Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. М. Маркова на вул. Пироговській, 19 (1912 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 11 Жовтня 2011 р. (13:26)

Будинок Михайла Михайловича Маркова, арх. ймовірно Л. М. Чернігов, нагляд: інж. М. М. Марков, 1912 р., Пироговська вул., 19 / Сільськогосподарський пров.

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16617270/uk/
Стиль: модерн.

У реєстрі пам’яток архітектури місцевого значення автором будинку вважається інженер Михайло Михайлович Марков, який був і замовником будинку, однак безліч деталей фасаду говорить о том, що автором проекту був архітектор Леонід Маркович Чернігов. Таким чином Марков вірогідно замовив проект у Л.М. Чернігова, а потім можливо ввів певні зміни і сам здійснював нагляд за будівництвом. Подібним чином за допомогою архітектора Н.Д. Шульгіна  М.М. Марков побудував для себе будинок на Малій Арнаутській вул., 51.

Михайло Марков можливо мав чин провінційного секретаря і жив у будинку П.А. Вассала на Канатній вул., 28, а у його квартиру було проведено телефону лінію з номером 44-14.

Фасади будинку виконані у єгипетській стилізації, менш явній, ніж у домі Руссова на Коблевській, 38б, однак трапецоїдні форми декору та ризалітів, характерні фронтони та візернунок балконів все ж привносять частку духу Єгипту у цей куток Одеси. Декорування будинку здійснено за допомогою пласких елементів, тож фасади потребували біль сильного засобу виразу, яким в даному випадку виступають п’ять ризалитів., які перемежаються з вертикалями балконів. Фасад більш видовженого лівого крила будинку є більше насиченим – три ризалита та дві вертикалі балконів, вхідний портал та підворіття. У порівнянні з тим, праве крило має два ризаліти, у кожному з яких розташовано по вхідному порталу та ряд балконів між ризалітами. Вхідні портали будинку більш за все нагадують вхід до єгипетського храму або гробниці. Кут будинку акцентований двома великими балконами верхніх поверхів, але це рішення дещо масивне і здається незакінченим – можливо, що кут будинку вінчав фронтон або нині втрачені інші елементи оздоблення.

Дворові фасади мають типове для Л.М. Чернігова оздобленні, тільки замість горизонтальних профілів на стінах був використаний руст. Двері квартир вже знайомі по будинкам Руссова доби модерну, однак у цьому будинку була використана огорожа сходів іншого типу. Подібні огорожі зустрічаються у будинках побудованим по проектам інших архітекторів і виконувались у різнорідних варіантах – у даному випадку балясини приплющені, до стійки прикріплені металеві шарики.

фасад з боку Пироговської вулиці

фасад з боку Сільскогосподарського провулка

Північний дворовий фасад

Східний дворовий фасад

Південний дворовий фасад

Західний фасад

Балкон дворового фасаду

Арка проїзду

Вхід у під’їзд у дворі

Візерунки на бетоно-мозаїчних майданчиках

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s