Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок спадкоємців В.Т. Пташникова по Тираспольській (кутовий) (1913 р.)

Posted by Antique на неділя, 16 Жовтень 2011 р. (19:56)

Будинок спадкоємців В.Т. Пташникова, фор-проект: арх. Фрідріх фон Діц (кутовий будинок), пристосування арх. М.І. Лінецький, буд. М.П. Медведєв, 1913 р. Старопортофранківська вул., 97 / Тираспольська вул., 34

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17783046/uk/
Стиль: модерн (віденська сецесія).

Ще у ХІХ ст. ділянка на розі Старопортофранківської та Тираспольській вулиці належала Пташниковим. За даними Єви Краснової у 1881 році Василь Тимофієвич Пташников створив фірму, що займалася постачанням галантереї. Наприкінці ХІХ ст В.Т. Пташников вмирає ,але його справу продовжують сини Анатолій, Іван та Микола, які створюють торгово-промислове товариство спадкоємців В.Т. Пташникова.

Пташниковим належало декілька ділянок, у тому числі ділянка на жвавому перетині Старопортофранківської та Тираспольської вулиць. Наприкінці ХІХ ст. на ділянці був розташований простий двоповерховій будинок світлого кольору, який міг мати походження ще з початку ХІХ ст. Споруда мала високий аттик увінчаний вазами. У будинку була розташована контора торгового-промислового товариства “Спадкоємці В.Т. Пташникова”, якому належала дана ділянка. Товариство займалося постачанням тканин, галантереї та одягу і мало численні магазини у Одесі а також у інших містах Херсонської губернії. Окрім вищенаведеного ще існував магазин і у Кишеневі та Ялті.

У 1913 році спадкоємці Пташникова вирішили забудувати ділянку житловими будинками. Замовлення отримав архітектор М.І. Лінецький, який спорудив два різних за оздобленням будинки. Комплекс складається з двох окремих чотириповерхових будинків, які побудовані впритул один до одного і мають спільне подвір’я, а також дворового окремого флігеля, який і розташований у вищезгаданому подвір’ї. На розі вулиць розташований кутовий, призматичного вигляду будинок з крамницями на двох поверхах. З боку Старопортофранківській поруч був побудований прямокутний у плані будинок з симетричною композицією. Будинки мають зовсім різний декор, який було виконано в єдиної стилістиці, горизонтальні віконні вісі збігаються.

Правий будинок є приблизною копією віденського прибуткового будинку спроектованого архітектором Фрідріхом фон Діцем (Friedrich von Dietz) в районі Флорідсдорф на вулиці Prager Strasse, 11. Знімок даного будинку був опублікований у четвертому томі Архітектурної енціклопедії складеною Г.В. Барановським у 1900-х роках. На жаль будинок у Відні згорів у 1940-х роках під час бомбування і втратив 99 процентів декору.

Будинки Пташникова будувалися вже тоді, коли у Відні модерн вийшов з моди, але досконала архітектура сецесіону не виглядала засторілою серед одеських будинків того часу. За даними В.А. Пилявського будівлі споруджалися під наглядом інженера Михайла Медведєва. Не виключено, що М.П. Лінецький без узгодження з автором оригінального твору зробив копію фасаду, плагіатори часто подавали свою копію нібито зроблену під натхненням оригінального твору. Не виключено, що і фасад будинку з майоліковими панно також скопійований з іноземного взірця.

Кутовий будинок уявляє собою призматичний об’єм, частина якого, що виходить до перехрестя вулиць підкреслена ризалітом, балюстрадою – аттиком і фронтонами на даху. У будинку влаштовані крамниці на двох поверхах, причому з боку Тираспольської вулиці крамниці займають лише третину другого поверху. На відміну від будинку по Старопортофранківській, декор кутового будинку більш стриманий, одна частина декору розповсюджена по всьому фасаду і зосереджується у підвіконних фільонках, інша частина декору складає карниз під дахом. Єдиний ліпний маскарон будинку входить до складу композиції на базі фронтону з боку Тираспольської вулиці. Також металевими маскаронами прикрашені огорожі більш широких балконів.

