Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок та флігель В. А. Баранова (ХІХ ст., поч. ХХ ст., 1910 р.)

Posted by Antique на Середа, 11 Січня 2012 р. (13:43)

Будинок, ХІХ ст. Реконструкція для Валентина Андрійовича Баранова, поч. ХХ ст., Кінна вул., 22
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22655841/uk
Стиль: модернізована еклектика.

Флігель Валентина Андрійовича Баранова, арх. С. А. Ландесман, 1910 р., Кінна вул., 22
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22655843/uk
Стиль: модерн. Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1902-1903 рр. – К. Веліканов
  • 1902-1903 рр. – 1911 р. – Валентин Андрійович Баранов
  • 1912 р. – вірогідно до Жовтневої революції – дворянка Анна Івановна Баранова

На початку ХХ ст. у стилі раннього орнаментального модерну переважно будувались найвишуканіші коштовні будинки, але зустрічаються і приклади фонової забудови, якій притаманні риси раннього модерну. До таких будинків відноситься ділянка біля Нового ринку, що з 1902-1903 рр. належала лікарю, члену попечительної ради Касперовської громади Червоного хреста, статському раднику Валентину Андрійовичу Баранову. У його квартиру було проведено телефону лінію номер  22-47. Вірогідно саме тоді було реконструйовано старий двоповерховий будинок у червоної лінії фасаду, а у глибині ділянці споруджено Г-подібний чотириповерховий флігель. Фонова забудова у Одесі біля ринків і у передмістях найчастіше використовувалась у якості заїжджих дворів, чому сприяли великі ділянки передмість, де можна було розташувати багато возів.

Традиційно головний будинок має незначні розміри, хоча ділянка має велику ширину. Фасади оздоблені сухо, у класичних сандриках будинку помітні незначні риси модерну. Фрамуги віконних рами мають модернове часте членування, фронтонам будинку наданий чіткий геометричний силует. Балкони же будинку виконані у традиційному стилі, навіть можливо припустити, що головний будинок був побудований у ХІХ ст., а реконструйований на початку ХХ ст. У будинку є один або більше під’їздів (автор упустив цей момент), на відміну від інших подібних будинків з виходом квартир до спільної галереї. Однак даний будинок не було споруджено у ХХ ст., він присутній на одному з старих знімків Нового ринку і має інше оздоблення фасаду.

У подвір’ї розташований чотириповерховий флігель, який має центральне та ліве крила. Для Одеси початку ХХ ст. чотириповерховий флігель був дуже значною спорудою і звичайно споруди такого рівня не були бюджетними. За проектом флігель повинний був бути П-подібний у плані, але за нестачею коштів були споруджені лише ліве бічне та заднє крила. У відповідньому торці заднього крила були залишені камені, що виступають для з’єднання у майбутньому до нового крила.

Флігелі мали велику місткість і відповідно цьому товщину, розміри ділянки дозволили спорудити крила з відступом від сусідніх ділянок і таким чином на зворотніх фасадах також були влаштовані вікна житлових квартир. Вірогідно, що В.А. Баранов був впевнений у тому, що у найближчі десятиліття сусідні власники не будуть споруджати багатововерхові будинки, що погіршило би інсоляцію його споруди.

У центрі подвір’я була влаштована овальна клумба з металевою огорожею, таким чином подвір’я не використовувалось у якості стоянки для коней і возів, але така потрібність була забезпечена особливістю кварталу у якому розташована ділянка Баранова між Коблевською, Ольгіївською, Князівською та Кінною. У центрі ділянки, що не була зайнята жодним власником були розташовані господарчі споруди та ймовірно стайні. Автор статті припускає що, господарче подвір’я знаходилось у спільному використанні, але це потребує подальшого дослідження. До цього подвір’я веде проїзд у центральному крилі флігеля, але у нинішні часи доступ до господарчого подвір’я обмежений.

Фасади флігелю оздоблені краще, ніж у багатьох більш коштовних будинках, перший поверх вкритий рустом. На рівні другого простягнулись фільончасті стрічки, що дещо нагадує стиль оздоблення дворових фасадів архітектора Л.М. Чернігова, але ще більше дворових фасадів будинку на Маразліївський вул., 5 побудованого по проекту архітектора Д.Є. Мазирова. Над вікнами другого поверху розташовані замкові камені, вікна третього мають хоч і прості але повноцінні сандрики. На вікна четвертого поверху відсутні сандрики, однак під ними влаштовані фільонки. Автентичні огорожі балконів втрачені.

Стіни та стеля проїзду до другого подвір’я оздоблені сумішшю елементів еклектичного та модернового стилів, що притаманно добі раннього модерну. Риси модернових деталей нагадують оздоблення будинку Луцького (автор В.А. Домбровський та Я.С. Пономаренко)

У центральному крилі розташований один під’їзд, ще два під’їзди розташовані у лівому крилі. Об’єми сходової клітки звичайні, стелі вестибюлю, та головного об’єму під’їзду прикрашені ліпниною у класичному стилі. Сходинки виконані з бетонно-мозаїки, а якості огорожі сходів використана достатньо поширена модель у стилі модернізованої еклектики, яка часто використовувалась архітектором Л.М. Черніговим у своїх проектах.

Будинок має риси притаманні В.А. Домбровському, Л.М. Чернігову, але за загальним оздобленням фасадів як флігелю, так і головного будинку спостерігається деяка схожість з єдиним відомим проектом архітектора Демосфена Мазирова у стилі модерну на Маразліївській, 5. Консолі сандриків другого поверху містять концентричні кола, що зустрічаються на будинку у про. Асташкіна, 3 (арх. М.І. Сталь, 1913 р.) та у будинку Шолом-Берко Сапіра на Базарній вул., 50 (рек. інж. А.В. Юргевич, 1901 р.).

Головний будинок:

Вхід до галерї.

Ліве крило дворового флігеля:

Зворотній фасад лівого бічного крила флігелю.

Праве крило дворового флігеля: Брандмауер торця правого крила дворового флігеля

Зворотній фасад заднього крила флігеля.

Зворотній фасад заднього крила флігеля.

огорожа палісадника Арка проїзду до другого (господарчого) подвір’я: Двері під’їзду у правому крилі (у арці проїзду до другого подвір’я): Двері під’їзду у лівому крилі:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s