Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок С. В. Шестопала на вул. Пантелеймонівській, 56 (1910 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 11 Жовтня 2011 р. (16:56)

Будинок Соломона Вікторовича Шестопала, арх. ймовірно Л. М. Чернігов, С. В. Шестопал,  1910 р., вул. Пантелеймонівська, 56 / вул. лейтенанта Шмідта, 21
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16688621/uk
Стиль: ретроспективізм у єгипетських ремінісценціях
Охоронний статус: пам’ятка архітектури номер 608-Од (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р. Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Будинок був побудований на ділянці яка до того належала Ш.Шихману та М. Віноградовій. Пізніше ділянка була придбана Соломоном Вікторовичем Шестопалом, однак у довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” за 1914-й рік власником ділянки вказаний деякий Грінберг без ініціалів. У переліку пам’яток місцевого значення можна зустріти зовсім інший запис: “Прибутковий будинок Гроссман, арх. А.Б. Мінкус, 1903-1905 рр.”, але як говорив російський колектив “Козьма Прутков”: “Якщо на клітці слона прочитаєш напис «буйвіл», не вір очам своїм”. Для визначення належності до творів Л.М. Чернгова достатньо тільки поглянути на фасад. Скоріше за все, що будинок Гросмана знаходиться (або знаходився) по іншому номеру або і зовсім на іншому боку вулиці. С.В. Шестопал володів даною ділянкою і навіть жив саме у цьому будинку, у його квартиру був проведений телефон з номером 30-08. Шестопал був членом Товариства допомоги нужденним 5-ї чоловічої гімназії (Пантелеймонівська вул., 13), яка розташована у сусідньому кварталі, а також членом Товариства нужденним приватної жіночої гімназії Вісоковатової (Будинок С. В. Шестопала, вул. Богдана Хмельницького, 65). За даними сайту “Домофото“, а власне ДАОО, прохання на спорудження будинку було подано Шестопалом у 1910-му році.

Фасади будинку Шестопала виконані у єгипетській стилізації , яка дуже подобалась архітектору Чернігову. Хоча тут відсутні сфінкси та барельєфи на єгипетську тематику, як на Коблевській, 38б, однак могутні ризалити, що що завершуються монолітними трапецоїдними фронтонами, балкони “єгипетської” серії будинків Чернігова та трапецоїдні напівколони. Хоча деякі елементи декору відносяться до грецької культури, так як меандри, однак у цілому переважають масивні прості геометричні елементи оздоблення. Над вікнами другого поверху розташовані трикутні фільонки – подібним чином декоровані вікна другого поверху будинку М.М. Маркова на Пироговській вул., 19.

Майже квадратний отвір брами оформлений розкріповками, подібним чином вирішували вхідні портали у будинках у стилі Ар-Деко. Стулки брами вирогідно автентичні, вони складаються з широких стрічок металу з вузькими просвітами між ними. Дворові фасади оздоблені аналогічно дворовим фасадам будинку Маркова на Пироговській. Також можна припустити, що і будинок Шестопала і будинок Маркова спроектовані по одному типовому проекту, що варіюється в залежності від розмірів ділянки.

Інтерєрі кутових сходів вирішені у схожому стилі з будинками Руссова на Коблевській – такі же самі бетоно-мозаїчні підлоги, двері квартир. В схожій техніці виконані і сходові огорожі, однак у будинку Шестопала очевидний вплив 1910-х років (тобто доби раціонального модерну), декоровані тільки балясину у місцях монтування огорожі до сходинок. Візерунок, який складається з овалу та витків меандру обабіч зустрічається у будинках Прохаски, Мінкуса та Панпулова, однак Чернігов вирішив огорожу у загостреному варіанті, що більш підходить єгипетської стилізації фасадів. Також слід привернути увагу до ліпного фризу на стелі сходової клітки, який у точності повторює фриз будинку Руссова на Софіївській, 16.
Кутові квартири починаються з шестикутного коридору, від якого у всі боки відходять кімнати, що прикрашені під стелею ліпними модерновими фризами рослинного спрямування.

Ліве крило будинку (вул. Лейтенанта Шмідта)

Ліве крило будинку (вул. Пантелеймонівська)

Північний дворовий фасад (оздоблений подібно дворовим фасадам будинку Маркова на Пироговській)

Південний фасад.

Південний фасад. Вид на вікна кутового під’їзду.

Західний фасад.

Східний фасад.

Східний фасад.

Східний фасад.

Північний фасад.

Північний фасад.

Кутовий під’їзд.

Бетоно-мозаїчнів майданчикі оформлені такими же самими візерунками, як будинки Руссова на Коблевський 38а, 38б.

Двері цього візерунку традиційні для будинків архітектора Л.М. Чернігова

Ліпний карниз аналогічний тому, що знаходиться у будинку Руссова на Софіївській, 16

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s