Відсутність підворіття і наявність крамниць обумовили незвичне розташування входу з боку подвір’я до одного з під’їздів. Вхід у інший під’їзд знаходиться з боку Тираспольської вулиці, який цікавий тим, що він також одноразово є додатковим прохідом до подвір’я. Прохід був влаштований для зручності, тому що підворіття знаходиться не дуже близько у сусідньої секції з боку Старопортофранківської. У обох секціях розташовані однакові типові огорожі сходів модернізованого неоготичного характеру, які застовувались у Одесі Е.Я. Меснером, С.А. Ландесманом та можливо Ж.Л. Гофманом, а також у Санкт-Петербурзі на початку ХХ-ст. Ще одним цікавим фактом є однакові двері до квартир у будинках М.І Лінецького, що описуваються у цієї статті, та у будинку Е.С. Вернетти (автор: А.Б. Мінкус) на вулиці Ніжинської, 52, який був побудований роком раніше. Враховуючи схожі призматичні обєми будинкім можна припустити, що Адольф Мінкус приймав участь у проектуванні цього будинку, та/або навпаки, М.І. Лінецький допомогав Мінкусу у створенні будинку Е.С. Вернетти. По якимось причинам на останньому поверсі сходової клітки два верхніх невеликих вікна були закладені у наслідок чого освітлення на останньому марші не дуже добре. Стеля сходової клітки оздоблена класичним карнизом і знаходиться у поганому стані – протікає.

Окрім товариства Паташникових на ділянці були розташовані і інші заклади, серед яких був взуттєвий магазин торгової мережі Ісаака М. Каменецького (представник Лібавського механічного виробництва взуття “Ліва”) та взуттєва крамниця Йосипа Філюрина.

“Вся Одеса”, 1910 р.

 

“Вся Одеса”, 1900 р.

Джерело: Старая Одесса: Торговля и промышленность: [книга-альбом/ авт-сост. А.А. Дроздовский]. – Одесса: ВМВ, 2009. – 432 с.: илл. ISBN 978-966-413-088-9

“Вся Торгово-промышленная Одеса”, 1914 р.

“Вся Одеса”, 1910 р.

“Вся Одеса”, 1910 р.

Первісно на ділянці був розташований двоповерховий будинок з гарним аттиком з ваз.

Будинок в Відні на Prager Strasse, 11 (арх. Фрідріх фон Діц). Джерело: Архітектурна енциклопедія Г.В. Барановського (ліве фото), автор блогу (праве фото).

Prager Strasse 11, Відень.

Старопортофранківська вул., 97

Вул. Старопортофранківська. 1976 р. Джерело: facebook.com. Користувач: Олександр Отдельнов.

Загальний вид на обидва будинки з боку Старопортофранківський:

1. Кутовий будинок на розі Старопортофранківської (ліворуч) та Тираспольської (праворуч)

Загальний вигляд кутової секції. Приблизна копія одного з прибуткових будинків запроектованих архітектором Фрідріхом фон Діцем.

Вид з боку Старопортофранківської

З цього боку крамниці займають третину другого поверху:

 

Вид з боку Тираспольської

На житлових поверхах будинок облямований ліпними стрічками, а деяким елементам декору притаманна класична стилістика

Балкони мають простий геометричний візерунок

Двері іденитичні тим, які були використані у будинку Вернетти на Ніжинській вулиці (автор: А.Б. Мінкус).

Типова модель сходів у стилі модернізованої готики

 

Джерела:

  • Старая Одесса: Торговля и промышленность: [книга-альбом/ авт-сост. А.А. Дроздовский]. – Одесса: ВМВ, 2009. – 432 с.: илл. ISBN 978-966-413-088-9

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s