Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Х. Й. Грановського на Старопортофранківській вул., 103 (? – 1914 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 1 Січня 2012 р. (17:27)

Житловий  флігель Хаїма Йосиповича Грановського, арх. А. І. Гольцвурм, з ківітня 1914 нагляд здійснював Н. Д. Шульгін,  ? – 1914 рр., Старопортофранківська вул., 103
Будинок на карті
Стиль: модерн.

Біля колишнього Прохоровського ринку існував  квартал створений вулицями Старопортофранківською, Тираспольською, Базарною,  Утьосова та Великою Арнаутською, на якої була відсутня щільна забудова. До 1910-х років у верхній частині Кварталу був розташований млин Дур’яна, поряд, з боку Базарної вулиці наприкінці ХІХ ст. був побудований Влодеком прибутковий будинок, а трохи далі обширна ділянка спадкового почесного громадянина Олексія Івановича Черепєнникова де розміщувались будинки часів класицизму. У глибині ділянки Черепєннікова розташувалися невеликі двоповерхові будівлі які можливо виконували роль заїздів та майстерень, для яких це було би зручним місцем розташування тому, що толкучий ринок знаходився навпроти цього кварталу на Прохорівській площі.  На початку ХХ ст. деякі споруди були перебудовані у житлові будинки, у цілому привабливість місця збільшувалась, можливо цьому посприяли плани міської думи ліквідувати ринок.

У 1898 році ділянкою володіли спадкоємці Черепєннікова, яки продали її по частинам. Південно-східна частина була продана І. І. Берзону, південна – Єврейському поховальному товариству. З боку Старопортофранківській на межі 1900-х – 1910-х років з’явилася ділянка Хаїма Йосиповича Грановського, що отримала адресу Старопортофранківська вул., 103. Цілком не відомо у кого він придбав ділянку у Черепєннікових або Берзона. Справа у тому, що коли Берзон придбав ділянку, то однією з адрес його ділянки була Старопортофранківська, 103. Таким чином дана частина ділянки могла бути продана Грановському Берзоном, або дана адреса могла бути передана ділянці Грановського, якщо той її придбав у Черепєннікових – вільних адрес для ділянок у кварталі не було.

Хаїм Йосипович Грановський вже мав власну ділянку на Скісній вул., 88 де і мешкав, у 1910-му він спорудив на ній сараї та стайні – у тому районі забудова була вкрай дешевою. Близько 1912 року його було обрано на посаду старости Балківської громадської синагоги (не збереглась, була розташована на місці АТП 15106 на Балківській 127-129 (дореволюційна адреса синагоги – Балківська, 133).  У той же час Грановькій переїхав на Старопортофранківську вул. ,103 де вірогідно мешкав у деякому старому будинку, який до наших часів не зберігся.

Коли саме наявні флігелі почали споруджуватися невідомо, але є відомості про здійснення будівництва у 1914 році – у квітні 1914 року архітектор, що здійснював нагляд відмовився від підписки, на жаль ім’я його не зазначено. Ближче до кінця місяця нову підписку дав Н. Д. Шульгін.

Флігель у плані П-подібний і складається з центрального та бічних крил. Задній кут центрального крила косий у наслідок будівництва у притул до одного з будинків у глибині ділянки. У 1950-і роки до бічних крил флігеля були прибудовані нові будинки, але двір так і залишили у вигляді курдонеру. Фасади будинку оздоблені таким же самим чином, як і деякі інші будинку Гольцвурма, наприклад будинок І.Р. Коріман на Малій Арнаутській, 99 – таким чином і був атрибутивний цей будинок. Під’їзди розташовані у кутах між крилами та у центрі центрального крила. Стеля вестибюлю оздоблена ліпними прикрасами неокласичного стилю часів модерну, а стеля під’їзду прикрашена класичним ліпним карнизом.  Рами вікон під’їзду мають ґратчастий візерунок на відміну від інших будівель Гольцвурма. Вхідні двері квартир виконані у стилі геометричного модерну, причому в їх дизайні ледь помітні нотки Південного модерну. Дані двері зустрічаються у будинках, які містять риси, що притаманні архітектору Ф.А. Троупянському (у співавторстві) і таким чином можна припустити, що він займався спорудженням даного будинку. Майданчики сходів виконані з візерунчастої мозаїки, візерунки не повторюються. Сходові огорожі такі же самі, як і у прибутковому будинку Єврейського погребного братерства, який розташований на протилежному боці ділянки на Базарній вулиці, 89. Будинок на Базарній вулиці, враховуючи стиль, скоріше за все побудований Ф.А. Троупянським, що є ще одним доказом того, що Ф.А. Троупянський має безпосереднє відношення до цього будинку. Стиль огорожі не є притаманним архітектору А.І. Гольцвурму і не виключено, що візерунок сходів був  привнесений саме з будинку на Базарній вулиці. Не виключено, що Грановський планував спорудити і фасадний будинок, але скоріше за все певний будинок з боку Старопотофранківської вже існував, тому що за даною адресою вказані характері для базару торгові заклади.

Деякі комерційні заклади ділянки у 1913 году:

 •  крамниці “Кип’ятильник води” і “Економічний підігрівач” торгового дому “Шабсензон І. і Абезгуз Ар.” (тел. 39-86)
 • Спеціальна фабрика столових, десяткових, сорокових, сотенних і возових ваг Я. М. Кантера
 • крамниця по продажу грамофонів і швейних машин Йосипа Сігалова
 • крамниця по продажу сундуків І.-Л. Губермана
 • книжковий магазин “Виховання” Руб.-Гірш. Баршая і Абр.-Берко. Фріда
 • мануфактурна крамниця Берко Вейцнера
 • модна майстерня Ґерша Гільмана
 • шпалерово-драпірувальна майстерня І. Губермана
 • шпалерово-драпірувальна майстерня Боруха Файнзільбера
 • крамниця готового одягу Х. Маркова
 • кравецька майстерня “Влад.” (Волод.) Штейнберга
 • слюсарно-механічна майстерня Ар. Абезгуса
 • крамниця по продажу кавказьких туфель Марука Монтьянца
 • крамниця по продажу щіток Мойсея Шварцмана

 

У 1913 році серед інших жителів у будинку мешкали:

 • Абрам Борухович Гробман, член Футбольної ліги, гуртка “Футбол”
 • И. Губерман, власник шпалерової майстерні
 • Я. М. Кантер (тел. 38-88), власник фабрики ваг
 • Ш. Я. Рімар, власник кравецької майстерні
 • купець Яків Зельманович Рімар, учень молитовного будинку кравецького цеху
 • І. М. Флейшман, член 2-го одеського товариства взаємного кредиту
 • М. Шварцман, власник щіткової майстерні

 

Загальний вигляд будинку:

Центральне крило:

Вхід до парадного під’їзду центрального крила.

Стик лівого та центрального крил

Ліве крило

 

Стик центрального та правого крил

Службовий під’їзд центрального крила / парадний під’їзд правого крила.

 

Під’їзд центрального крила:

Ліпні прикраси вестибюлю:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s