Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одесса. Будинок Черепіннікова (Руссова) на вул. Ланжеронівській (XIX ст., 1907 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 10 Жовтня 2011 р. (21:33)

Житловий будинок, XIX ст. Реконструкція для О. П. Руссова арх. Л. М. Чернігов, нагляд: невідома особа, 1907 р., Ланжеронівська вул, 19

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/21811230/uk/
Стиль: історизм (модерн у інтер’єрах).


Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1906-1907 рр.  – К. Черепєнніков
  • 1906-1907 рр.  – 1908 р. – Олександр Петрович Руссов
  • 1908 р. – до Жовтневої революції – спадкоємці Руссова

У 1875, 1883 роках ділянка належала Черепєннікову, у 1898 році – К. Черепєннікову. Невідомо, як виглядав будинок спочатку. Наприклад це взагалі могла бути двоповерхова споруда, адже оздоблення третього поверху суттєво відрізняється.

У 1907 році на замовлення О.П Руссова за проектом архітектора Л. М. Чернігова була зроблена  внутрішня реконструкція, принаймні сходові кліткі, віхдні двері було виконано у стилі модерну.

Одною з головних прикмет авторства Л.М. Чернігова є характерне членування вікна сходової клітини, яке також зустрічається у дворовому флігелі на Дворянській вул., 18. Також огорожі чорних сходів були використані власної модифікації, розробленої Черніговим на базі більш складного первісного варіанта, таку огорожу можна зустріті у будинку Руссова на Софіївській вул., 16. Слід зазначити, що до реконструкції будинок був галерейним згідно тодішніх технологій, однак у сьогоденні галереї відсутні, а дворові фасади будинку мають чіткі трапецоїдні форми – такий вигляд будинок міг отримати не раніше часів модерну. Також двері входу до заднього флігеля закрити дверми, які булі зняті з однієї з квартир флігеля. Дизайн дверей був розроблений Л. М. Черніговим і використовувався ним у багатьох його проектах першої декади ХХ ст.

Щодо фасаду будинку, то можна стверджувати, що від часів “Belle epoque” він отримав тільки нові балкони з підставками для квітів. У іншому будинок уявляє собою типову споруду тих часів, видовжену, з центральним ризалітом прикрашеним рустованими лопатками та невеликим фронтоном. На рівні першого поверху фасад вкритий стрічковим рустом.

У головному крилі влаштовано два парадних під’їзди входи до яких розташовані з боку вулиці. Гарний дизайн в стилі модерну мають двері під’їздів. Ще один парадний під’їзд розташований у задньому крилі, двері даного під’їзду вірогідно первісно були квартирними, поки власник одній з квартир не перемістив її до входу у під’їзд, а собі встановив залізні двері. Огорожі сходів всіх парадних під’їздів є однаковими, такі сходи Чернігов влаштовував у багатьох будинках, наприклад у будинку на Софіївській, 16 згаданому вище. Стелі сходових кліток прикрашають падуги з жіночими маскаронами, така падуга зустрічається у будинку О. П. Руссова на Софіївській, 16 та будинку С. В. Шестопала на Пантелеймонівській вул., 56 (1910-і рр.).

Джерело: facebook.

Останній балкон авторства Л.М.Чернігова.

Балкон радянських часів.

Північний дворовий фасад

південний дворовий фасад

Огорожа біля південного дворового фасаду

східний дворовий фасад

західний дворовий фасад

Огророжа “чорних” сходів

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s