арх. Л.М. Чернігов).

Будинок має два під’їзди, один ліворуч від проїзду із входом з вулиці, а іншій розташований біля стику з правим дворовим флігелем (кутовий під’їзд) і його вікна виходять на сусідню ділянку під №28, що у 1911-му році належала Кременському. Між будівлями Брігера і Кременського існує невеликий простір до якого виходять також  вікна флігелів – це звичайно не практикувалося тому, що брандмауери повинні були бути без вікон, але якимось чином будівництво на цих ділянках вдалося узгодити.

У правому під’їзді встановлені прості металеві сходи з огорожею поширеного типа, ймовірно, що сходова огорожа і фрамуга відноситься до своєрідного єгипетського стилю. Одне з вікон кутового під’їзду виходить також у підворіття, це вікно не велике і розташовано у стелі сходового майданчику у наслідок цього захищено ґратами єдиного дизайну з огорожею дворових балконів.

У під’їзді правого флігеля влаштована більш простора клітина з металевими сходами і еклектичною огорожею модифікованого найпоширенішого типу (модифікація полягала у надаванні шестикутної форми рамці балясини замість звичайної, закругленої).

З боку вулиці Богдана Хмельницького на ділянці, ще раніше побудований (можливо у ХІХ ст.) невеликий двоповерховий будинок з невиразним фасадом.
Вид на вікна правого підїзду що розташовані у правому торці будинку

Автор креслення: Наталія Золотухина. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Вид на подвір’я та дворові фасади старого будинку.


Сходи правого флігеля:

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s