Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О.Т. Донцова (1910-і рр.)

Posted by Antique на понеділок, 2 Січень 2012 р. (12:21)

Будинок Олександра Тимофійовича Донцова, арх. імовірно Ф.Е. Кюнер, А.І. Гольцвурм, 1910-і рр., Пантелеймонівська вул., 104 / Старорізницька вул., 25
Будинок на мапі
Стиль: модернізований неокласицизм.

Декілька десятиліть ринок “Привоз” займав меншу територію, але приблизно у 1970-х роках декілька кварталів житлової забудови були демонтовані. Один з кварталі знаходився між  Ново-щепним рядом, Водопроводною, Катеринінською та Пантелеймонівською вулицями, інші – між Привозною та Пантелеймонівською вулицею, між Преображенською вулицею та Колгоспним провулком.

Руйнування будинків продовжується і нині. Квартал між Пантелеймоновською та Куйбишева під загрозою знищення. У цьому кварталі на Пантелеймонівській вулиці ще стоять декілька самобутніх будинків доби модерну, найбільш добре зберігся будинок О.Т. Донцова, який виходить на обидва боки кварталу. Пантелеймонівська вулиця була більш значною і у її бік виходять більш привабливіші фасади будинків, а перші поверхи призначені під влаштування крамниць. Це стосується і будинку Донцова, який складається з двох флігелів з подібними фасадами, але фасад флігеля що виходить у бік вулиці Куйбишева вирішений у спрощених формах. Будинок Донцова займає тільки частину ділянки. За довідником “Вся Торгово-промышленная Одесса” на 1914-й рік виходить що частина ділянки з боку вулиці Куйбишева належала спадкоємцям Тюхтиної, але ймовірно, що Донцов придбав всю ділянку, а довідник ще не встиг оновитись. У цілому у довідниках за різні роки вказані суперечливі дані, так у довіднику “Вся Одесса” за 1903-й рік на Пантелеймонівській вулиці Донцов зовсім не згадується, проте він вказаний у якості власника з боку вулиці Куйбишева.

Олександр Тимофійович Донцов працював у Олександрівському санітарному піклувательстві, що було розташовано на ділянці його брата Андрія Тимофійовича Донцова на Пантелеймонівській вул, 15, причому останній очолював дану установу.

Цікаво, що Будинки Донцова та Тюхтиної складали одне подвір’я і проїзд був влаштований у будинку Тюхтиної збоку вулиці Куйбишева. Не дуже зясовано, як вирішувалось який власник буде будувати будинок з проїздом,  проїзд все ж таки займав корисний простір.

Перший поверх будинку має великі вікна, і це наштовхує на думку, що перший поверх мав торгове призначення, але вхід з вулиці до будинку відсутній.

Стиль оздоблення будинку нагадує будинок І.Р. Коріман авторства А.І. Гольцвурма. Подібні профільовані пілони на даху, ліпні фільонки з лавром виконані у схожій техніці з обрамленням люкарни у фронтоні будинку Коріман. Профілі під фільонками та над вікнами третього поверху також додають схожості. Огорожа балкону будинку Донцова дещо схожа на огорожу будинку Шихмана, який також імовірно відноситься до творів Кюнера та Гольцвурма.

Фасад з боку вулиці Куйбишева дуже подібний фасаду на Пантелеймонівській, але ліпне оздоблення відсутнє, фільонки вирішені схематично, на даху розташований фронтон спрощених форм.

 

 

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s