Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок С. В. Шестопала на вул. Богдана Хмельницького (1900-і рр., 1911 р.)

Posted by Antique на Середа, 12 Жовтня 2011 р. (13:18)

Будинок Соломона Викторовича Шестопала, арх. ймовірно С. В. Шестопал і Л. М. Чернігов, ймовірно 1900-і рр. Житлові флігелі, арх. ймовірно Л. М. Чернігов і С. В. Шестопал, нагляд: А. В. Юргевич 1911 р., вул. Богдана Хмельницького, 65
Будинок на мапі (головний будинок): http://wikimapia.org/13449521/uk/
Стиль: модерн.
Охоронний статус: пам’ятка історії місцевого значення (Рішення Одеського облвиконкому  № 381 від 27.07.1971 р.)

Відомі власники ділянки:

 • кін. ХІХ ст. – 1902 – 1903 рр. – А. Шполянський
 • 1902 – 1903 рр. – до Жовтневої революції – Соломон Викторович Шестопал

Нарикінці ХІХ століття на ділянці був розташований завод проволоки А. Шполянського. Підприємство було дуже рентабельне і у зв’язку з необхідністю розширення на початку 1900-х років завод переїхав на Куяльницьку дорогу, 6 (нині завод ім. Дзержинського на Вапняковій вулиці).

Хоча ділянка на Богдана Хмельницького, 65 розташована далеко від центру, але вулиця Степова на яку також виходить дана ділянка, була найбільш популярним шляхом на Олексійовський ринок та до Олексіївської церкви. Наприкінці ХІХ ст. – початку ХХ століття на Степовій з’являється декілька триповерхових будинків, крамниці, та вишукана будівля шостого відділення Товариства приватного ломбарду. Між 1902 та 1903 роками ділянку у А. Шполянського придбав Соломон Шестопал, який пізніше придбав ще дві ділянки у центрі міста, на яких спорудив дуже коштовні прибуткові будинки. Ділянка на Богдана Хмельницького була його першої придбаною ділянкою.

Наявний двоповерховий будинок з’явився приблизно в середині 1900-х років, у ньому в межах 1905 та 1907 роками розмістилася приватна жіноча гімназія Є.А. Вісковатової (тел. 27-77), що свідчить про заможність жителів навколишніх кварталів. Начальниця гімназії Лізавета Вісковатова також була членом товариства допомоги нужденним учням гімназії Вісковатової та членом піклувальної ради жіночої гімназії Софії Андріївни Фон-Гірш Брамм. Вочевидь гімназії Є.А. Вісковатової та С.А. Фон-Гірш Брамм зв’язували певні стосунки, деякі викладачі працювали у обох гімназіях.

Є.А. Вісковатова мала власний будинок на вул. Ковальській, 2, де серед інших жителів мешкали її родич Д. Олексійович Вісковатов, який був членом піклувальної ради гімназії С.А. Фон-Гірш Брамм і викладачка гімназії Є.А. Вісковатової Віра Іванівна Заболотська. Майже навпроти по Каретному провулку, 25 проживав викладач математики гімназії Вісковатової Микола Миколайович Лескевич.

Викладачі чоловіки були достатньо заможними особами і мешкали  коштовних будинках, предмети викладачок не вказувались, а самі вони жили у спорудах фонової забудови.

Склад викладачів гімназії:

