Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок І.П. Булгака на Успенській вул. (І-а пол. ХІХ ст., кін. 1890-х рр.)

Posted by Antique на Четвер, 8 Вересня 2011 р. (17:30)

Прибутковий будинок, арх. М.І. Лінецький, вірогідно кін. 1890-х рр. Лівий бічний флігель, І-а пол. ХІХ ст., Успенська вул., 41
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16685804/uk/
Стиль: еклектика

Даний будинок відноситься до серії дещо подібних будинків з арковою нішею у центрі автором яких є архітектор Мойсей Лінецький. Особливо слід згадати будинок Ремісничої управи на вулиці Новосельського, 86, який певна частина елементів якого співпадає з прибутковим будинком Іллі Павловича Булгака. Будинок І.П. Булгака відрізняється від сусідніх розкішністю оздоблення, у серці широкого центрального ризаліту з високим аттиком влаштований кам’яний балкон, а у верхньому поверсі як діамант у оправі розташувались атланти, що підтримують арку. Така композиція не нова, подібні атланти є і на Новосельського, 67, але можна сказати, що у цьому будинку вони застосовані більш вдало. Сандрики двох сусідніх вікон надають вікнам арочний вигляд,  створюючи образ аркади, а в бічних ризалітах, вікна дійсно створюють аркаду. Центральний і бічні ризаліти створюють вертикальне членування, яке окремо виражено широкими лопатками. Горизонтальне членування здається більш виразним. Чіткість горизонтального членування забезпечується тягами світлого кольору, а у меншій степені декором. Використовуючи принцип от важкого до легкого перший поверх суцільно вкритий фактурним об’ємним рустом, тоді як на другому поверсі він концентрується на лопатках і також локально застосовується більш легкий руст у стилі німецького ренесансу. Третій поверх вкритий пласким рустом який є є фоном для ліпного оздоблення, більша частина якого концентрується на цьому поверсі. Окрім вищезгаданих каріатид у центрі, ще дві знаходяться на другому поверсі у бічних ризалитах. Таке розташування каріатид раніше часто використовувалось в багатьох будинках, та й у цілому більшість застосованих засобів активно використовувалось раніше, але автори змогли за допомогою всіх цих елементів створити композиційно виграшний, приємний оку будинок, якій можна відрізнити від інших. На фасаді біля брами розташована рекламна таблиця, на якій у якості автора проекту згадане прізвище Лінецького.

Арка проїзду а також стіни парадного під’їзду головного будинку прикрашають розписи, на жаль розписи під’їзду були зафарбовані за радянських часів. У головному під’їзді встановлена типова коштовна модель огорожі, але двері квартир є дуже простими.

З правого боку подвір’я одночасно з головним будинком було споруджено Г-подібний флігель з щільним але з аналогічними сходами під’їздом. У місцях з’єднання флігеля і головного будинку влаштовані первісно відкриті службові сходи.

З лівого боку ділянки розташований одноповерховий флігель, який вірогідно спорудили у І-й половині ХІХ ст. Такі флігелі вже наприкінці ХІХ ст. часто мали службове призначення, іноді у них влаштовували стайні.

 

 

 

Паралний під’їзд головного будинку.

Під штукатуркою приховані автентичні розписи стін.

 

Правий бічний флігель.

Парадний під’їзд правого бічного флігеля.

 

Лівний бічний флігель.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s