Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Е.С. Вернетти на Ясній вул., 10 (1912 р.)

Posted by Antique на Четвер, 10 Листопада 2011 р. (01:56)

Будинок Ернста Септимовича Вернетти, арх. А.Б. Мінкус вірогідно за участю М.І. Лінецького, 1912 р., Ясна вул., 10

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17313337/uk/

Стиль: пізній модерн.

Укладачі переліку пам’яток архітектури Одеси вказують іншого власнику Будинку – Біляєву, однак за довідником “Вся торгово-промышленная Одесса” за 1914 р. вказаний власник Еернест Септимович Вернетта – той самий, для якого на вулиці Ніжинській, 52 був побудований архітектором А.Б. Мінкусом інший прибутковий будинок.

Будинок має незвичний вигляд, що пов’язано з масивністю споруди – будинок сірого кольору потинькований під “шубу”, майже без декору, з величезними лоджіями і елементами неокласицизму, ренесансу та югендштилю. Автор будинку вказаний у довідниках – А.Б. Мінкус, однак вирішення сходової клітки та дверей носять явні риси притаманні архітектору М.І. Лінецькому, до того ж у результаті сумісної творчості Мінкусом та Лінецьким був спроектований сусідній багатосекційний будинок Рабіновіча.

За конструктивним вирішенням головного фасаду будинок має прототипу у якості північного фасаду найбільшого київського будинку, який також належав Л.Б. Гінзбургу і був спроектований у 1910-му році архітекторами А.Б. Мінкусом та Ф.А. Троупянським. Будинок Гінзбурга був зруйнований у 1940-х роках, але будинок Вернетти у Одесі дозволяє частково відчути сувору атмосферу київського будинку, що витала Києві на перетині вулиць Хрещатика та Інститутської.

Особливим композиційним елементом є глибокі лоджії великої площі, які первісно не були заскленні і таким чином будинок, мабуть, сприймався не так важко, як нині. Сучасні же ремонти частково зіпсували вигляд. На останньому поверсі лоджії закінчувались балконами, подібно еркерам будинку Рабіновича на Французькому бульварі, 11б та Раухвергера. Тільки на третьому поверсі ліва лоджія була не засклена (по даним жительки цього району власник квартири свідомо відмовився від засклення з метою збереження вигляду). На даху над балконами розташовані фронтони, які є дещо схожими до фронтонів будинку Раухвергера (арх. М.І. Лінецький, 1912 р.). Центральна частина будинку виділена ризалітом, якій закінчується барочним фронтоном. Під дахом розташований руст з імітацією фактури каменю, подібний фронтон та руст притаманні німецької течії модерну – тобто Югендштилю. Вхід до будинку оформлений у вигляді неокласичного порталу, двері порталу зберегли свої грати (подібні двері можна зустріти у іншому творі А.Б. Мінкуса – будинку Блюмберга на Преображенській).

Дворовий фасад будинку не має ліпного декору, він достатньо масивний, з широким ризалітом. Може подібність до ренесансних палаццо обумовила вирішення вікон сходової клітки чорного ходу у вигляді венеційських вікон. У вікнах і дотепер збереглися вітражі з т.з. венеційського скла. У парадному під’їзді сходи обладнані огорожею, яка раніше була використана у будинку Рабіновіча на Французькому бульварі, 11б, однак така уніфікація привела до того, что сходи та фасад виконані не у єдиному дусі. У порівнянні двері квартир були адаптовані до загального оздоблення будинку, різновиди квартирних дверей будинку Вайсбейн-Борисова (арх. М.І.Лінецький) і Багатосекційного будинку Рабіновича (арх. А.Б. Мінкус, М.І. Лінецький) були суміщені та додані елементи декору.

Під вікнами будинку був влаштований палісадник огороджений автентичною огорожею у стилі модерну.

Київ. Вид на північне крило будинку Л.М. Гінзбурга у Києві з перехрестя вулиць Інститутської та Хрещатика.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s