Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігелі Ф. О. Єгорова (1909—1910 рр.)

Posted by Antique на Четвер, 13 Жовтня 2011 р. (02:11)

Флігелі Федіра Опанасовича Єгорова, отримання планів: Х. Глауберзон, нагляд: невідомо, 1909—1910 рр., вул. Дідріхсона, 9

Прибутковий флігель на мапі:  http://wikimapia.org/19393123/uk/
Службовий флігель на мапі: http://wikimapia.org/19393129/uk/
Паливний склад на мапі: http://wikimapia.org/21837025/uk
Стиль: модерн

Відомі власники ділянки:

  • 1870-і рр. – Барановський
  • 1880-і рр. – Лапеус
  • 1890-і рр. – 1898 р. – В. Параскева
  • 1898 р. – 1909-1910 рр. – Микола Іванович Амбелікопуло
  • 1909-1910 рр. – до Жовтневої революції – Федір Опанасович Єгоров

На ділянці Миколи Івановича Амбелікопуло, де ще у 1901 році був споруджений особняк за проектом архітектора М.І. Лінецького було два окремих подвір’я розділених флігелем. За даними Сергія Котелко у першому подвір’ї знаходилось два флігеля побудованих у той же час, що і сам особняк, а у другому подвір’ї булі влаштовані майстерні кінних екіпажів та склад.

У 1909 році ділянку придбав Федір Опанасович Єгоров. Новий власник більше цікавився прибутковими будинками і побудував на другому подвір’ї особняка (дані Олега Губаря та Дмитра Шаматажі) житловий флігель на 16 квартир, флігель для прислуги та дров’яний склад. У 1909 році Егоров подав на затвердження проект двоповерхового і триповерхового флігелів, а у 1910 році триповерхового флігеля частиною з підвалом. Майстерні ж були зруйновані. Флігелі не оздоблені ліпним декором, у наявності тільки руст та неокласичні вхідні портали. У 1910 році був отриманий дозвіл на розміщення будівельних матеріалів на тротуарі, дозвіл було доручено отримати Х. Глауберзону. Триповерховий флігель на ділянці не присутній, можливо його звели тільки до другого поверху.

Друге подвір’я займає велику площу отриману за рахунок частини території сусідньої ділянки і тому задній флігель буз запроектований дуже довгим, на всю ширину двору. Цей двоповерховий флігель складається з чотирьох однакових Т-подібних у плані секцій на 4 квартири з центральним розташуванням сходів. Ззовні вони оформлені, як монолітна будівля з рустованим фасадом на рівні першого поверху. Входи у під’їзди оформлені порталами з трикутними портиками. Також у другому зліва флігелі влаштований чорний хід без виразного оформлення, як інші. Сходи та майданчики виконані з мозаїчного бетону.

На сході розташований флігель для прислуги. К плані споруда є прямокутною, по кутам фасаду розташовані великі вікна. Підлога єдиного під’їзду вкритий кахлями, вірогідно з гігієнічних причин. Сходи аналогічні задньому флігелю, а на стелі розташований такий же самий карниз, однак у зв’язку з звичайним віконним освітленням на стелі також розташована ліпна розетка.

У західній частині ділянці було споруджено одноповерховий склад палива Г-подібного плану. У ІІ-й половині ХХ ст він був надбудований двома поверхами. Вікна розділені лізенами без декору. Залишається під питанням, де будівельники знайшли два дореволюційних балкони. Не виключено, що дані балкони були розташовані із зворотніх боків інших флігелів ділянки і у ІІ-й пол. ХХ ст. вони були демонтовані. Дана версія потребує ретельної перевірки.

Задній флігель:

Двері чорного ходу

Двері у один з основних під’їздів

Двері тамбуру

Флігель

Флігель

Флігель

Флігель

Флігель

Флігель

Флігель

Флігель

Флігель.

Флігель для прислуги.

Перебудований у житло склад палива.

Перебудований у житло склад палива.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s