Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Котедж товариства “Самодопомога” на Фонтанській дорозі, 31

Posted by Antique на Субота, 12 Листопада 2011 р. (14:04)

Котедж товариства “Самодопомога”, арх. М.І. Лінецький, 1912 р., Фонтанська дорога, 31
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17743295/uk/
Стиль: модернізований неокласицизм.

На самій межі котеджного селища акціонерного товариства “Самодопомога” на перетині нинішніх Фонтанської дороги та вулиці Черняховского була побудована група будинків, що знаходились поряд друг з другом. Ймовірно цей кут був привабливим тому, що сучасна трамвайна зупинка 5-ї станції Фонтану і тоді знаходилась біля згаданого перехрестя. Тоді ще не існувало вулиці Черняховського і від сучасної вулиці був тільки її початок, який був всього лише невеличким проїздом у глибину ділянки побудованої по принципам міста-саду.

На самому куті цього перехрестя і знаходиться двоповерховий котедж, який був запроектований архітектором Мойсеєм Ісаковичем Лінецьким. На відміну від іншого побудованого ним котеджу селища “Самодопомоги”, будинок на Фонтанській дорозі відрізняється компактними розмірами та більш глибокими неокласичними формами. Котедж нагадує будинки на Кленовій, 11 і Піонерській, 7, які буди побудовані А.М. Клепініним. Ймовірно, що для селища існували типові проекти, які перероблялись тим чи іншим архітектором під потреби замовника.

Будинок має у плані форму наближену до прямокутника, кутова частина, що обернена до перетину вулиць скруглена, на другому поверсі розташований балкон. З лівого та правого боку від цього кута були влаштовані одноповерхові галереї з балконами другого поверху на дахах. Огорожі балконів виконані  з металевих перехресть у стилі класицизму, подібним же чином візерунок переноситься на площу фасадів у підвіконні фільонки та повторюється у декоративній металевій огорожі на даху.  Віконні отвори мають скруглення у верхніх кутах, що додає будинку притаманну творчості Лінецького пластичність. У єдиному фронтоні, що розташований на куті можна побачити лучкову люкарну, яка використовувалась у багатьох будинках селища товариства “Самодопомога”.

За фотоданими Олександра Сандлера у 1965 році ще існувала автентична металева огорожа на кам’яних стовпах.

На жаль котедж перебуває у перебудованому вигляді. Фасади псує перебудовані під приміщення балкони, особливо це стосується кутового балкону, якій є одним з ключових крапок у формуванні обличчя будинку. Той же власник зіпсував фасад будинку фарбуванням у білий колір, тоді як первісно фасади були з нефарбованого вапняку. На першому поверсі частину приміщень займає агентство нерухомості “Капітал”, яке встановило не дуже доречну вивіску та колонаду, заклало  цеглою галерею, і  пофарбувало частину фасаду у зовсім інший колір. З правого боку на місці балкону було побудоване приміщення з білої силікатної цегли. Задня частина будинку зберегла вигляд близький до первісного т.е. нефарбовані фасади та віконні рами.

Донедавна недалеко від будинку знаходився ще один котедж побудований М.І. Лінецьким, але він був зруйнований спільноз котеджем авторства Л.Л. Влодека у середині 2000-х років, на місці котеджів нині розташований офісний центр.

Фасад з боку Фонтанської вулиці.

Фасад з боку Фонтанської вулиці.

 

Східний фасад.

Огорожа балконів

Залишки тераси.

 

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s