Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Котедж товариства “Самодопомога” на вул. Кленовій, 4 та 6 (1912 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 11 Листопада 2011 р. (11:48)

Котедж товариства “Самодопомога”, арх. М.І. Лінецький та ймовірно Ю.М. Дмитренко, 1912 р., Кленова вул., 4 та 6

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15051134/uk/

Стиль: раціональний модерн / неокласицизм

Будинок відноситься до котеджного селища акціонерного товариства “Самодопомога” (т.е. кооперативу власників), яке було започатковано у 1908-му році. багате не дуже коштовних будинків у стилі модерну та неокласицизму було побудовано між 1908 та 1914-м роком на достатньому віддалені від міста. Двох та одноповерхові будинки для декількох родин були повільно розташовані на ландшафтній території між сучасними вулицями Піонерською та Черняховского. Вочевидь селище було розплановане заздалегідь і поступово забудовувалось згідно з планом. Хоча котеджі були спроектовані різними архітекторами, але будинки дуже сході, ймовірно що існували зразкові проекти, з оглядом на які проектувались наступні будинки. Серед котеджів, що збереглися до нашого часу зустрічаються і твори архітектора М.І. Лінецького. Один з таких – великий котеджний будинок перемінної поверховості. Окремі частини будинку мають різні номери (4 та 6), а у довіднику В.А. Пілявського під номером 6 записаний котедж авторства Ю.М. Дмитренко, однак судячи по декору М.І. Лінецький проектував цілу споруду, однак візерунок віконних рам та група напівкруглих вікон може бути признаком участі архітектора Дмитренко. Також можливо, що у довіднику. була вказана помилкова адреса і дмитренко проєктував інший будинок, з тих що розташовані або були розташовані неподалік.

Будинок закривають зі всіх боків дерева та  численні гаражі та сараї. Будинок має приблизно такий же стан, як і загальна частина котеджів – є проблеми з дахом, тріщини в стінах і стелі.  У багатьох котеджів збереглись автентичні двері, однак вони розсипаються.

Будинок складається триповерхового центрального крила та двох бічних одноповерхових. Праве крило відрізняється за стилем декору від інших частин будинку – воно виконано у стилі раціонального модерну подібно тому, як вирішені фасади будинку Рабіновича на Французькому бульварі, 11б, а центральна і ліва частини в стилі історизму. Крила мають скруглені кути з фронтонами на них. На лівому  крилі також розташований барельєф який також можна зустріти на правій секції будинку Рабіновіча на Французькому бульварі, 11а.  Серед фотографій для порівняння розташоване зображення барельєфів на обох будинках. Рами вікон мають геометричний візерунок, сандріки мають вигляд фриза з меандром.
Центральне крило з боку Піонерської вулиці триповерхове, а із зворотнього боку двоповерхове і таким чином третій поверх уявляє собою своєрідний мезонін. З боку кленової вулиці в даху розташований балкон-лоджія на який можна було потрапити з під’їзду, але стан балкону нині незадовільний. Центральне вікно другого поверху має лучковий сандрік, який часто зустрічається у будинках селища “Самодопомоги”. Ліворуч від цього вікна розташований балкон з кам’яною балюстрадою виконаний у стилі межі неокласицизму та раціонального модерну. Під’їзд центрального крила затісний, як і у більшості особняків, а огорожа дуже проста, без візерунків. Стеля сходової клітки прикрашена профільованим карнизом.
Праве крило дещо видовжене і декоровано в стилі раціонального модерно групами профілів. Вхід до під’їзду крила був вирішений у вигляді неокласичного порталу з подвійними колонами, однак вочевидь, що праві колон не збереглись.

Із зворотній від входів сторони розташована будівля туалету, що виконана у стилі неокласицизму. Вона має два відділення, чоловіче та жіноче, однак пізніше отвір входу чоловічого відділення був змінений (напевно у ті часи будівля вже не використовувалась за призначенням).  Входи оздоблені віяловими сандріками і над входом у жіноче відділення зберігся надпис російською: “женское”.

Ліве та центральне крила котеджу

Вид з лівого торця

Вежа центрального крила, ракурс з торця

Ліве крило, вид з торця

Ще один доказ, що М.І. Лінецький брав участь у проектуванні комплексу будинків на Французькому бульварі, 11а

Центральне крило котеджу

Двері до балкону

Праве крило котеджу

Туалет з двома відділеннями

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s