Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігелі М. Б. Нізгольца (1911 р.)

Posted by Antique на Неділя, 1 Січня 2012 р. (13:26)

Житловий флігель Мойсея (Мойше)-Йосипа Боруховича Нізгольца, арх. А. І. Гольцвурм, 1911 р., Велика Арнаутська вул., 93
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – А. (вірогідно Абрам Ісайович) Вайнгурт
  • 1899 р. -1908-1909 рр. – Ісаак Абрамович Вайнгурт
  • 1908-1909 рр. – вірогідно до жовтневої революції – Мойсей (Мойше)-Йосип Борухович Нізгольц

Ще у І-й половині ХІХ ст. у червоної лінії ділянки було споруджено двоповерховий житловий будинок (нині надбудований двома поверхами).  Наприкінці ХІХ ст. ділянкою володів деякий А. Вайнгурт, який вірогідно є Абрамом Ісайовичем Вайнгуртом, що жив неподалік у іншому власному будинку на Базарній вул., 55. А.І. Вайнгурт був присяжним повіреним, агентом або торговим представником, членом у  Молдавському позиково-ощадному товаристві.  З 1899 року ділянка опиняється у власності Ісаака Вайнгурта, який вирогідно був сином Абрама Вайнгурта. На ділянці у ті часи була також розташована тютюнова фабрика З.М. Вайнгурта.

У 1908-1909 роках ділянку придбав купець 2-ї гільдії Мойше-Йосип Борухович Нізгольц. Новий власник влаштував магазин галантереї, також на ділянці існував гуртовий винний склад. Телефон квартири Нізгольца, який мешкал за даною адресою був 33-28. Нізгольц також був членом попечительства про недостатність учнів комерційного училища ім. Імператора Миколи І (Преображенська вул., 8, квартира директора училища О.В. Вирлана).

У 1911 році під наглядом А. І. Гольцвурма був споруджений наявний флігель, що розташований в глибині подвір’я і ймовірно спільно з тим влаштована нова брама у стилі  модерну.

Флігель складається з глибокого центрального крила та двох бічних вузьких крил. На фасадах у лізенах присутні ліпні мушлі від яких спускаються модернові канелюри. Також присутні і модернізовані доричні пілястри. Під вікнами останніх двох поверхів розташовані фільонки. За допомогою аерофото становиться ясною планування сходової клітини центрального крила, яка розташована дещо уліво від центру, сходи розташовані у середині будинку і освітлюються скрізь скляний ліхтар на даху. Правіше від центру розташований ще один вхід, який імовірно веде до другого невеликого подвір’я, подібне вирішення було застосовано у будинку Коріман на Великий Арнаутській, 99. У середині правого крила та між центральним та правим крилом влаштовані  під’їзди, які освітлюються скрізь фасадні вікна. У кінцях бічних крил розташовані чорні сходи.

Під’їзд у куті має широкій простір між маршами сходів для кращого освітлення нижчих поверхів. У цьому під’їзді встановлена сходова огорожа поширеного візерунку, дизайн вхідних дверей квартир також поширений і зустрічається переважно у будинках часів еклектики та раннього модерну. Таким чином, у додаток враховуючи доричні пілястри на фасаді можна припустити, що будинок був побудований у межах 1905-1910-х років.

Огорожі балконів подібні до балконних огорож колишнього військового шпиталю на Куяльнику (арх. Ф. А. Трроупянський, Ф. П. Нестурх, 1915 р.) та будинку на М’ясоєдовської, 22, однак огорожі балконів флігеля Нізгольца у деяких деталях відрізнятися від інших подібних.

Брама проїзду, що розташований у старому головному будинку. Креслення Олега Лугового.

Центральне крило:

Ліве крило:

Центральне крило та задній фасад лівого крила.

Праве крило:

Такий ж самий бетонно-мозаїчний візерунок є на майданчиках правого під’їзду будинку Гордон

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s