Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок Військвіду на Французькому бульв., 11 (1928 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 7 Листопада 2011 р. (22:18)

Житловий будинок начскладу військового відомства, арх. Айзен Я. М., 1928 р., Французький бульв., 11

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/18858898/uk/

Стиль: ретроспективізм.

Будинок відноситься до групи будинків на ділянці А. Рабіновича на Французькому бульварі (11а та 11б), але номер цього будинку не відомий можливо, що він теж прикріплений до одного з вищезгаданих номерів. У 1920-х роках ділянку Рабіновича віддали Військовому відомству.

У 1928 році військовий інженер Я. М. Айзен склав проект двоповерхового будинку на вісім квартир з пральнею та 8 сараями у підвалі.

Будинок був призначений для командного складу і на той час його можна назвати елітним. Він розташований у приморській зоні, малоквартирний. Мав власну пральню та сараї для кожної з квартир. Сами квартири, однак не були великими, всього лише дві кімнати, кухня з коморою та туалет без ванни. Однак вірогідно, що у той час великих квартир у новобудовах не влаштовували.

У 1930-х або 1950-х роках було надбудовано третій поверх, однак з боку сходової клітки це не дуже відчутно, ймовірно, що додаткові марші сходів повністю повторюють ті, що були встановлені під час будівництва будинку і лише дерев’яні тримачі на останніх маршах мають спрощений профіль. Тиньковані труби грубного опалення нагадують стиль конструктивізму.

Фасад з південній сторони має три ризаліти – центральний та два бічних. У горизонтальному членуванні поверхи розподіляє поясок, а первісний дах був прикрашений карнизом.

Оздоблення за проектом було іншим. Перший поверх передбачалося вкрити рустом, а на другому повинно було влаштовано окантовку віконних пролетів. Однак наявне оздоблення є цілком іншим –  на рівні першого поверху ризаліти прикрашені фактурним тиньком у формі двох прямокутників а над ними під дахом розташовані ліпні лаврові вінки, яки виконані у техніці притаманною архітектору А. Б. Мінкусу, не виключено, що він міг зробити зміни у оздобленні.

З північного боку розташовані входи у два під’їзди будинку. Входи та вікна сходових клітин виділені ризалітами з лізенами. Кожен вхід прихований від негоди піддашком.

 З південного торцю розташований вхід до підвалу, де розміщувалась пральня та сараї (комори), які повинні були освітлюватися за допомогою виїмки.

Будинок зберіг свої автентичні балкони, техніка виготовлення з  клепками та декоративними рамками на кульках.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s