Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок М.І. Фон-Деші (1908-1909 рр.)

Posted by Antique на Четвер, 1 Грудня 2011 р. (00:20)

Прибутковий будинок М. І. Фон-Деші, арх. В. І. Прохаска, 1908 – 1909 рр., Гоголя вул., 21 / Сабанєєв міст, 7

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14842288/uk
Стиль: модернізований неоренесанс.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 181/3-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.). До комплексу також входить старий будинок з боку Сабанєєва моста.

Оновлення 1: додані фото під’їзду та деяка інформація про минулих жителів.

Відомі власники ділянки:

  • раніше 1898 р. — поч. 1910-х рр. – М. і П. Фон-Деші
  • 1913 або раніше — вірогідно до самої революції – Петро Іванович Кухта

З кінця ХІХ ст. ділянкою володіла родина Фон-Деші, у довіднику на 1899 рік вказуються М. і П. Фон-Деші, у довіднику на 1910-й рік у якості власників вказуються, М. П., Б. та А. Фон-Деші.

Також з кінця ХІХ ст. до 1905 – 1907 рр. у будинку на даній ділянці була розташована одеська контора Акційного товариства електротехнічних заводів “Siemens & Halske”. У даній конторі працював Йосип Борисович Фон-Деші, що вірогідно обумовило розташування контори саме на ділянках Фон-Деші. З  1905-1907 років контора перемістилась на сусідню ділянку на Сабанєєвому мосту, 5, що вірогідно пов’язано з будівництвом на ділянці №7 нового прибуткового будинку.

1908-й рік ознаменувався для архітектора В. І. Прохаски побудовою великого прибуткового будинку для М. І. Фон-Деші. Будинок Фон-Деші є варіацією фасаду будинку поземельного суду у Відні (Landesgericht), декор якого у свою чергу продовженням теми флорентійських палацу. Будинок розташований у одному з самих престижних районів міста, у двох кроках від ділянки знаходиться палац графа Толстого, шляхетні прибуткові будинки Заблудовського, Фальц-Фейнів, особняки Поммера, Манук–Бея кредитне товариство, неподалік знаходиться ансамбль Катеринінської площі.

Хоча між вулицею Гоголя та Сабанєєвим мостом на Т-побідному перехресті ключове місце дісталося Будинку Заблудовського, який має занадто яскравий декор із застосуванням кольорової кахлі, будинок Фон Деш залишається помітним у любому напрямку руху. З іншого боку перехрестя знаходиться один з прибуткових будинків Толстого та його картина галерея, запроектована славетними віденськими архітекторами
Ф. Фельмером та Г. Гельмером. Будинок побудований Прохаскою не відтіняє їх красоту, не заважає насолоджувати ними, але у свій час він також привертає увагу ,особливо, якщо йти від будинку Фальц-Фейнів по парному боку вулиці. Тоді, біля самого перехрестя, де не видно будинку Залужного і галереї, будинок Толстого відступить у бік і тоді відкриється величезний білий палаццо, який стоїть немов шляхетний лицар з голови до ніг закований у металеві лати.

У брошурі “Указатель памятников и памятных мест по городу Одессе” повідомляється, що Фон-Деші подарував цей будинок дочці у якості приданого. Також на день народження власної собаки, Фон-Деші запрошував гостей на із своїми собаками на свято. Собакам прислуговували офіціанти з ресторану, а на пам’ять гості отримували прикраси з діамантами.

У довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” з актуальними даними на 1913 рік вказується у якості власника ділянки Петро Іванович Кухта, який був одним з членів товариства мануфактурної торгівлі Котляревського. Натомість з боку Сабанєєва моста та у довіднику “Вся Одесса” видавництва Одеські новини власником вказується Фон-Деші, однак у алфавітному переліку власників про нього немає жодної згадки (у довіднику на 1911 рік вказаний лише Йосип Борисович Фон-Деші). Таким чином не виключено, що у 1910-х роках Фон-Деші продали ділянку П.І. Кухті.

У будинку розміщувалось консульство Франції, жив В. Г. Страц, який мав власний особняк у Відраді.

У будинку жив Гліб Феодосійович Нікітін, який був членом ОВІРТТ (технічне товариство) а у його квартиру було проведено телефон  з номером 36-58. Він володів простим будинком у Вознесенському провулку, 3 та будинком на Канатній вул., 16, що не зберігся.

У 1919-1940-х рр. у будинку Фон-Деші жив диригент Т.І. Гуртовой. У 1920—1931 рр. у будинку жив хірург, головний лікар Одеського військового шпиталю професор В.Л. Покотило.

1930-і рр. Похорон.

Будинок має Г-подібний план, у куті знаходиться ризаліт ідея якого була раніше втілена в ломбарді. Не дуже високий, будинок має три поверхи та напівпідвальний поверх з боку Сабанєєва моста.

Вид з боку вулиці Гоголя

Вид з боку Сабанєєва міста

Кут будинку являє собою ризаліт, подібний кутовому ризаліту будівлі будівлі ломбарду. Вертикальна віконна вісь прикрашена еліптичною люкарною. Така ж сама люкарна присутня на фасаді будинку Котляревської.

Під дахом на ризалиті закріплений щит з датою створення будинку “1909.”, символічно прикріплений до фасаду елегантною стрічкою

Дещо вищі знаходяться чотири однакових барельєфа на тему перетягуванням канатів (по два з кожного боку). Барельєф має небагато деталей ,але точність ліній дуже велика, втім це можна сказати про весь будинок

Внутрішній простір ризаліту представляє собою кімнату з вікнами великого розміру, які розташовані на обох зовнішніх стінах. Можливо це гостинна кімната. Сандрики з замковим каменем на останньому, третьому поверху, виконані у типових для Вікентія Прохаски модернізованих формах, стануть однією з основних рис його творчості.

Вікна другого поверху оздоблені сандриками у вигляді класичного фронтоном, якій підтримують колони, рустованими наличниками, модерновими консолями та фільонкою. Ця конструкція у цілому асоціюється з середньовіччям. Таке оздоблення є перехідним між третім поверхом з плоским рустом, та першим поверхом, покритим об’ємним рустом.

Третій поверх на манер палацу Ксіда оздоблений міцним рустом, який плавно перетікає у сандрики, такі форми були запозичені Прохаскою у ренесансного флорентійського палаццо Строцці (Palazzo Strozzi) (англомовний сайт)

Монументальності будинку придають також кам’яні балюстради балконів.

З боку Сабанєєва моста знаходиться підворіття

брама не схожа на оригінальну

з того же боку розташовані вікна напівпідвального поверху. які захищені декоративними ґратами,які ймовірно зроблені у сучасні часи (судячи по не дуже високої майстерності у порівняні з дверми).


До одного з парадних будинку веде вхід з вулиці. Парадне дуже просторе, поруччя виконані у схожому з вхідними дверми стилі. У свою чергу металеві двері представляють собою відмінний взірець декоративного модерну.

Тримач флагштоку вбудований у стіну

Під’їзд:

Джерела:

  • И.В. Арутюнова, Н.Н. Мотырева. Указатель памятников и памятных мест по городу Одессе. Одесса: ФЛП “Фридман А.С.”, 2011. – 140 с. ISBN 966-96-181-X-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s