Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель В.Т. Пташникова на Старопортофранківській вул. (ІІ-а пол. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Неділя, 16 Жовтня 2011 р. (19:57)

Флігель В.Т. Пташникова, ІІ-а пол. ХІХ ст., Старопортофранківська вул., 97 / Тираспольська вул., 34
Дворовий флігель на мапі: http://wikimapia.org/21861496/uk/
Стиль: безстильовий.

Ще у ХІХ ст. ділянка на розі Старопортофранківської та Тираспольській вулиці належала Пташниковим. За даними Єви Краснової у 1881 році Василь Тимофієвич Пташников створив фірму, що займалася постачанням галантереї. Наприкінці ХІХ ст. В.Т. Пташников вмирає ,але його справу продовжують сини Анатолій, Іван та Микола, які створюють торгово-промислове товариство спадкоємців В.Т. Пташникова.

Пташниковим належало декілька ділянок, у тому числі ділянка на жвавому перетині Старопортофранківської та Тираспольської вулиць. Наприкінці ХІХ ст. на ділянці був розташований простий двоповерховій будинок світлого кольору, який міг мати походження ще з початку ХІХ ст. Споруда мала високий аттик увінчаний вазами. У будинку була розташована контора торгового-промислового товариства “Спадкоємці В.Т. Пташникова”, якому належала дана ділянка. Товариство займалося постачанням тканин, галантереї та одягу і мало численні магазини у Одесі а також у інших містах Херсонської губернії. Окрім вищенаведеного ще існував магазин і у Кишеневі та Ялті.

Вірогідно ще у ХІХ столітті був побудований дворовий флігель, вже пізніше, у 1911-1913 роках виникли кутовий, призматичного вигляду будинок з крамницями на двох поверхах, а з боку Старопортофранківській поруч був побудований прямокутний у плані будинок з симетричною композицією. Будинки мають зовсім різний декор, який було виконано в єдиної стилістиці, горизонтальні віконні вісі збігаються.

Флігель є дуже простим, його фасад, щоби не нагадувати коробку, прикрашений лізенами, поверхи розподіляються карнизами, а вхід виділений ризалітом з напівкруглими нішами. Сходи повністю металеві, а візерунок еклектичної огорожі зустрічається у ряді будинків останньої четверті ХІХ ст у центрі міста та на Молдованці.

 

“Вся Одеса”, 1900 р.

 

Джерела:

  • Старая Одесса: Торговля и промышленность: [книга-альбом/ авт-сост. А.А. Дроздовский]. – Одесса: ВМВ, 2009. – 432 с.: илл. ISBN 978-966-413-088-9

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s