Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Рабіновича на Французькому бульварі, 11б (1910-й р.)

Posted by Antique на Неділя, 6 Листопада 2011 р. (01:02)

Прибутковий будинок А. Рабіновича, арх. М. І. Лінецький, 1910-й р., Французький бульв., 11б

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17313621/uk/
Стиль: віденський сецесіон.
Оновлення 1: Додані фото брандмауеру правого крила

Це один з тьох будинків побудований на ділянці А. Рабіновича, який згідно з мармуровою таблицею був побудований у 1910-му році, але в переліку пам’яток місцевого значення Одеси вказана інша дата – 1912-й р. Немає підстав вважати надпис на таблиці помилковим, вірогідно, що будинок був датований у переліку пам’яток згідно року побудови сусіднього будинку.  Фасад будинку було виконано у стилі столичного віденського сецесіону, який був по суті мінімалістичним. Для одеської архітектури свого часу ця будівля мала дуже сучасний вигляд. Форма будинку має високу геометричну чіткость, а декілька декоративних елементів лише незначно підсилюють та коригують вигляд.

Будинок окремо-стоячий і згідно з будівельними нормами того часу  бічні стіни не повинні були мати вікон, однак на лівому брандмауері були прорубані вікна, але це могло бути здійснено і за радянських часів. У правому брандмауері, який також є задньою стіною правого крила будинку при будівництві влаштована ніша на яку виходять декілька вікон – це не заперечували будівельні норми. Після 1917-го року на правому брандмауері також деякі жителі квартир прорубали декілька вікон. Будинок має Г-подібний план – два крила будинку створюють тупий кут, причому ліве крило будинку виступає у якості головного фасаду і розташовано уздовж Французького бульвару, а праве крило уходить у глибину ділянки. сходова клітка знаходиться недалеко від стику крил і таким чином у кожному крилі на кожному поверсі розташовано по квартирі, а деякі приміщення квартир квартир, що розташовані праворуч також знаходяться у лівому крилі. Таким чином квартири, що розташовані ліворуч, мають більш вдале розташування, тоді як приміщення правих квартир витягнуті уздовж затісного флігеля. Кожна квартира має службові приміщення з окремим чорним ходом, які розташовані по кутам будинку.

Фасад будинку формується за допомогою двох прямокутних ризалитів, кожне шириною у одне велике вікно. У просторі між ризалітами влаштовані широкі балкони – лоджії. Ризаліти не доходять до передостаннього поверху, а на їх даху влаштовані відкриті балкони з кам’яним піддашшям. Вільний простір не зайнятий лоджіями та ризалітами складають всього лише дві одну вертикальні стрічки крайніх вікон. Непростий силует дху будинку створюється за допомогою великого складного центрального фронтону та двох простих малих фронтонів, що розташовані по вертикальним осям ризалитів. Вся поверхня малих ризалитів оздоблена фризом з квадратів, який є копією фриза сусіднього будинку під номером 11а. У центральному фризі розташовані люкарни, а також ліпні вінки – майже єдиний ліпний елемент декору. З протилежного боку фасад будинку вкритий фактурним тиньком, а біля вікон головної сходової клітки, що виходять на цей фасад розташовані символічні канелюри – коло у колі, який майже не зустрічається у архітектурі Одеси. Також зображення кола у колі зустрічається на огорожі лоджій.

У якості вхідних дверей до головного під’їзду використовуються автентичні металеві двері, які схожі  за виглядом до дверей, що ведуть до квартир. У свою черггу квартирні двері відноситься до широко вживаємого типу дверей, по якім дуже зручно ідентифікувати споруди цього архітектора. Так будинок по Французькому бульвару, 11а згідно переліку пам’яток місцевого значення Одеси належить до творчості архітектора А.Б. Мінкуса, однак ідентичні двері та інші ознаки є індикатором того, що М.І. Лінецький приймав участь у тому проекті. Стеля вестибюлю та його внутрішні двері декоровані стрічками, що створює паралелі із стрічковим оздобленням будинків 1920-1930-х років.

Квадратна ліпнина ідентична фризу на торцевої секції будинку під номером 11а.

В Одесі коло у колі використовувалась у одиничних будинках

Праве крило з боку брандмауеру

Автор креслення: Марина Бєгань. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

фрамуга входу

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s