Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. Тепера на Малій Арнаутській (ХІХ ст., 1897 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 6 Вересня 2011 р. (15:42)

Будинок, ХІХ ст. Реконструкція та новий флігель, 1897 р., Мала Арнаутська вул., 45

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15109606/uk/

Стиль: історизм.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1900 р. – Мойсей Тепер
  • 1900 р. – Яків Моісейович Тепер і Мойсей Тепер
  • 1901 р. – 1906-1907 рр. – М. і Г. Тепери
  • 1906-1907 рр. – кін. 1900-х рр. – Яків Моісейович Тепер
  • кін. 1900-х рр. – до Жовтневої революції – Мошко Шлемович Тепер і Абрам Мошкович Тепер

З кінця ХІХ ст. дана ділянка перебувала у власності різних членів єврейської родини Тепер. У 1897 році коли ділянкою вірогідно володів Мойсей Тепер було споруджено триповерховий флігель. Кількома роками пізніше було реконструйовано старий або споруджено новий прибутковий будинок. Автори споруд невідомі, але наприкінці ХІХст. Тепери були домовласниками, особливо Яків Тепер, для нього за проектами архітекторів А. Б. Мінкуса та Ф. А. Троупянського на початку було споруджено декілька будинків, також у Книжковому провулку у 1893 році для Тепера було споруджено будинок за проектом Л.Л. Влодека.

Згідно з переліком пам’яток даний будинок було споруджено за проектом А.Е. Шейнса та М.І. Лінецького для Булгака у 1899 році, однак вочевидь такі дані є помилковими, отже будинок Булгака розташований на Успенській вул., 41, а у роки побудови мав 35, що є дуже схожим на 45-й номер на Малій Арнаутській вулиці. Будинок Булгака і дійсно був споруджений М.І. Лінецьким, про що сповіщає авторська таблиця. Також на Малій Арнаутській вулиці, 49 за проектом архітектора М.І. Лінецького було споруджено флігель М.І. Розенштейна.

Головний будинок триповерховий, має мансарду та підвал. Фасад головного будинку оздоблений невеликою кількістю ліпнини, пласким стрічковим рустом і має спокійний вигляд. Ліпні прикраси знаходять своє продовження у витончених металевих огорожах балконів та брами. Також різноманіття додає лиштва та сандрики різних форм. З боку подвір’я влаштований широкий трапецоїдний ризаліт на який виходять невисокі вікна під’їзду, у цілому складається враження, що на цьому місці була галерея. Дворовий фасад прикрашений міжповерховими тягами.

Флігель оздоблений подібним чином ,як і дворовий фасад головного будинку, лише над останнім поверхом відсутня тяга ,та по центральній вісі у бароковому стилі влаштована ніша з круглою фільонкою та датою “1897 р.”На супутниковій мапі видно, що до заднього флігелю прибудований невеликий об’єм, який можливо призначався для прислуги. Усередину флігелів ведуть металеві сходи поширених типів, однак бічні сходи відокремлюються великими розмірами, включаючи металеві сходові майданчики, які уявляють зі сходами єдину конструкцію.

Сходи правого бічного флігеля

Сходи заднього флігеля

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s