Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Багатосекційний прибутковий будинок Рабіновича (1912 р.)

Posted by Antique на четвер, 3 Листопад 2011 р. (01:11)

Багатосекційний прибутковий будинок А. Рабіновича, арх. М.І. Лінецький, А.Б. Мінкус, 1912 р. Західна секція, 1920 – 1930-і рр., Французький бульв., 11а

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15269363/uk/
Стиль: модерн.

Новим словом у одеській архітектурі було проектування багатосекційного окремостоячого будинку. Звичайно до революції будинки були інтегровані у щільну міську забудову ,однак у районі Відрада, де втілювалась концепція міста-сада, планування та характер декору були менш обмеженими і не залежало від сусідніх будівель. Будинки у цьому районі часто будувалися у глибині саду і таким чином ділили подвір’я на дві рівні частини. Внутрішня частина подвір’я однак була затиснута між невисокою огорожею ділянки та задньою стіною будинку або будинки на сусідиних  ділянках будувались задніми стінами упритул і тоді сад весь знаходився у курдонері. Планування будинків залишалось класичним, але за відсутністю флігелів будинки не утворювали двір-колодязь. Замикаючи з півдня багатоповерхову забудову “Відради” на ділянці А. Рабіновича був створений цікавий комплекс, який складається з багатосекційного будинку, що простягнувся уздовж вулиці віце-адмірала Азарова (Французький бульвар, 11а), будинку з більш традиційним плануванням, що прикриває ділянку з боку Французького бульвару (Французький бульвар, 11б) та невисокого, ймовірно службового флігеля у дальньому куті подвір’я (адреса невідома, можливо що також Французький бульвар, 11б). Будинок по вулиці Віце-Адмірала Азарова складається з трьох секцій різного планування. Дві секції виходять передніми фасадами до подвір’я а задніми на вулицю віце-адмірала Азарова, а з боку Французького бульвару побудована торцева секція, і яка виходить головним фасадом на цей бульвар.

За дослідженнями Сергія Котелко торцева секція, що виходить у бік Французького бульвару має ранньорадянське походження, перед секцією також влаштована невелика алея. Секція має зовншній вигляд, що повторює основні риси центральної секції. Після спорудження даної секції її головний фасад став візитівкою будинку. Таким чином первісно будинок був двухсекційним і можливо, що перша секція була споруджена кількома раніше зазначеного у переліку пам’яток 1912 року.

Добре оздоблені дворові фасади є головними і таким чином прикрашають просторе незамкнене подвір’я, тоді як фасади, що виходять до вулиці віце-адмірала Азарова мають дуже спрощений вигляд. Це можна пояснити тим, що вулиця Азарова була забудована одноповерховими особняками і рідко відвідувалась кимось окрім мешканців вулиці. У подвір’ї знаходиться палісадник, який дуже постраждав  від ремонту – на старих кадрах відео, що наведені у блозі Сергія Котелко видно, що огорожа палісаднику була оздоблена барельєфами. Подібні палісадники знаходяться і під вікнами головного фасаду будинку.

У зв’язку з наявністю елементів та засобів, які використовував у своїх проектах М.І. Лінецький та його авторство, що достовірно відноситься до сусіднього будинку комплексу, можна вважати, що Мойсей Лінецький Спільно з Адольфом Мінкусом займався проектуванням цього будинку. Є особливо цікавим  вирішення сходової клітки впритул до головного фасаду будинку у торцевої та лівоворотньої  секцій, яке схоже на організацію сходової клітки будинку Раухвагера у Пироговському провулку. Використовуються Лінецьким і вхідні портали з подвійними колонами і портиками, маскарони у фільонках на античну тематику, квадрати фризу (схожі є у будинку під №11б), також двері квартир ідентичні тим, що встановлені у будинку авторства Лінецького під номером “11б”. Огорожа сходів також використовується в проектах М.І. Лінецького, однак у цьому випадку між вертикальними планками додані завитки. Правоворотня секція відрізняється від інших іншою тематикою декору, такі елементи як вхідні портали та фронтони схожі на будинок Азовсько-Донського банку (арх. А.Б. Мінкус) на розі Рішельєвської та Грецької вулиць, з іншого боку, подібну композицію має будинок авторства М.І. Лінецького на Кінній, 14, де будинок також має два трикутних фронтони, а дворові флігеля мають схожі форми як і фасади будинку з боку вул. Азарова. Також один з барельєфів секції – доісторична людина з палицею був застосований у іншому будинку М.І. Лінецького, в одному з котеджів товариства “Самодопомога” на Кленовій вулиці, 6.

Всі секції мають сіметричну композицію. Фасади торцевої та лівоворотньої секцій мають ідентичне оздоблення, тільки торцева секція більш вузька, а інтер’єри сходової клітини мають відповідне радянським часам просте оздоблення (бетонно-мозаїчні сходинки, масивна сходова огорожа простого візерунку). Центральна секція обладнана ліфтом, а сходи мармурові. У секції розташовано дві сходові клітини, можливо, що сходи з боку провулка віце-адмірала Азарова призначені для господарчих потреб.  Східна секція скоріше за все має лише одні сходи, які розташовані з боку провулку Азарова, т.е. у притул до протилежної стіни будинку, тоді як вхід до під’їзду влаштований з боку головного фасаду.

Один з авторів будинку, архітектор А. Б. Мінкус після закінчення будівництва оселився у ньому або у сусідньому будинку, що виходив на червону лінію вулиці, не пізніше кінця 1911 року.

Слід додати, що будинок знаходиться на віддалені від людних вулиць міста, що дуже погано позначилось на вигляді будинку. Деякі балкони замінені, деякі засклені. Фасади будинку локально пофарбовані на рівні деяких квартир, що надало будинку вигляд клаптевої ковдри. Над правоворотньої та лівоворотньої секціями побудовано по мансарді, які займають по половині даху. Внаслідок встановлення мансарди також знищений один з двох фронтонів правоворотньої секції – це жахливо.

Схема розташування секцій:

Загальні фото з різних ракурсів:

Торцева секція:

Лівоворотня секція, внутрішній фасад:

Повний аналог дверей будинку за адресою: Французький бульвар, 11б та одна з версій дверей багатьох будинків М.І. Лінецького:

Лівоворотня секція, зовнішній фасад:

Один з двух автентичних балконів з боку провулку.

Правоворотня секція, внутрішній фасад:

Такий же самий барельєф був використаний М.І. Лінецьким у оздобленні котеджу товариства “Самодопомога” на Кленовій вулиці.

Фронтон входного порталу

Правоворотня секція, зовнішній фасад:

Огорожа цього балкону не є автентичною.

За двоповерховим житловим будинком розташована металева конструкція, яка можливо використовувалась як огорожа у центральному палісаднику

Загальний вигляд подвір’я. У центрі – двоповерховий флігель.

Джерела:

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s