Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Стамерова (1913-1914 рр.)

Posted by Antique на Субота, 26 Листопада 2011 р. (02:19)

Прибутковий будинок Дмитра Васильовича Стамерова, арх. М.I. Лiнецький, 1913-1914 рр., вул. Кінна, 14

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14896754/uk/

Стиль: модернізований неокласицизм

У 1913 році присяжний повірений Дмитро Васильович Стамеров придбав театр Сибирякова, що згорів, та замовив його ремонт архітектору М.І. Лінецькому. Сусідня з театром ділянка також належала Стамерову (театр Сибирякова знаходився на перетині вулиць Пастера та Кінної) , вірогідно що він її придбав у той же 1913-й рік. Замовлення на проектування будинку також отримав М.І. Лінецький, таким чином архітектору було здійснювати нагляд над будівництвом. Будинок виконаний у стилі модернізованого неокласицизму і спадкує композиційні рішення правої секції багатосекційного будинку А. Рабіновича, зокрема трикутні фронтони, компонування вікон разом з довгими балконами. Дворові фасади будинку Стамєрова і зворотній фасад будинку Рабіновича виконані у схожому стилі. Також до цього проекту з будинку Вайсбейн-Борисова була перенесена кам’яна балюстрада аттику.

Будинок Стамерова достатньо високий та має п’ять поверхів, у подвір’ї розташований Г-подібний у плані дворовий флігель,  який є продовженням правого крила основного будинку. Під’їзди достатньо просторі, підлога викладена кахлею найпоширенішої у добу модерну ромбоподібної форми. У цілому, оздоблення сходової клітки перенесено з незначними змінами з будинку Вайсбейн-Борисова (арх. М.І. Лінецький, 1910-і рр.), що у додаток до вищесказаного означає, що будинок був спроектований у зжаті терміни. Входи до під’їздів дворового флігеля виріені у вигляді неокласичних порталів. Цікаво, що двері головного підїзду дворового флігеля ідентичні дверям входу будинку Шестопалів на вулиці Льва Толстого, 10 (арх. А.Б. Мінкус, 1919 р.). У під’їзді дворового флігеля була встановлена інша огорожа сходів і такий візерунок більше ніде не був виявлений, але існують схожі огорожі у стилі модернізованої еклектики які встановлювались на сходах наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. Вочевидь Лінецький переробив цей тип, дуже спростивши його, відмовляючись від численних завитків.

Поза заднім флігелем розташоване невелике друге подвір’я у яке виходять сходові клітки службових сходів.

Хоча ліпних елементів у оздоблені фасаду обмаль, але вони урівноважено розташовані по фасаду. Найбільша увага надана даху, де розташовані фронтони з фільонками та гірляндами, аттик з кам’яною балюстрадою, фриз. Насичена декором і центральна вісь симетрії будинку, між останніми двома поверхами розташоване барельєфне зображення жінки, що танцює, яке можливо говорить о театральних пристрастях Стамерова. Нижче по центру можна побачити вікно оформлене портиком. Два перших поверхи оформлені фактурним та пласким рустом та відокремлені від наступних поверхах тим же самий прийомом, який був впроваджений раніше у Будинку грецького клубу “Омонія”. Віконні отвори другого поверху мають напівкруглу форму, і для  для підтримки ритміки було необхідно розбити балкони на два окремих і надати їм напівкруглу форму. Огорожі лівих напівкруглих балконів єдині, що збереглися з часів побудови, інші були замінені за радянських часів.

Збереглись і металеві вхідні двері під’їзду головного будинку, двері з металу використовувались Лінецьким і раніше у будинку Рабіновича (Французький бульв., 11б).

Лінецький звичайно ж не знав, що згодом його приватна практика закінчиться, та залишив рекламну таблицю біля входу у будинок, це третя відома рекламна таблиця архітектора.

У будинку у міжвоєнні часи також мешкав видатний український математик Марко Григорович Крейн (1907-1989 рр.), про що свідчить меморіальна таблиця. М.Г. Крейн помер у Одесі на 82-му  році життя і був похований на ІІ-му міському кладовищі на 18-й дільниці.

Фотографія В.Г. Нікітенко, 1970-і рр.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Під фронтоном розташований маскарон сатира.

Автор креслення: Олег Луговий. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Дворовий фасад головного будинку:

Ліве крило головного будинку

двері чорного ходу:

Праве крило заднього флігелю:

Задній флігель:

Вхідний портал заднього флігель. Вірогіднотрикутним фронтон порталу був демонтований.

двері аналогічні дверям будинку Шестопалів на вулиці Льва Толстого (арх. А.Б. Мінкус, 1910-й р.)

 

Задній фасад заднього крила

У лівій частині знімку видно вікна однієї з двох службових сходових кліток заднього флігеля.

Задній флігель, як і головний, обладнаний ліфтом:

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s