Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Вайсбейн-Борисової (1910-і рр.)

Posted by Antique на вівторок, 18 Жовтень 2011 р. (15:05)

Прибутковий будинок Емілії Осиповни Вайсбейн-Борисової, арх. М.І. Лінецький, 1910-і рр., вул. Велика Арнаутська, 58 / пров. Ніни Онілової, 28

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15168464/uk/

Стиль: неокласицизм

У довіднику “Вся Одеса” 1899-го року видання ділянка належала Н. Шумбройту, а вже у довіднику на наступний рій вказується, що ділянка належить його спадкоємцям. Якщо дані довіднику оновлювались своєчасно, то Н. Шумбройт помер у 1898-му році (дані у довідниках актуальні на попередній рік). Спадкоємці Шумбройта між 1907-1909 роками продали цю ділянку (ймовірно на неї стояв інший будинок) Вайсбейн-Борисової. У переліку пам’яток місцевого значення міста Одеси у якості власника вказаний Шубмройт та 1903-й рік побудови, однак ці дані не виглядають правдоподібними. Невідомо саме, коли була побудована наявна будівля, але часто  ділянки купувалися під нове будівництво, а відповідно стилістиці будинок, що існує, був побудований на початку 1910-х років або на рік – два раніше. Оздоблення будинку відноситься до неокласичної течії модерну, однак завдяки плавним площинам фасаду не остаточно був обірваний зв’язок з орнаментальною течею. Хоч автор будинку не вказаний у переліку пам’ятників архітектури державного значення, але характерні риси будинку дозволяють визначити автора будинку – це М.І. Лінецький. Багато елементів як і зовнішнього так і внутрішнього оздоблення було застосовано у його інших проектах, серед яких слід згадати житлові будинки Раухвагера, Стамерова, Рабіновича, Вернетти.

Вайсбейн-Борисова жила не в своєму будинку на Великій Арнаутській, а у будинку у Воронцовському провулку, 8, який у 1910-х роках належав А.А. Гермі.

Будинок кутовий у плані з крамничним поверхом, кут дуже виразно акцентований напівкруглим ризалітом, що звичайно не практикувалось у добу пізнього модерну. По центру фасаду крил розташовані ризаліти звичної форми, причому на ризаліті, що виходить на вулицю Велику Арнаутську розташований більш великий фронтон у якому знаходиться скульптура Гермеса, тоді як з боку провулка Ніни Онілової розташований простий невеликий без скульптури. Фасади будинку виразно горизонтально розчленовані поясками, також характер декорування змінюється від поверху до поверху. Перший поверх рустований фактурним рустом, на інших поверхах руст або фактура відсутня. Між другим та третім поверхами розташовані фільонки з ліпними головами та факелами. Над вікнами третього поверху проходять два ряди фризів. Нижній уявляє собою ряд вертикальних профілів, на верхньому фризі розташований рослинний декор у вигляді стебла. Декор у вигляді стебла у різних будинках застосовувався М.І.Лінецьким у ліпних деталях, візерунках дерев’яних дверей, металевих огорожах. У профільованому фризі на площі кутового ризаліту розташовані барельєфи ваз та чоловіка і коня з хвостом замість задніх ніг. Стіни останнього четвертого поверху заглиблені, що підкреслюється карнизом, який виступає між поверхами. Під фронтонами у простінках розташовані колони іонічного ордеру.

Подвір’я  не замкнене, в’їзд здійснюється крізь проїзд між будинками з боку провулку Онілової. Досить цікаво, у пластичних формах вирішенні дворові фасади.

Сходова клітка має майже центральне розташування у будинку, тільки один з кутів клітки сполучається з дворовим фасадом і у цьому куті влаштовані вузькі вікна. На сходову клітку виходять великі вікна деяких приміщень квартир. Використана сходова огорожа та особливо двері зустрічаються і в деяких інших будинках архітектора М.І. Лінецького. У квартирах збереглося автентичне ліпне оздоблення виконане у одному стилі з фасадними елементами будинку. Оздоблення під’їзду було також повторено Лінецьким у під’їздах будинку Стамерова.

Чорних хід дуже щільний і сходи достатньо круті. Огорожа сходів не має декоративних елементів, подібно до тієї, що встановлена у особняку Рено на Французькому бульварі, 15 (автор В.І Прохаска).


Ліве крило будинку
Праве крило будинкуУ деяких квартирах ще залишилось автентичне ліпне оздоблення, яке виконане у загальному стилі будинку

Автор фото: Flyfromoutside. Публікація узгоджена з автором.

Чорні сходи у правому крилі

Джерела:

  • Вся Одесса. Адресная и справочная книга. 1902-1903 рр. Одесса, 1903
  • Вся торгово-промышленная Одесса. Адресно-справочная книга на 1914 годъ. Одесса, 1914
  • Сайт citywalls.ru. Сообщение в теме “Одесса. Модерн” №138
Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s