Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. Г. Грінберга на Рішельєвській (1902 – 1903 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 9 Жовтня 2011 р. (11:41)

Будинок Михайла Григоровича Грінберга, проект: арх. М. І. Лінецький, нагляд: С. С. Гальперсон, 1902 – 1903 рр., Рішельєвська вул., 24 / Жуковського вул., 19

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16806439/uk/
Стиль: необароко.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення.

У 1901-му році купець першої гільдії Михайло Григорович Грінберг, вирішив будувати торговельно-житловий будинок, проект якого було затверджено весною 1902 року. Перші два поверхи призначались під власний магазин меблів, інші були житловими, до того ж під будинком у підвальних приміщеннях були розташовані склади крамничного товару. Таке планування будинку вимагало особливі вимоги щодо його конструкції,

Будинок споруджався під наглядом техніка Самуїла Савельовича Гальперсона, з яким принаймні у 1902 році Лінецький співпрацював. У той же рік вони спорудили ще два великих прибкткових будинки. У описі будинку Грінберга у журналі “Зодчій”, № 27, С. 339 від 6.07.1903 повідомляється:

Домъ М. Г. Гринберга построенъ въ центральной части Одессы, на углу Ришельевской и Почтовой улицъ, въ четыре этажа. Въ двухъ первыхъ этажах помѣшаются магазины, при которыхъ имѣются подвальныя помѣщенія; III и IV этажи предназначены подъ квартиры.

Матеріаломъ для этой постройки служили: для подвала — сѣрая плита и кирпичъ, для I и II этажей кирпичъ, для III и IV этажей — известнякъ. Подъ внутренней капитальной стѣной сдѣлано бетонное основаніе. I и II этажи выведены на цементномъ растворѣ. Подвальный этажъ перекрыть кирпичными сводиками на тавровыхъ балкахъ, также и весь II этажъ, для изолированія мебельнаго магазина, перекрытъ бетонными сводиками на тавровыхъ балкахъ. Стоимость всей постройки около 220000 р.

Будинок у плані Г-подібний, чотириповерховий, споруджений на ділянці із нерівною поверхнею. На подвір’ї був споруджений триповерховий флігель. Оздоблення будинку виконано у стилі модернізованої еклектики, відповідаючи більше тенденціям сецесіону, ніж російському модернові. У цілому будинок створює враження необарочної споруди, кожен елемент якої був переосмислений згідно з модерновою течею. Хоча будинок здається багато оздобленим але велика частина ліпних прикрас зосереджена на останньому поверсі, а на третьому майже у два рази менша. Два нижчих поверхи майже не мають декору і відокремлені карнизами від верхніх поверхів, проте будинок суцільно вкритий рустом а кутовий ризалит  та ризаліти по обидва боки будинку створюють вертикальні композиції, при чому ризаліт з боку Преображенської вулиці помпезно оздоблений за допомогою подвійних колон и величезного напівкруглого фронтону. Також з боку Преображенської під балконом розташований надпис “М.Г. Грінберг” (ймовірно відновлений). Первісно будинок мав кам’яні балконі, більшість яких не збереглася, а деякі мають змінену конфігурацію, як, наприклад кутовий балкон другого поверху, а кутові балкони третього поверху і зовсім демонтовані. Велика вежа як і у більшості випадків акцентувала кут будинку, але вже декілька років вона розібрана.

Дворові фасади головного будинку виконані у традиційному для еклектики стилі, вікна мають барокову лиштву. Фасади флігеля оздоблені об’ємними декоративними елементами та рустом, така обробка фасадів притаманна саме добі модерну. Первісно у бік подвір’я виходили балкони головного будинку та флігеля, але станом на 201-=і роки вони були демонтовані.

У будинку влаштовані два під’їзди, обидва із входом з вулиці. Двері виконані у стилі модерну з елементами ретроспективізму. До сходової клітки веде вестибюль з бароковою ліпниною на пілястрах, що прикрашають його стіни. Огорожі сходів цілком стандартні, більшу увагу привертають барокові ніші біля входів у квартири, двері квартир, що схожі на двері у власному прибутковому будинку архітектора Самуїла Гальперсона. Вражають своєю майстерністю віконні рами та стеля сходової клітки з бароковим декором.

Михайло Грінберг жив у даному будинку з часів його спорудження, і також влаштував на торгових поверхах елітний магазин меблі, де, як свідчить реклама, окрім меблів можна било придбати паризькі дзеркала, віденські сейфи, тканини для оббивки та теракоту. У 1913-му році магазин Грінберга переїхав на Пушкінську вулицю, а його місце зайняло представництво Товариства французько-російських заводів “Провідник”, яке мало завод у Ризі. У будинку розмістився і головний калошний склад товариства. .

Після приходу більшовиків торговельна частина була реконструйована під приміщення швейної фабрик Промтирикотажу, яка пізніше отримала назву “Молода гвардія”. У тому ж будинку у ті часи знаходилось і Товариство по боротьбі з алкоголізмом.

Під час Другої світової війни у серпні 1941 року у підвалі будинку було влаштовано бомбосховище, а після ї закінчення на місці швейної фабрики було влаштовано швейне ательє “Берізка”. У свою чергу ательє “Берізка” зникло у 1990-х роках, а перший поверх з 1996-го року займає взуттєвий магазин “Кардинал”, якій пізніше також розмістився і на другому поверсі.

Джерело: Журнал “Зодчій”, № 27, С. 339 від 6.07.1903

Джерело: Журнал “Зодчій”, № 27, л. 32 від 6.07.1903

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Вход з боку вулиці Жуковського.

Тримач прапору.

Крило по вул. Рішельєвській.

Дворовий флігель.

Джерела:

Валерий Петрович Нетребский – Прогулки по старой Одессе: Прогулка седьмая, “Ж”: Краеведческие Этюды. Одесса, Астропринт, 2005 ISBN 966-318-424-8

Ольга Братишка – Дом в Котором мы живём (Сайт компанії “Кардинал-групп”)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s