Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Фюмель (1913 р.)

Posted by Antique на понеділок, 2 Січень 2012 р. (13:13)

Житловий флігель Л.Н. Фюмель, арх. А.І. Гольцвурм, 1913 р., Ковальська вул., 17 / Льва Толстого вул., 15

Стиль: пізній модерн.

У довіднику Пилявського будинок Фюммель (орфографія довідника збережена) помилково вказаний під іншою адресою – Ковальська вул., 40, однак під цим номером знаходиться сучасна будівля, а на супутниковому фото у подвір’ї знаходиться малоповерховий . Це не єдина помилка у довіднику такого роду, стосовно будинку Вольфа і Гольцвурма теж була  допущена помилка, але більш підробно про те буде написано у відповідній статті. Справжній будинок, точніше, флігель Фюмель можна віднести до авторства архітектора Арнольда Ісаковича Гольцвурма вже тільки по зовнішньому вигляду. Оздоблення фасадів флігеля виконано у авторському неповторному стилі дворових фасадів, який припускав розташування між поверхами фактурних фільонок з профілями під ними, перші поверхи вкривались стрічкуватим фактурним рустом, а вікна першого поверху обрамлялись профільною стрічкою. Приклади такого оздоблення можна побачити у подвір’ях будинків Коріман, Добровольського, Вольфа. У довіднику “Вся Торгово-Промішленная Одесса” за 1914 рік будинок Фюмель вказаний за адресою Ковальська вул, 17 що відповідає сучасній адресі Ковальська вул., 37. У цьому довіднику прізвище Фюмель вказано з однією літерою “ф”.

По аерофотографіям Luftwaffeна видно, що на місці сучасного будинку 1950-х років, що виходить на червону лінію вулиці був інший будинок, який можливо був побудований значно раніше, ніж флігель. Після ДСВ він був остаточно зруйнований і на його місті у 1950-х побудували чотириповерховий житловий будинок з бомбосховищем, але вхід до бомбосховища влаштовано у під’їзді Флігеля Фюмель. Тоді з винаходом атомної бомби майже кожна “Сталінка” будувалася з бомбосховищем. Що стосується головного будинку, то вірогідно, що як і у випадку сусіднього дома Телала новий головний будинок не встигли побудувати – після 1914-го року нове будівництво припинилося. У якості ще одної версії можна припустити, що не передбачалося будувати далі.

Флігель Г-подібного плану з парадним під’їздом у кутовій частині, причому рисунок  віконних рам під’їзду аналогічний таким рамам будинку І.Р. Коріман. На кінцях крил флігеля розташовані чорні сходи.

Візерунок огорож балконів також зустрічається на балкон Петропавловської поліцейської ділянки на Градоначальницької вул., 33 (нині Старопортофранківське відділення міліції), мотиви огорожі також перекликаються у брамі флігелю Нізгольца.

Парадний під’їзд має видовжену форму, уздовж сходів розташовані майданчики, вкриті кахлями. На першому поверсі використана кахля жовто-коричньового кольору, а на інших поверхах більш поширена біло-сіра.  Жодних  автентичних дверей на жаль не залишилося, а враховуючи архітектора вони могли бути дуже цікавими. На мармурових сходах встановлена огорожа з квітковими мотивами, дизайн якої скоріше за все розроблений саме для цього флігеля.

Аерофото Luftwaffe, 1944

Підлога першого поверху

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s