Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Особняк Вейнмарн (ймовірно поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 5 Серпня 2011 р. (21:29)

Особняк, ймовірно поч. 1900-х рр.
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16617727/uk/
Стиль: ретроспективізм (німецький ренесанс)

Відомі власники ділянки:

  • сер. 1900-х рр – 1906-1907 рр. – М. і Є. Мислінські
  • 1906-1907 рр. -до Жовтневої революції – Марія Францевна Вейнмарн (Вейнмар)

Особняк знаходиться на ділянці, забудова якої відносться у більшій мірі до початку 1900-х років. Квартал виник на місці величезної ділянки Халаджогло, який наприкінці ХІХ ст розпродав ділянку по частинам. Таким чином важко визначити кому належала нинішня ділянка №7 до середини 1900-х років. У 1904 році власниками ділянки були Мислінські, а раніше 1908 року ділянку придбала Марія Францевна Вейнмарн. Невідомо коли і для яких власників була споруджена наявна будівля. Відомості з довіднику В. А. Пилявського про будівництво Б. А. Бауером у 1907 році не підтверджуються, у обласному архіві відомостей про затвердження проекту не знайдено, зокрема у книзі реєстрації проектів у Міській управі на 1904-1907 роки. Відомості за 1899 – 1903 роки є фрагментованими і якби будинок було споруджено саме у цей період, то згадка про нього могла існувати у втрачених архівних справах. Можливо, що дату спорудження можна встановити хоч приблизно перевіряючі зміну оцінки домоволодіння, але автор цих строк дані документи не перевіряв.

У часи спорудження особняку по обидва боки ймовірно вже були споруджені сусідні будинки і особняк опинився нібито у колодязі.

Особняк споруджений у стилі німецького історизму, перевагають ренесансні елементи,а у центральному ризаліті присутні елементи модерну у вигляді внутрішніх закруглених кутів прольоту і дерев’яної вежочки, з тридільним лучковим вікном. У цілому таке оздоблення незвично для Одеси, але подібні споруди якраз у той час почали з’являться у місті: німецький клуб “Гармонія” (1901-1903 рр.), будинок Ф. Скведера у Мукачівському пров. (1901 р.).

Особняк має невелику кількість ліпного оздоблення, можна виділити рустований цоколь, облямований маньєристичний фронтон, віконна лиштва та балюстрада на мансарді і мезоніні.  Хоч особняк і був затиснутий між будинками, але архітектору вдалося застосувати різноманітно оздоблені виразні об’єми. Фасад складається з трьох ризалитів, на центральному ризалиті влаштована тераса, стеля якої є балконом мезоніну на даху.  Частина мезоніну з вікном виконана з дерева і закінчується ефектним крутим дахом зі шпилем. У горі правий фасад закінчується фронтоном у дусі німецького ренесансу, лиштва також виконані у стилі ренесансу. Посеред садибної ділянки виділяється фонтан, який у останні роки доповнили скульптурою. Від вулиці будинок огороджений автентичною огорожею з рустованими великим рустом стовпами та металевою огорожею поширеного у Одесі неоготичного напрямку.

М. Ф. Вейнмарн вмерла 29 квітня 2015 року за новим стилем.

“№ 134 — 1915 г. Доклад о принятии дара по духовному завещанию Марии Веймар (Отношение Прокурора Одесского Окружного Суда на имя Одесской Городской Управы от 12 июня 1915 г., за № 2862).

На основании 1091 ст. I ч. X т. Свода Законов, препровождаю при сём в Городскую управу копию выписки из определения Одесского Окружного Суда от 28-го мая сего года об утверждении к исполнению двух духовных завещаний умерший Марии Францовны Веймар.
За Прокурора (подпись).

Копия выписки из определения Одесского Окружного Суда. Выписка из определения Одесского Окружного Суда об утверждении к исполнению нотариального духовного завещания умершей 16-го апреля 1915 года Марии Францовны Веймар. Представляя при прошении от 2-го мая 1915 нотариальное духовное завещание упомянутой Марии Веймар, совершённое 7-го февраля и 17-го января 1915 года, ходатайствует об утверждении духовного завещания к исполнению. Означенное духовное завещание следующего содержания:
………
2) Русской Богадельне, находящейся в г. Одессе в ограде Старого кладбища — 1000 руб. С подлинным верно: За Секретаря при Прокуроре Одесского Окружного Суда (подпись).

Постановление Одесской Городской Управы.
Городская Управа в заседании своём июня 18-го дня 1915 года (Докладной книги № 143), постановила: “Доложить Думе о принятии”.
Подписали: Товарищ Городского Головы Л. Мечников. Члены Управы: Н. Никитин и А. Агеев.
Верно:
И. о. Секретаря И. Гулак.”

Джерело: Известия Одесской Городской думы, 1915, С. 666-667].

За радянських часів у особняку розмістили декілька сімей, а в останні роки особняк не використовується як житловий – у ньому розташовані реставраційні майстерні.

Реклама

Одна відповідь до “Одеса. Особняк Вейнмарн (ймовірно поч. 1900-х рр.)”

  1. stasyadivnaya said

    Прекрасное здание!

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s