Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Л. М. Фюмеля (1913 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 2 Січня 2012 р. (13:13)

Будинок Л. М. Фюмеля, арх. А. І. Гольцвурм, 1913 р., Ковальська вул., 17 / Льва Толстого вул., 15

Стиль дворових фасадів: модерн (віденська школа).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 – спадкоємці Віткевич
  • 1899 – 1908-1909 рр. – Г. Віткевич
  • 1908-1909 – 1911 – Л. Цалая
  • 1911 – 1912-1913 – Іван Іванович Няньчук
  • 1912-1913 – вірогідно до Жовтневої революції – колезький секретар Лука Миколайович Фюмель (Фюммель)

Відомі адреси:

  • кін. ХІХ ст. – 1902-1903 рр. – вул Гулева, 17 / вул. Ковальська, 17 (211 кв. саж.)
  • 1902-1903 рр. – сучасність – вул Льва Толстого (Карангозова), 17 / вул. Ковальська, 15 (211 кв. саж.)

Будинок Фюмеля можна віднести до авторства архітектора Арнольда Ісаковича Гольцвурма вже тільки по зовнішньому вигляду. Оздоблення фасадів флігеля виконано у авторському неповторному стилі дворових фасадів, який припускав розташування між поверхами фактурних фільонок з профілями під ними, перші поверхи вкривались стрічкуватим фактурним рустом, а вікна першого поверху обрамлялись профільною стрічкою. Приклади такого оздоблення можна побачити у подвір’ях будинків Коріман, Грановського, Вольфа. У довіднику “Вся Торгово-Промішленная Одесса” за 1914 рік будинок Фюмель вказаний за адресою Ковальська вул, 17 що відповідає сучасній адресі Ковальська вул., 37. У цьому довіднику прізвище Фюмель вказано з однією літерою “м”.

Це не перший будинок Фюмеля споруджений Гольцвурмом, ще у 1905 році на Малій Арнаутській, 47 було споруджено триповерховий будинок Л. Н. Фюмеля. Тоді ще Гольцвурм не працював у модерні і будинок було виконано суто у стилі історизму.

По аерофотографіям Luftwaffe видно, що на місці сучасного будинку 1950-х років, що виходить на червону лінію вулиці Льва Толстого було два будинки. Кутовий будинок мав один поверх і згідно сайту “Домофото” був споруджений для тодішній власниці Г. Ф. Цалій у 1909 році. Але невдовзі ділянка перейшла у власність І. І. Няньчука, а у межах 1912 – 1913 років ділянку придбав колезький секретар Лука Миколайович Фюмель – він викладав у комерційному училищі Г. Ф. Файга та у училищі Г. І. Гефтена. Також Фюмель вже мав триповерховий будинок на вул. Малій Арнаутській, 47, споруджений на його замовлення ще у 1905 році. Там же Фюмель і мешкав.

Саме на його замовлення був споруджений чотириповерховий будинок з флігелем (вся споруда у плані мала вигляд літери “С”). Причому частина або весь одноповерховий будинок 1909 року було залишено. Згідно із знімком Branson DeCou у брандмауері будинку не було залишено каменів, для добудови.

За часів Другої світової війни будинок було пошкоджено, на знімку 1944 року зафіксовано флігель без даху, що стосується головного будинку, то його на знімку видно погано, але те, що у 1950-х на його місті було споруджено новий будинок з бомбосховищем свідчить про те, що пошкодження у ньому були набагато значніші, ніж у флігелі.

Цікаво, що у новому будинку влаштували бомбосховище із входом у під’їзді флігеля. Тоді з винаходом атомної бомби майже кожна “сталінка” у центрі будувалася з бомбосховищем.

На знімку Branson DeCou кут огляду не дозволяє визначити характер оздоблення фасаду, видно лише, що у середині карниз під дахом розірваний – вірогідно у тому місті влаштовано фронтон. Можна припустити, що фасад був подібний будинку С. Б. Вольф на Ковальській вул., 52, що споруджався у той же час (німецький ретроспективізм з елементами неокласицизму).

Флігель Г-подібного плану з парадним під’їздом у кутовій частині, причому рисунок  віконних рам під’їзду аналогічний таким рамам будинку І.Р. Коріман. На кінцях крил флігеля розташовані чорні сходи.

Візерунок огорож балконів також зустрічається на балконі Петропавловської поліцейської ділянки на Градоначальницької вул., 33 (нині Старопортофранківське відділення міліції), мотиви огорожі також перекликаються у брамі флігелю Нізгольца.

Парадний під’їзд має видовжену форму, уздовж сходів розташовані майданчики, вкриті кахлями. На першому поверсі використана кахля жовто-коричньового кольору, а на інших поверхах більш поширена біло-сіра.  Жодних  автентичних дверей на жаль не залишилося, а враховуючи архітектора вони могли бути дуже цікавими. На мармурових сходах встановлена огорожа з квітковими мотивами, дизайн якої скоріше за все розроблений саме для цього флігеля.

Фрагмент фото. Автор: Branson DeCou, 1931 р. Джерело: Цифрові колекції, University of California. Santa Cruz.

Luftwaffe, 1941

Аерофото Luftwaffe, 1944

Luftwaffe, 1944

Підлога першого поверху

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s