Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок М.О. Менделевича (1905 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 10 Жовтня 2011 р. (18:24)

Прибутковий будинок М.О. Менделевича, арх. М.І. Лінецький, 1905 р., Маразліївська вул., 14а

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15010788/uk/

Стиль: модерн з рисами єгипетського стилю та ренесансу.

Згідно з переліком пам’яток архітектури місцевого значення цей будинок був побудований для Менделевича. У довіднику “Вся Одесса” за 1903-й рік це місце помічено яку пустопорожнє, а у довіднику 1910-го р. ділянка під номером 14 (сучасні будинки 14а і 14б) вже належить М.О. Менделевичу. Згідно з довідником 1914-го року Менделевич вже не є власником цей ділянки, яка на той рік вже була поділена на дві частини і належала двом різним власникам. Описуваний у статті будинок (№14б)  належав у ті часи Винокурову, а на сусідній ділянці у 1913-му році був побудований великий прибутковий будинок (№14а) для Ж. Наума.

Будинок декорований у так званому єгипетському стилі, який окрім М.І. Лінецького застосовували у ряді будинків архітектори Л.М. Чернигов та Ф.А. Троупянський. Такі будівлі характеризуються широким великим об’ємом, що виступає уверх, трапецоїдними формам. Ліпні елементи, руст мають чіткими прямі лінії, наче декор вирізаний у монолітний брилі каменю, а взагалі певних канонів не існувало і все залежало від бачення архітектора.

Будинок також має риси ренесансу втілені у аркадних вікнах першого поверху і формі русту притаманного флорентійським палаццо. Відтак архітектор поєднав тисячолітню єгипетську та п’ятисотрічну італійську ренесансну монументальність. Але у у обличчях чоловічих маскаронів та химеричних звіриних обличчях простежуються і нотки холодного Півдня, Скандинавії.

Будинок складається з головного флігеля і двох бічних, причому вирогідно, що головний флігель уявляє собою особняк, і на другому поверсі була розташована тільки одна квартира, як, наприклад це було у особняку іншого Менделевича (ініціали Е.Я.) на Маразліївській вул., 28.  Дворові флігеля побудовані як звичайне багатоповерхове прибуткове житло (висота у три поверхи). Також слід зауважити, що як і у попередніх будинках М.І. Лінецького деякі кімнати мають півциркульну частину яка розташована у бічних ризалітах з боку подвір’я. Також подвір’я приховує невелику скульптуру “Хлопчик і щука”, яка можливо була фонтаном або джерелом.

Вірогідно перед архітектором була поставлена ціль побудувати один з найошатніших особняків міста і таким чином особняк вкритий ліпним оздобленням не тільки ззовні, але й у дворовому проїзді та сходовій клітці, причому в залежності від простору оздоблення змінюється. Так на сходах спочатку зустрічають похмурі “друїди”, на майданчику першого поверху стеля стає зовсім іншою, а стіни ледь декоровані, якщо підніматися по сходах, то декор знову становиться більш насиченим з великою щільністю квіткових мотивів.

На фасаді будинку привертає увагу надбрамна скульптурна композиція із двох крилатих сфинксів обабіч “друїда”. Перший поверх оздоблений рустом, що імітує кладку з пісковику та вапняку – ці матеріали традиційні для Єгипту. Вікна другого поверху спільно з сандриками, маскаронами та люкарнами складають помпезну композицію, де особливо виділяється центральне вікно з колонами і медальйонами, що розташованими обабіч, бородатим друїдом на сандрику.

У фільонках під склепінням вестибюлю були розташовані живописні панно, які було знищено після 2008-го року. На форумі “Одеський форум” учасник “Капибара” зробив декілька знімків панно  27 травня 2008-го року.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Люнет брами. Автор креслення: Марина Бєгань. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Архітектор Лінецький часто використовував символічну капітель коло у колі.

Огорожі дворових балконів нагадують павуків та стиль Steampunk

лівий флігель будинку

правий флігель будинку

У подвір’ї, неподалік  від арки проїзду розташована скульптура (можливо колишній фонтан) “Хлопчик та щука”

арка проїзду

вікно, через яке двірник стежив за, тими хто хотів потрапити у будинок у ті часи коли брама була заперта (звичайно ніччю).

Від брами залишилася тільки фрамуга

стеля проїзду.

залишки мозаїчної кахлі у проїзді

під’їзд, вид у напрямку входу

стеля над майданчиком перед сходами, що ведуть на другий

Ці двері було демонтовано у період 2011-2012 рр.

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010 ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s