 • начальник Єлизавета Андріївна Вісковатова (жила у будинку С.В. Шестопала, Богдана Хмельницького, 65)
 • Голова педагогічної ради надвірний радник Порфірій Вікторович Подлипський (Будинок В.А. Поплавської, вул. Дігтярна, 17)
 • законовикладач священник Єген Михайлович Клопотов (архієрейський будинок домової Михайлівської церкви Михало-Семенівського сирітського будинку, Високий пров., 22)
 • законовикладач священник протоієрей Митрофан Ігнатійович Попов (архієрейський будинок Михайлівської церкви на Молдаванці, Михайлівська площа)
 • законовикладач католицької віри патер Філіп Якович Беккер (архієрейський будинок Римо-католицької парафіяльної церкви, Катеринінська вул., 33)
 • викладач російської мови директор Міського сирітського будинку статський радник Костянтин Олександрович Пятницький (Сирітський будинок, пров. Олександра Матросова, 1)
 • викладач російської мови без чину Григорій Васильович Маймескул (або Маймаскул) (Будинок Т. і О.М. Веліканових, Спирідонівська вул., 14)
 • викладач математики Микола Миколайович Лескевич (Будинок Ф.А. Родзишевського, Каретний пров., 25)
 • викладач історії Сергій Іванович Сокольницький (Будинок М.І. Амбелікопуло, Дідріхсона вул., 9)
 • викладач природознавства Іван Ілліч Чевдарь (Будинок М.М. Любинської, жіноча гімназія С.А. Фон-Гірш Брамм, Лютеранський пров., 1)
 • викладач природознавства Г.Б. Юдицький
 • викладачка Олена Фоминічна Гиньковська (Будинок І.І. Маркова, Старопортофранківська вул., 7)
 • викладачка Агнія Іванівна Янас (Будинок Ф.С. Міросхеджі, Дворянська вул., 30)
 • викладачка Стефанія Ілларіонівна Бобновська (Будинок А.-М. Б. Благодатного, Ковальська вул., 33)
 • викладачка Кароліна Ебергівна Торсен (Будинок князя К.О. Горчакова, Лютеранський пров., 3)
 • викладачка Гільда Яківна Гергардт (Будинок В.М. Балицького, Ковальська вул., 22)
 • викладачка Ганна Ол. Лінде (Будинок А.В. Родіонової, Інтернаціональний пров., 2)
 • викладачка Олена Євгенівна Логинова (Будинок В.І. Афанасьєва, Канатна вул., 62)
 • викладачка Євгенія Олександрівна Кисельова (Будинок З.Г. Репіч, Новосельського вул., 39)
 • викладачка Валентина Володимирівна Черніговська
 • викладачка Марія Іванівна Гребнева (Будинок Л.М. Кондрацова, Калантаєвська вул., 51)
 • викладачка Віра Кузьмінічна Бовшік (Будинок Г.А. Бовшика, Раскидайлівська вул., 8)
 • викладачка Віра Дмитрівна Соколова
 • викладачка Віра Іванівна Заболотська (Будинок Є.А. Вісковатової, Ковальська вул., 2)
 • викладачка Генрієтта Юлійовна Медзиховська (Будинок Є.Є. Гальциної, Чорноморська вул., 10)
 • викладачка М.І. Скорділлі (Будинок Є.М. Єфімової, Каретний пров., 6)
 • викладачка Олена Михайлівна Талапіндова (Будинок Г.-Х. І. Ліпецкера і М.М. Зільбершмідта, Градоначальницька вул., 21)
 • викладачка Лідія Олександрівна Копейщикова (адреса невідома, але поблизу, на Степовій вул., 48 жив Олександр Петрович Копейщиков)
 • лікар та член ОВІТТ Собеслав Брониславович  Понсет-де-Сандон (Будинок Є.С. Вернетти, Ніжинська вул., 52)
 • лікар С.Ф. Статкевич (Особняк Д.А. Магнера, Обсерваторний пров., 3)

Судячи по викладацькому складу гімназія була солідним закладом, частина викладачів мала іноземне походження, відвідувати її було зручно не тільки православним, а і католикам. Багато викладачів також працювали у інших навчальних закладах.

У 1910-х роках також відбулося спорудження двох окремих триповерхових флігелів. Ділянка С. В. Шестопала має типову для Молдаванки велику глибину.

Головний будинок, який виходить на червону лінію вулиці невисокий, двоповерховий. Центральна частина виділена ризалітом з двома фронтонами геометричного характеру. У простінках влаштовані лізени, які здійснюють вертикальне членування фасаду. Фасад на першому поверху прикрашений лише горизонтальними профілями, тоді як на рівні другого поверху лізени оздоблені плоскими ліпними формами, а над вікнами влаштований ліпний фриз у формі меандру.

Два триповерхових флігеля у подвір’ї компактно розташовані окремо у його кінці, вірогідно, на всяк випадок, передбачалась добудова додаткових флігелів, а тим часом простір перед флігелями ймовірно використовувався для возів та коней, тому що таке планування будівель було притаманно заїжджим дворам. Триповерхові дворові флігелі відрізняються конструкцією від двоповерхового головного флігеля, вони уявляють собою типові житлові флігелі, які можна зустріти будь де у центрі міста. Також не виключено що головний флігель був перебудований і первісно мав відкриту галерею. Правий дворовий флігель має лише одне парадне, яке було виділене ризалитом, а з боку заднього брандмауера розташовані ніші які призначалися для вікон (на поверхні брандмауеру заборонялось влаштовувати вікна, але вікна у нішах дозволяли обійти цю заборону).

Задній дворовий флігель має таку ж саму довжину, як і головний, у ньому розташовано два парадних входи. Дослідження правого парадного виявило декілька автентичних дверей та ліпний карниз на стелі сходової клітки. Двері виконані у спрощеному варіанті типового дизайну архітектора Л.М. Чернігова.

Під час Жовтневої революції у 1919 році, коли місто було у руках білої гвардії у будинку відбулася таємна конференція більшовицької Одеської підпільної організації Молдаванського району завдяки чому будинку було надано статус пам’ятника історії.. Після Жовтневої революції замість гімназії були влаштовані ясла ОХМАДИТу №4. Нині у будинку розташоване Одеське професійно-технічне училище машинобудівництва.

Огорожі балконів, сходи та двері є достатніми прикметами, щоби стверджувати, що весь комплекс будинків належить авторству архітектора Л.М. Чернігова, зовнішній декор у цілому також відповідає його творчості.

Головний будинок у якому була розташована гімназія Є.А. Вісковатової.

Правий окремий флігель на мапі: http://wikimapia.org/21830379/uk/

Правий бічний флігель.

Задній окремий флігель на мапі: http://wikimapia.org/21830392/uk/

Задній флігель.

Дах й досі вкритий черепицею

Карниз у тамбурах квартир

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s