Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігелі будинку Ланг (1883 р., 1911 р.)

Posted by Antique на четвер, 1 Грудень 2011 р. (23:04)

Флігелі будинку Луїзи Іванівни Ланг, арх. Ф.В. Гонсіоровський,1883 р., реконстр. В.І. Прохаска, 1911 р., вул. Мала Арнаутська, 86
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/20879493/uk
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • до 1898 р. – 1911 р. – Іван Федорович Ланг
  • 1911 – вірогідно до революції – Луїза Івнанівна Ланг

Мало хто бачив цей будинок тому, що головна частина, що виходила на вулицю була зруйнована під час повітряних налетів 1940-х років. Також був зруйнований сусідній будинок. У 1950-х роках впритул до червоної лінії вулиці постав новий п’ятиповерховий будинок, що був побудований по індивідуальному проекту, який враховує форму ділянки.  Флігелі що залишилися були збережені, і через одного з двох проїздів будинку можна потрапити до одного з двох замкнених дворів. Праве подвір’я веде до трьох флігелів, що з’єднані між собою у формі літери “П”. За довідником В.П. Пилявського цей будинок був спроектований архітектором Феліксом Гонсіоровським, а майже через тридцять років був перебудований архітектором Прохаскою. Невідомо, наскільки правдива ця інформація, тому що відсутні характерні ознаки творчості Вікентія Прохаски, хоча безумовно, будинок виконаний у стилі модерну актуального для початку ХХ-го століття. За довідниками “Вся Одесса” до 1911 року ділянка належала Івану Федоровичу Лангу, далі він не згадується, що вірогідно значить що він вмер. З 1911 року ділянка належить його доньки Луїзі яка вірогідно і замовила перебудову.. Цікаво, що один з жителів будинку стверджував, що він є нащадком власника, а будинок належав Левінзону і був побудований 1905-му році.

Дворові фасади не мають ніяких прикрас, окрім ліпних вінків на ризаліті  заднього флігеля, а огорожі балконів не збереглись. Досить цікавими є двері заднього флігеля. Сходові клітки флігелів відрізняються. У задньому флігелю сходова клітка найбільш простора, вона квадратного плану і розміщена у притул до задньої стіни флігелю. У задній стіні ймовірно створена ніша або світлова шахта, і таким чином флігель Ланга не прибудований цілком упритул до заднього флігеля на протилежній ділянці. Це дозволило влаштувати вікна сходової клітини у задній стіні, але денний світ потрапляє головним чином через ліхтар освітлення, що розташований на даху.  Візерунок сходової огорожі часто зустрічається у архітектора Л.М. Чернігова, але у даному випадку деякі завитки мають інші пропорції.
Лівий флігель має дещо затісний під’їзд, але добре освітлюється через великі вікна сходової клітки. Огорожа сходів не має інших аналогів (на даний час автор не виявив таких), хоча принцип балясин зі спіралями не новий. Однак на жаль, всі центральні елементи спіралей булі відламані вандалами.
У правому флігелі влаштовані найбільш прості сходи, що аналогічні звичайним чорним сходам, однак у деяких випадках металеві чавунні сходи використовували і для звичайних квартир як бюджетні.

Вид у бік проїзду. Попереду – задній фасад будинку радянських часів.

Правий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

Вид на задній брандмауер правого флігеля та будинок 1950-х років.

Лівий флігель.

Лівий флігель.

Під’їзд лівого флігеля.

Вид подвір’я у напрямку заднього флігеля

Задній флігель

 

Фрагмент лівого боку заднього флігеля

Двері заднього флігеля.

Вузький вестибюль входу

Сучасні сходи, що ведуть до даху

За вікном – світлова шахта, яка була утворена простором між задніми флігелями сусідніх ділянок.

Сходова клітка лівого бічного флігеля:

Імовірно внутрішні вхідні двері лівого флігелю.

Візерунок сходової огорожи є унікальним

Внутрішні завитки балясин обламані

Огорожа металевих сходів правого флігеля.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s