Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ш. Г. Шихмана (1914 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 2 Січня 2012 р. (02:13)

Будинок Шаї Гершковича Шихмана, арх. ймовірно А. І. Гольцвурм, 1914 р., Пантелеймонівська вул., 32
Будинок на мапі
Стиль: неокласицизм
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 604-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Прибутковий будинок Шихмана відноситься до раціональної течії початку ХХ ст. і по плануванню, ліпному оздобленню фронтону та дизайну дверей був атрибутований автором статті, як спадщина архітектора А.І. Гольцвурма, але припустимо, що споруду міг закінчити інший архітектор, якщо з початком Другої світової війни Гольцвурм залишив Одесу.

30.12.1913 Шая Г. Шихман подав прохання на влаштування складу будівельних матеріалів на тротуарі, а проект на спорудження будинку вочевидь подав у 1914 році.

До чотириповерхового будинку прибудовані два триповерхових флігеля, а замикає двір задній чотириповерховий флігель з великою квадратною у плані сходовою кліткою.

На фасаді ліпні прикраси присутні тільки у області центрального фронтону, та гірлянда що огинає люкарну, яка виконана у характерному стилі Гольцвурма.  Грати балконів виконані у схожій техниці з будинками О.Т. Донцова на Пантелеймонівский вул., 104 (імовірно також авторства Гольцвурма) та будинку І.М. Маркова на Малій Арнаутській вул., 51 (інж. І.Д. Шульгін та М.М. Марков). Схожість з будинком Маркова спостерігається і у формі сандриков входу бічних флігелів будинку Шихмана, які схожі на сандрикі фасадних вікон будинку Маркова. Таким чином є певна вирогідність. що архітектор Шульгін також приймав участь у проектуванні будинку.

Автор статті поки не потрапив у головний будинок, але задній та  бічні флігелі були ним досліджені.  Сходові огорожі у згаданих флігелях однакові і використовувались також у будинках жилого комплексу Першого товариства домовласників на Пироговській, 5 (арх. Я.М. Пономаренко). Ґратчасті рами вікон під’їзду подібні тим, що у встановлені у флігелі Грановського. Двері є спрощеною модифікацією дверей будинку Вольфа (арх. А.І. Гольцвурм та Ф.Е. Кюнеер), а у задньому флігелі можна зустріти ще більш спрощену та звужену версію цих дверей.

У задньому флігелі також влаштований довгий вестибюль тому що сходова клітка розташована упритул до задньої стіни і вікна під’їзду виходять на сусідню ділянку. Стеля тамбуру оздоблена ліпниною у класичному стилі.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Вид у бік головного будинка

Вид у бік заднього флігеля

Фасад лівого флігеля

Під’їзд правого флігеля:

Ідентичні сходові огорожі були використовуванні у житловому комплексі Першого товариства домовласників на Пироговській вул., 5.

Під’їзд заднього флігеля:

Задній фасад заднього флігеля.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s