Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одесса. Будинок Черепіннікова (Руссова) на вул. Ланжеронівській (1920-і, реконстр. 1840-х та кін. 1900-х рр.)

Posted by Antique на понеділок, 10 Жовтень 2011 р. (21:33)

Житловий будинок К. Черепіннікова, 1820-і рр., реконструкція арх. Ф.Й. Моранді, 1840-і рр., реконструкція для О.П. Руссова арх. Л.М. Чернігов, 1907 р., Ланжеронівська вул, 19

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/21811230/uk/
Стиль: ренесанс з елементами модерну.


Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907 рр.  – К. Черепінніков
  • 1906-1907 рр.  – 1908 р. – Олександр Петрович Руссов
  • 1908 р. – до Жовтневої революції – спадкоємці Руссова

Із довідників “Вся Одесса” рубежу століть відомо, що цей будинок золотого століття Одеси наприкінці ХІХ століття належав К. Черепіннікову. У довіднику В.А. Пилявського вказано, що будинок був побудований невідомим архітектором у 1920-х роках, а у 1940-х роках він був реконструйований Ф.О. Моранді і вирогідно тоді вуличні фасади набули теперішнього вигляду.

У 1907 році на замовлення О.П Руссова за проектом архітектора Л.М. Чернігова була зроблена чергова реконструкція.

Одною з головних прикмет авторства Л.М. Чернігова є характерне членування вікна сходової клітини, яке також зустрічається у дворовому флігелі на Дворянській вул., 18. Також огорожі чорних сходів були використані власної модифікації, розробленої Черніговим на базі більш складного первісного варіанта, таку огорожу можна зустріті у будинку Руссова на Софіївській вул., 16. Слід зазначити, що до реконструкції будинок був галерейним згідно тодішніх технологій, однак на сегодняшній час галереї відсутні, а дворові фасади будинку мають чіткі трапецоїдні форми – такий вигляд будинок міг отримати не раніше часів модерну. Також двері входу до заднього флігеля закрити дверми, які булі зняті з однієї з квартир флігеля. Дизайн дверей був розроблений Л.М. Черніговим і використовувався ним у багатьох його проектах першої декади ХХ ст.

Щодо фасаду будинку, то можна стверджувати, що від часів “Belle epoque” він отримав тільки нові балкони з підставками для квітів та можливо наличники третього поверху, якщо не був надбудований і цілий поверх. У іншому будинок уявляє собою типову споруду тих часів, видовжену, з центральним ризалитом прикрашеним рустованими лопатками та невеликим фронтоном. На рівні першого поверху фасад вкритий стрічковим рустом.

У головному крилі влаштовано два парадних під’їзди входи до яких розташовані з боку вулиці. Гарний дизайн в стилі модерну мають двері під’їздів. Ще один парадний під’їзд розташований у задньому крилі, двері даного під’їзду вірогідно первісно були квартирними, поки власник одній з квартир не перемістив її до входу у під’їзд, а собі встановив залізні двері. Огорожі сходів всіх парадних під’їздів є однаковими, такі сходи Чернігов влаштовував у багатьох будинках, наприклад у будинку на Софіївській, 16 згаданому вище. Стелі сходових кліток прикрашають падуги з жіночоми маскаронами, така падуга зустрічається у будинку О.П. Руссова на Софіївській, 16 та будинку С.В. Шестопала на Пантелеймонівській вул., 56 (1910-і рр.).

Джерело: facebook.

Останній балкон авторства Л.М.Чернігова.

Балкон радянських часів.

 

Північний дворовий фасад

південний дворовий фасад

Огорожа біля південного дворового фасаду

східний дворовий фасад

західний дворовий фасад

Огророжа “чорних” сходів

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s